ԵԽԽՎ-ն Վրաստանի իշխանություններին կոչ է արել նոր ընտրություններ անցկացնել մինչև ապրիլ
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) ընդունել է բանաձեւ, որը կոչ է անում Վրաստանին առաջիկա ամիսներին անցկացնել նոր խորհրդարանական ընտրություններ, գրում են վրացական լրատվամիջոցները։
ԵԽԽՎ-ն որոշել է վրացական պատվիրակության մանդատները վավերացնել մինչև 2025 թվականի ապրիլը։
«Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին անհապաղ նախաձեռնել ներառական գործընթաց՝ ներգրավելով բոլոր շահագրգիռ կողմերին և հասարակական գործիչներին, ներառյալ իշխող մեծամասնությունը, ընդդիմությունը և քաղաքացիական հասարակությունը, որպեսզի շտապ շտկեն վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նկատված թերություններն ու խախտումները»,- մեջբերում են ԵԽԽՎ մամուլի հաղորդագրությունը վրացական լրատվամիջոցները:
ԵԽԽՎ-ն կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին անհապաղ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել՝ վերսկսելու Վրաստանի ուղին դեպի եվրաինտեգրում, ինչպես նաև հարգել քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները և «ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին մինչև 2025 թվականի ապրիլին Վեհաժողովի նստաշրջանի սկիզբը»։
Մեկնաբանելով «Իմեդի» հեռուստաընկերության եթերում ԵԽԽՎ բանաձեւը՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ այդ փաստաթուղթն անհեթեթ է։
«Այս բանաձեւը ցույց է տալիս, որ եվրոպական բյուրոկրատիան, ինչպես Բրյուսելում, այնպես էլ Ստրասբուրգում, բավականին ծանր վիճակում է։ Մենք իմացանք բոլորովին անհեթեթ որոշման մասին: Նրանք հաստատեցին ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությանը, այսինքն՝ ճանաչեցին մեր խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները և անմիջապես հայտարարեցին, որ եթե մինչև ապրիլ Վրաստանում նոր խորհրդարանական ընտրություններ չանցկացվեն, իրենք կչեղարկեն մեր պատվիրակության լիազորությունները»,- ասել է Կոբախիձեն։
Նրա խոսքով, ԵԽԽՎ-ն ճանաչում է Վրաստանում կայացած ընտրությունները, բայց ցանկանում է նոր ընտրություններ, քանի որ իրենց աջակցած ընդդիմադիր քաղաքական ուժը՝ «Միացյալ ազգային շարժումը», պարտվել է ընտրություններում։
«Այս պայմաններում մեր պատվիրակությունը մտադիր չէ շարունակել աշխատանքը ԵԽԽՎ-ում։ Եթե ​​փոխվի վերաբերմունքը վրաց ժողովրդի և Վրաստանի նկատմամբ, մենք, իհարկե, կվերադառնանք ԵԽԽՎ։ «Այժմ այնտեղ աշխատանքը շարունակելու իմաստ չկա»,- ասել է Կոբախիձեն։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Վրաստանը մնում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ և պատրաստ է ցանկացած համագործակցության այս կազմակերպության հետ։
Ավելի վաղ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչ Թեա Ցուլուկիանին հայտարարել էր, որ վրացական պատվիրակությունը ժամանակավորապես դադարեցնում է իր մասնակցությունը ԵԽԽՎ-ի աշխատանքներին։

ПАСЕ призвала власти Грузии до апреля провести новые выборы
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) приняла резолюцию, призывающую Грузию в ближайшие месяцы провести новые парламентские выборы, сообщают  грузинские СМИ.
ПАСЕ приняла решение ратифицировать мандаты грузинской делегации до апреля 2025 года.
«Парламентская ассамблея Совета Европы призывает власти Грузии немедленно инициировать инклюзивный процесс с участием всех заинтересованных сторон и общественных деятелей, включая правящее большинство, оппозицию и гражданское общество для безотлагательного устранения недостатков и нарушений, отмеченных в ходе недавних парламентских выборов», - приводят пресс-релиз ПАСЕ грузинские СМИ.
ПАСЕ призывает представителей грузинских властей предпринять немедленные и эффективные меры для возобновления пути евроинтеграции Грузии, а также соблюдать права и свободы граждан, «освободить всех политических заключенных до начала сессии Ассамблеи в апреле 2025 года».
Комментируя в эфире телекомпании «Имеди» резолюцию ПАСЕ премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что этот документ является абсурдным.
«Эта резолюция свидетельствует, что европейская бюрократия, как в Брюсселе, так и в Страсбурге находится в довольно-таки сложном положении. Мы узнали о совершенно абсурдном решении. Утвердили нашу делегацию в ПАСЕ, то есть признали результаты наших парламентских выборов, и тут же заявили, что если до апреля в Грузии не пройдут новые парламентские выборы, они аннулируют полномочия нашей делегации», - сказал Кобахидзе.
По его словам, в ПАСЕ признают выборы в Грузии, но хотят новых выборов, так как на состоявшихся проиграла поддерживаемая ими оппозиционная политическая сила - «Единое национальное движение».
«В этих условиях наша делегация не намерена продолжать работу в ПАСЕ. Если изменится отношение к грузинскому народу и к Грузии, мы, конечно, вернемся в ПАСЕ. Сейчас продолжать там работу нет никакого смысла», - сказал Кобахидзе.
При этом он отметил, что Грузия остается членом Совета Европы и готова к любому сотрудничеству с этой организацией.
Ранее представитель правящей партии «Грузинская мечта» Тея Цулукиани сообщила, что грузинская делегация временно прекращает свое участие в работе ПАСЕ.