Ֆիդանը և Սալիվանը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունները
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի և ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հանդիպումը քննարկել է մի շարք առանցքային թեմաներ, այդ թվում՝ իրավիճակը Գազայում և Ուկրաինայում, Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունները և ահաբեկչության դեմ պայքարը, հայտնում է TRT-ն։
Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը և ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը քննարկել են Գազայում կրակի անհապաղ դադարեցման և պաշարված էքսկլավին մարդասիրական օգնության ավելացման անհրաժեշտությունը: Երկուստեք ընդգծվել է մարդասիրական աջակցության ամրապնդման կարևորությունը և վերանայվել բանակցություններում առկա առաջընթացը։
Հանդիպմանն ընդգծվել է Ուկրաինայում հակամարտությունը լուծելու անհրաժեշտությունը՝ պահպանելով երկրի տարածքային և քաղաքական ամբողջականությունը։ Մտահոգություն է արտահայտվել նաև ռազմական գործողությունների ձգձգման վերաբերյալ։
Քննարկման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդրին։ Թուրքիան հայտնել է իր հաստատակամ վճռականությունը ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում և կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին համագործակցել դաշնակցային ոգով, որը ներառում է դադարեցնել աջակցությունը PKK-ի ճյուղերին։
Բանակցությունների ընթացքում ընդգծվել է նաև Իրաքում քաղաքական կայունության պահպանման և նրա տարածքում ահաբեկչական տարրերի դեմ պայքարը շարունակելու կարևորությունը։
Ֆիդանը և Սալիվանն անդրադարձել են նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ նշելով, որ խաղաղ գործընթացում հաջողությունները կնպաստեն Կովկասի ընդհանուր բարգավաճմանը և կայունությանը։

Фидан и Салливан обсудили отношения Азербайджана и Армении
Встреча министра иностранных дел Турции Хакана Фидана и советника президента США по нацбезопасности Джейка Салливана охватила ряд ключевых тем, включая ситуацию в Газе и Украине, отношения Азербайджана и Армении, а также борьбу с терроризмом, сообщает TRT.
В ходе встречи в Вашингтоне министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан обсудили необходимость немедленного объявления о прекращении огня в Газе и увеличения гуманитарной помощи осажденному эксклаву. Обе стороны подчеркнули важность усиления гуманитарной поддержки и рассмотрели текущий прогресс в переговорах.
На встрече была подчеркнута необходимость разрешения конфликта в Украине с сохранением территориальной и политической целостности страны. Также была выражена озабоченность затянувшимся характером военных действий.
В ходе обсуждения особое внимание было уделено проблеме противодействия терроризму в Сирии. Турция заявила о своей твердой решимости в борьбе с террористическими формированиями и призвала США к сотрудничеству в союзническом духе, что включает прекращение поддержки ответвлений PKK.
Также в ходе переговоров была подчеркнута важность поддержания политической стабильности в Ираке и продолжения борьбы с террористическими элементами на его территории.
Фидан и Салливан также коснулись процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, отметив, что успехи в мирном процессе будут способствовать общему благосостоянию и стабильности на Кавказе.