«Ես հույս ունեմ, որ կհայտարարեք համաներում՝ առանց նախապայմանների»․ Բաբլոյանի բաց նամակը Ալիեւին
Առողջապահության նախկին նախարար, ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը բաց նամակ է գրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւինին։
«Բաց նամակ Իլհամ Ալիեւին
Ես թույլ եմ տալիս ինձ գրել այս բաց նամակը` հաշվի առնելով մի քանի հանգամանք. որպես մանկական վիրաբույժ ես վիրահատել եւ փրկել եմ հազարավոր երեխաների, նրանց մեջ եւ հարյուրավոր ադրբեջանցի երեխաների կյանքեր, երբ մենք բոլորս նույն երկրի քաղաքացիներ էինք, որպես ՀՀ Առողջապահության նախարար` արել եմ հնարավոր ամեն ինչ` մեր տարածաշրջանում, այդ թվում` Ադրբեջանում կարմրուկի բռնկումը կանխարգելելու համար` առաջարկելով Ադրբեջանի Առողջապահության նախարարին կարմրուկի պատվաստանյութի անհրաժեշտ խմբաքանակ, որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ես հանդես եմ եկել հայտարարությամբ` նշելով, որ ինձ համար անընդունելի է 18-20 տարեկան երիտասարդների զոհվելը թե' հայկական եւ թե' ադբեջանական կողմից` միայն այն պատճառով, որ մենք չենք կարողանում խաղաղ քաղաքական ճանապարհով հարցերին լուծումներ տալ:
Այս նամակով ես Ձեզ ցանկանում եմ հիշեցնել Ձեր խոստումի մասին եւ ասել, որ Դուք պարտավոր եք պահել այն` թե' որպես երկրի նախագահ եւ թե' որպես տղամարդ:
Դուք պայման էիք դրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի առջեւ, որ վայր դնեն զենքն ու լուծարեն պետական կառույցները` փոխարենը խոստանալով համաներում բոլորի համար, ինչը ոգեւորված ողջունել էին աշխարհի առաջատար մի շարք պետությունների ղեկավարներ: Եվ հիմա, երբ մարդիկ վայր են դրել զենքը` կանխելով երկկողմանի բազմաթիվ նոր զոհեր, Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը հրամանագրով հայտարարել է պետության լուծարումը, Լեռնային Ղարաբաղից դուրս է եկել մոտ 100.000 հայ բնակիչ եւ շուտով այդ հողատարածքը կհանձնվի ձեզ, Դուք, ցավալիորեն, չեք հայտատարում համաներում:
Ես հույս ունեմ, որ իմ այս նամակը Ձեր մեջ կարթնացնի արժանապատվություն, եւ որպես խոստում տված նախագահ` կհայտարարեք համաներում հիմա, առանց նախապայմանների եւ ոչ թե ավելի ուշ` գեւերարումների նոր դեպքերից, նոր նսեմացումներից հետո:

Экс-спикер парламента Армении обратился с письмом к Алиеву: Вы обещали амнистию для всех, без предусловий
Руководство Азербайджана пообещало амнистию армянам Карабаха, но до сих пор не выполнило своего обещания. Об этом заявил в своем открытом письме президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву бывший спикер парламента Армении, доктор медицинских наук Ара Баблоян, ныне научный руководитель медцентра «Арабкир» в Ереване.
Он отметил, что позволил себе обратиться с открытым письмом, учитывая несколько существенных факторов. Будучи детским хирургом, когда жители Армении и Азербайджана были гражданами одной страны, он спас жизни тысяч младенцев, в том числе сотен азербайджанских детей. Позднее, в качестве министра здравоохранения уже независимой Армении, он делал все возможное, чтобы предотвратить вспышку кори в регионе, в том числе и в Азербайджане, предложив министру здравоохранения этой страны необходимую партию вакцины. В качестве председателя Национального Собрания РА он выступил с заявлением, где подчеркнул неприемлемость того, что молодые люди 18-20 лет, как с армянской, так и с азербайджанской стороны, гибнут только потому, что руководству стран не удается решать вопросы мирным, политическим путём.
«Хочу напомнить вам о вашем обещании и подчеркнуть, что вы должны следовать ему и как президент страны, и как мужчина. Перед армянами Нагорного Карабаха вы поставили условие сложить оружие и распустить государственные структуры, взамен пообещав амнистию для всех, что было с воодушевлением принято руководителями ряда ведущих мировых держав. И сейчас, когда люди сложили оружие, предотвратив тем самым множество новых жертв с обеих сторон, а президент Нагорного Карабаха объявил о прекращении существования государства, когда около 100 000 армян покинули Нагорный Карабах, и вся эта земля перейдет к Азербайджану, вы, к сожалению, еще не объявили об амнистии. Я надеюсь, что это мое письмо разбудит в вас благородство, и как давший обещание президент, вы объявите амнистию прямо сейчас, без предусловий, а не потом, после новых арестов, пленений и новых унижений», - написал Баблоян.