Բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ ԼՂ-ից ՀՀ տեղափոխման նվազագույն հնարավորության պարագայում Ադրբեջանն իրականացնում է ահաբեկման քայլեր. Միրզոյան
Օգոստոսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ նշելով, Ադրբեջանը նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից ապօրինաբար արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, իսկ արդեն հունիսի 15-ից ԼՂ 120 հազար բնակչությունը գտնվում է լիակատար պաշարման մեջ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ խաթարվում է նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հումանիտար գործունեությունը՝ վտանգի տակ դնելով հրատապ բժշկական աջակցության կարիք ունեցող անձանց կյանքերը: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխման նվազագույն հնարավորության պարագայում Ադրբեջանն իրականացնում է ահաբեկման այնպիսի քայլեր, ինչպիսին էր հուլիսի 29-ին ԼՂ բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումն ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից:
Ընդգծվել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլ նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները: Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների կողմից մինչ օրս արված հասցեական հայտարարությունները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ստեղծված իրավիճակում ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների կողմից հստակ քայլերի կարևորությունը: Նախարարը նաև անդրադարձել է արտահերթ նիստ գումարելու նպատակով ՄԱԿ ԱԽ Հայաստանի դիմումին:
Վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում երկարատև կայունություն հաստատելու հարցում՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրումով Ադրբեջանը սպառնում է նաև այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերին:

Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении с министром иностранных дел Эстонской Республики
14 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Эстонской Республики Маргусом Цахкна.
Министр иностранных дел Армении проинформировал коллегу о подробностях ситуации в Нагорном Карабахе, отметив, что Азербайджан незаконно блокирует Лачинский коридор с 12 декабря прошлого года, а с 15 июня этого года 120-тысячное население Нагорного Карабаха находится в полной блокаде. Министр Мирзоян отметил, что препятствуется гуманитарная деятельность единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах - Международного Комитета Красного Креста, что ставит под угрозу жизни людей, нуждающихся в срочной медицинской помощи. Министр Мирзоян добавил, что даже при наличии малейшей возможности транспортировки пациентов в сопровождении МККК из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения, Азербайджан предпринимает недопустимые меры запугивания, как, например, похищение 29 июля жителя Нагорного Карабаха Вагифа Хачатряна пограничной службой Азербайджана.
Было подчеркнито, что блокирование Лачинского коридора нарушает не только Трехстороннее заявлениe от 9 ноября 2020 г. и нормы международного гуманитарного права, но также и решения Международного Суда от 22 февраля и 6 июля. Высоко оценив сделанные по сей день заявления международных партнеров, министр Мирзоян подчеркнул важность четких шагов со стороны ЕС и стран-членов ЕС в сложившейся ситуации. Министр также затронул обращение Армении в Совет Безопасности ООН с требованием созыва внеочередного заседания.
Подтвердив позицию Армении по установлению долгосрочной стабильности в регионе, министр Мирзоян отметил, что усугубляя ситуацию в Нагорном Карабахе, Азербайджан ставит под угрозу также и усилия международного сообщества в этом направлении.