Պատգամավորները ԵԽԽՎ համազեկուցողների հետ քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված հետպատերազմյան իրավիճակը
Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողների հետ հանդիպել են ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները: Հանդիպմանը հեռավար ձեւաչափով մասնակցել է ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը: Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհակալություն է հայտնել համազեկուցողներին՝ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Նշվել է, որ վերջին տարիների ընթացքում մեր երկրում զգալի բարեփոխումներ են իրականացվել:
Այդ համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագրի լիարժեք կատարումը, ինչը ենթադրում է բարեփոխումներ դատական համակարգում, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, տեղական ժողովրդավարության, զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդման հարցերում, ոստիկանությունում եւ այլ ոլորտներում: Էդուարդ Աղաջանյանն արժեւորել է Վեհաժողովի կողմից 2021թ. հունիսին մեր երկրում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկումը եւ տրված բարձր գնահատականը: Նշվել է, որ Հայաստանի բնակչությունը մանդատ է տվել Կառավարությանը` շարունակելու բարեփոխումների օրակարգը:
Խոսելով Արցախյան երկրորդ պատերազմի մասին՝ հայ խորհրդարանականները նշել են, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, անդամակցելով Եվրոպայի խորհրդին, պարտավորվել են հակամարտությունը կարգավորել բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Սակայն Ադրբեջանը, սանձազերծելով 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, խախտել է այդ պարտավորությունը: Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին՝ օրենսդիրներն ընդգծել են, որ առաջնահերթ է Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց հայրենիք վերադարձի հարցը, ինչն ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ:
Էդուարդ Աղաջանյանն արժեւորել է ԵԽ դիրքորոշումը թե՛ պատերազմի ընթացքում եւ թե՛ դրանից հետո՝ ընդգծելով, որ հայտարարությունները եղել են անաչառ եւ կառուցողական: Նա հույս է հայտնել, որ օգտագործելով դիվանագիտական եւ քաղաքական գործիքները՝ կառույցի գործընկերները կստիպեն Ադրբեջանին՝ վերադառնալու բանակցային սեղանի շուրջ: ԱԺ պատգամավորները կարեւորել են նաեւ ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը:

Армянские парламентарии обсудили с содокладчиками ПАСЕ поствоенную ситуацию в регионе
Члены делегации НС РА в ПАСЕ встретились с прибывшими в Армению содокладчиками по вопросам Армении Мониторинговой комиссии ПАСЕ. Вице-спикер НС, глава делегации Армении в структуре Р.Рубинян принял участие во встрече в дистанционном формате. Э.Агаджанян поблагодарил содокладчиков за их неизменную поддержку в укреплении демократии в Армении.
Отмечено, что за последние годы в нашей стране осуществлены серьезные реформы. В этом контексте Э.Агаджанян особо остановился на полноценном выполнении Плана действий Программы Армения-СЕ на 2019-2022 гг., включающем реформы в судебной системе, борьбе с коррупцией, местной демократии, укреплении защиты прав человека в вооруженных силах, полиции и других сферах. Э.Агаджанян дал высокую оценку наблюдению Ассамблеей за прошедшими в июне 2021 г. внеочередными парламентскими выборами в РА. Отмечено, что население Армении дало правительству мандат на продолжение повестки реформ. Коснувшись второй Арцахской войны, армянские парламентарии отметили, что Армения и Азербайджан, вступая в Совет Европы, обязались урегулировать конфликт исключительно мирным путем.
Однако Азербайджан, развязав в 2020 г. 44-дневную войну, нарушил это обязательство. Затронув послевоенную ситуацию, законодатели подчеркнули, что возвращение армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц является приоритетом, закрепленным трехсторонним Заявлением от 9 ноября 2020 г. Э.Агаджанян высоко оценил позицию СЕ как в ходе войны, так и после нее, особо выделив, что заявления были беспристрастными и конструктивными.
Он выразил надежду, что с помощью дипломатических и политических инструментов партнеры структуры заставят Азербайджан вернуться за стол переговоров. Депутаты НС подчеркнули также важность принятия в ходе осенней сессии ПАСЕ резолюции о гуманитарных последствиях Нагорно-Карабахского конфликта.