Չե՛նք հաշտվում, չե՛նք հանդուրժում, ինքնորշումն Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է. ՀՅԴ
Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 1991 թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրի հիման վրա՝ 86.6 հազար քառ. կմ տարածքով։ Այս մասին ասվում է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի տարածած հայտարարությունում, որում մասնավորապես ասվում է․
«Հայտարարությունը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների նկատմամբ ուժի շարունակական կիրառման և ագրեսիայի, ինչպես նաև արցախահայության տեղահանության, էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելու ահագնացող սպառնալիքների պայմաններում:
Այս հայտարարությունը կատարվել է անտեսելով հետևյալ հանգամանքները.
1. Հաշվի չեն առնվել և չեն հիշատակվում ԱՊՀ ստեղծման մասին Համաձայնագրի վավերացման ժամանակ Ալմա-Աթայի՝ ԱՊՀ ստեղծման մասին Համաձայնագրին կից Արձանագրությամբ նախատեսված իրավասությամբ Հայաստանի Հանրապետության կողմից արված վերապահումները:
2. Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը չի ներառում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը. վերջիններս ԽՍՀՄ-ից անկախացել են տվյալ պահին գործող օրենսդրական ընթակարգերին համապատասխան: Ավելին՝ Ադրբեջանն իր անկախությունը հայտարարել է 1918-1920 թթ. Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդության հիման վրա, որի կազմում Լեռնային Ղարաբաղը չի եղել:
3. Արհամարհվել են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ միջազգայնորեն ճանաչված հիմնական ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ամրագրված և բազմիցս հայտարարված սկզբունքները, ինչպես նաև Հայաստանի և ԵՄ միջև կնքված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»:
4. Նիկոլ Փաշինյանը իրավասու չէ տալ համաձայնություն՝ առանց հայկական կողմի վերապահումներին հղում կատարելու, անտեսելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագիրը, Սահմանադրությունը, ինչպես նաև Հայաստանի Գերագույն խորհրդի 1992 թ. հուլիսի 8-ի որոշմամբ ստանձնած հանձնառությունները, այդ թվում՝ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ-ն կնշվի Ադրբեջանի կազմում:
5. Հայաստանի ներպետական օրենսդրության նշված պահանջները ապօրինի շրջանցելով, առանց Արցախի համաձայնության վերջինիս անունից և վերաբերյալ որևէ համաձայնություն տալով Նիկոլ Փաշինյանը վերազանցում է իր լիազորությունները, օժանդակում է Արցախի հայաթափման և արցախահայության հայրենազրկման ալիևյան ռեժիմի քաղաքականությանը, առերևույթ կատարում է առանձնապես ծանր հանցագործություններ: Բացի այդ, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ի հակառակ իր, ինչպես նաև իր իսկ կողմից գլխավորած քաղաքական ուժի նախընտրական և ձևավորած կառավարության ծրագրերի, որևէ հայտարարություն կամ գործողություն լեգիտիմ չէ և անխուսափելիորեն առաջացնելու է քաղաքական, բարոյական և իրավական կոնկրետ հետևանքներ:
Առ այդ, վերը նշված հանգամանքների ներքո տրված համաձայնությունները (նախատեսվող պայմանագրերը) Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիենայի կոնվենցիայի ուժով առոչինչ են:
Դիմելով միջազգային հանրությանը՝ կոչ ենք անում մասնակից չդառնալ և թույլ չտալ 21-րդ դարի մարդկության դեմ ուղղված հերթական միջազգային հանցագործությունների իրականացմանը:
Սիրելի՛ արցախցիներ, սիրելի՛ հայրենակիցներ, չե՛նք հաշտվում, չե՛նք հանդուրժում: Ինքնորշումն Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է, որը չունի այլընտրանք։
Միասնական պայքարով և ազգային համաձայնությամբ հաղթահարենք հայոց պետականությանն ուղղված գոյութենական սպառնալիքը»։

Мы не потерпим, мы не смиримся: Самоопределение - неотъемлемое право народа Арцаха: АРФД
Верховный орган АРФД Армении выступил с заявлением относительно Брюссельской встречи лидеров Армении и Азербайджана под эгидой ЕС и достигнутых на ней соглашений. «После трехсторонней встречи в Брюсселе президент Европейского совета Шарль Мишель официально заявил, что Армения признала территориальную целостность Азербайджана площадью в 86,6 тыс. кв.км в 1991 году на основании Алма-Атинской декларации.
Заявление было сделано в условиях продолжающегося применения силы и агрессии со стороны Азербайджана в отношении Армении и Республики Арцах, а также растущих угроз депортации, этнической чистки и геноцида армян Арцаха. Это заявление было сделано без учета следующих обстоятельств:
1. Не были учтены и не упоминаются оговорки, сделанные Республикой Армения к Алма-Атинскому соглашению.
2. Территория Азербайджанской Республики не включает Нагорно-Карабахскую Республику. Арцах обрел независимость от СССР в соответствии с действующими на тот момент законодательными процедурами. А Азербайджан провозгласил себя правопреемником Азербайджанской Демократической Республики (1918-1920 гг), в состав которой не входил Нагорный Карабах.
3. Были проигнорированы закрепленные при сопредседательстве Минской группы ОБСЕ принципы по урегулированию карабахского конфликта, а также заключенное между Арменией и ЕС «Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве».
4. Никол Пашинян не вправе ссылаться на Алма-Атинское соглашение без оговорки армянской стороны к документу, игнорируя право народа Арцаха на самоопределение, нарушая декларацию о независимости Республики Армения, Конституцию, а также заявление Верховного Совета Армении от 1992 года, в котором говорится, что для Республики Армения неприемлем любой международный или внутригосударственный документ, в котором НКР будет упоминаться в составе Азербайджана.
5. Незаконно обойдя указанные требования внутригосударственного законодательства Армении, без согласия Арцаха давая какое-либо согласие относительно его участи, Никол Пашинян переоценивает свои полномочия, содействует политике алиевского режима по выселению армян из Арцаха и их лишению Родины.
Кроме того, Пашинян нарушает предвыборную и правительственную программы возглавляемой им же политической силы, что неизбежно вызовет политические волнения, конкретные моральные и правовые последствия. Кроме того, соглашения, достигнутые при вышеуказанных обстоятельствах, недействительны в соответствии с Венской конвенцией о праве международных договоров. Обращаясь к международному сообществу, призываем не становиться соучастником этого фарса и не допустить совершения очередного международного преступления против человечества в 21-ом веке.
Дорогие арцахцы, дорогие соотечественники, мы не смиримся, не потерпим. Самоопределение - неотъемлемое право народа Арцаха, которое не имеет альтернативы. Единой борьбой и национальным консенсусом преодолеем экзистенциальную угрозу армянской государственности», - говорится в заявлении.