COP-ը հերթական անգամ անցկացվում է ավտորիտար ռեժիմի պայմաններում, որը խախտում է մարդու իրավունքները հայերի նկատմամբ. Թունբերգ
WCOOP 29-ի նախաշեմին, որը տեղի կունենա Ադրբեջանում, էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը խիստ քննադատությամբ է հանդես եկել Բաքվի հասցեին, գրում է լրագրող Ռասմուս Կանբեկը:
՛՛Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ COP-ը կառավարությունների կողմից օգտագործվի որպես հարթակ՝ իրենց ՛՛մաքրելու՛՛  եւ անպատժելի, դաժան եւ ռեպրեսիվ պահվածքի համար պատժից խուսափելու նպատակով՛՛,-հայտարարել է Թունբերգը:
Նա ընդգծել է, որ հերթական անգամ կլիմայական գագաթաժողովն անցկացվում է ավտորիտար ռեժիմի պայմաններում, որը խախտում է մարդու իրավունքները ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ հայերի նկատմամբ, և որը կախված է կեղտոտ հանածո վառելիքի արտահանումից և հուսահատորեն փորձում է ճնշել փոփոխությունների ձգտող ձայները:

COP в очередной раз проводится в условиях авторитарного режима, который нарушает права человека в отношении армян: Тунберг
Как пишет журналист Расмус Канбек, в преддверии WCOOP 29, который состоится в Азербайджане, экоактивистка Грета Тунберг выступила с резкой критикой в адрес Баку.
«Мы не можем позволить, чтобы COP использовался правительствами в качестве платформы для того, чтобы отмыть себя и избежать наказания за неприемлемое жестокое и репрессивное поведение», - заявила Тунберг.
Она подчеркнула, что в очередной раз климатический саммит проводится в условиях авторитарного режима, который нарушает права человека как внутри страны, так и в отношении армян, и который зависит от экспорта грязного ископаемого топлива и отчаянно пытается подавить голоса, стремящиеся к переменам.