Բաքուն անընդունելի է համարել Փաշինյանի առաջարկները
Ադրբեջանի արտգործնախարարությունն այսօր արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ անցած կիրակի հնչեցրած առաջարկներին՝ ստորագրել  սպառազինությունների նկատմամբ փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմի մասին համաձայնագիր և չհարձակման մասին դաշնագիր:
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեի խոսքով՝ ՛՛Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունները կոչված են ուշադրությունը շեղելու ՛՛Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին՛՛ երկկողմ համաձայնագրի նախագծի գործընթացից՛՛:
Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ հայկական կողմի առաջարկներն անընդունելի են:
՛՛Չնայած հիշյալ համաձայնագրի նախագծի քննարկման հենց սկզբից հայկական կողմին ուղղված ադրբեջանական կողմի կոչերին՝ վերջ դնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ շարունակվող հավակնություններին իր Սահմանադրության, օրենսդիր մարմնի մի շարք որոշումների, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմից հետո տարբեր միջազգային դատարաններին ուղղված դիմումներում, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում տարածվող պաշտոնական նամակագրություններում և նամակներում, Հայաստանը մինչ օրս որևէ գործնական քայլ չի ձեռնարկել այդ ուղղությամբ՛՛,-հայտնել է Հաջիզադեն:
Բաքվում ուշադրություն են հրավիրել Փաշինյանի այն հայտարարությունների վրա, թե Հայաստանը ՛՛ռազմականացման լուրջ քաղաքականություն է վարում, վերջին տարիներին ստորագրվել են մի քանի միլիարդ դոլարի զենքի մատակարարման պայմանագրեր, զարգացնում է իր ռազմական արդյունաբերությունը՛՛:
՛՛Նման կանխակալ հայտարարությունները խոչընդոտ են հանդիսանում միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների նկատմամբ հարգանքի հիման վրա տարածաշրջանի հետագա զարգացման և առաջընթացի համար: Ադրբեջանը, իր հերթին, շարունակելու է իր խաղաղարար եւ ստեղծարար ջանքերը եւ Հայաստանից համարժեք քայլեր է ակնկալում ոչ թե խոսքով, այլ գործով՛՛,-եզրափակել է Հաջիզադեն:

В Баку сочли неприемлемыми предложения Пашиняна
Министерство иностранных дел Азербайджана сегодня отреагировало на предложения премьер-министра Армении Никола Пашиняна, озвученные в прошлое воскресенье: подписать соглашение о механизме взаимного контроля над вооружениями и пакт о ненападении.
По словам пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Азербайджана Айхана Гаджизаде, ՛՛заявления премьер-министра Армении призваны отвлечь внимание от процесса разработки двустороннего соглашения" об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией՛՛.
По мнению азербайджанской стороны, предложения армянской стороны неприемлемы.
՛՛Несмотря на призывы азербайджанской стороны с самого начала обсуждения проекта упомянутого соглашения к армянской стороне положить конец продолжающимся притязаниям против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана в своей конституции, ряде решений законодательного органа, а также в обращениях к различным международным судам после 44-дневной войны (в Карабахе), в официальной переписке и письмах, распространяемых в рамках международных организаций, Армения до сих пор не предприняла никаких практических шагов в этом направлении՛՛,-заявил Гаджизаде.
В Баку обратили внимание на заявления Пашиняна о том, что Армения ՛՛проводит серьезную политику милитаризации, за последние годы подписала контракты на поставку оружия на несколько миллиардов долларов, развивает свою военную промышленность՛՛.
՛՛Подобные предвзятые заявления являются препятствием для дальнейшего развития и прогресса региона на основе уважения норм и принципов международного права.
Азербайджан, в свою очередь, продолжит свои миротворческие и созидательные усилия и ожидает от Армении адекватных шагов не на словах, а на деле՛՛,-заключил Гаджизаде.