Արցախում առաջացած հումանիտար աղետի հասցեագրման հարցում մենք միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունենք․ Այվազյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն արձանագրեց, որ պատերազմի ավարտից շուրջ կես տարի անց էլ Արցախում առկա են հումանիտար խնդիրներ, և հույս հայտնեց, որ միջազգային հանրությունը կարձագանքի Արցախի օգնելու մարդասիրական կոչին: Այս մասին Այվազյանն ասաց հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Մինչ օրս լիարժեք լուծում չեն ստացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում հրատապ հասցեագրում պահանջոց հարցերը, առաջին հերթին` ռազմագերիների և պատանդների կարգավիճակում պահվող քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձումը: Հայաստանն, անշուշտ, Արցախի մեր եղբայրների և քույրերի կողքին է` Արցախում առաջացած հումանիտար աղետի հասցեագրման հարցում, սակայն այստեղ մենք նաև միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունենք: Լիահույս եմ, որ մեր միջազգային գործընկերները կարձագանքեն մարդասիրական կոչին, ինչը նաև կարևոր ներդրում կլինի` մեղմելու 44-օրյա պատերազմի հետևանքները»,- ասաց Այվազյանը:
Անդրադառնալով Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսի` Հայաստան կատարած այցին՝ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման օրակարգում Լիտվայի ունեցած կարևոր ներդրումը:
«Ցավով պետք է արձանագրենք, որ միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին զուգահեռ, մենք այսօր կրկին բախվում ենք ծայրահեղականության, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումների, մարդկային կյանքի և արժանապատվության ոտնահարման արհավիրքին, ինչի ծայրահեղ դրսևորումը դարձան 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ, այս անգամ Արցախի հայության դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, իրականացված պատերազմական հանցագործություններն ու վայրագությունները և դրանց հետևանքով առաջացած հումանիտար-ճգնաժամային իրավիճակը»,- նշեց Արա Այվազյանը:

В вопросе адресации гуманитарной катастрофы в Арцахе мы нуждаемся в поддержке международного сообщества: Айвазян
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян констатировал, что спустя полгода после окончания войны в Арцахе существуют гуманитарные проблемы, и выразил надежду на то, что международное сообщество откликнется на гуманитарный призыв помочь Арцаху.
«До сих пор мы не получили полноценного решения вопросов, требующих срочной адресации в контексте нагорно-карабахского конфликта, в первую очередь, немедленной репатриации гражданских лиц, содержащихся в статусе военнопленных и заложников. Армения, несомненно, рядом с нашими братьями и сестрами из Арцаха, однако здесь мы также нуждаемся в поддержке международного сообщества. Я надеюсь, что наши международные партнеры откликнутся на гуманитарный призыв, что также станет важным вкладом в смягчение последствий 44-дневной войны», - сказал Айвазян.
Коснувшись визита министра иностранных дел Литвы Габриэлюса Ландсбергиса в Армению, и. о. министра иностранных дел отметил, что Армения и армянский народ высоко ценят важный вклад Литвы в повестку предотвращения преступления геноцида.
«С болью должен констатировать, что параллельно с усилиями международного сообщества, мы сегодня вновь сталкиваемся с ужасом экстремизма, грубого нарушения прав человека и норм международного гуманитарного права, попирания права на жизнь и достоинство, крайним проявлением чего стали события 27 сентября 2020 года при непосредственном участии Турции, которые выразилась военной агрессией, преступлениями против человечности и зверствами со стороны Азербайджана, результатом чего стал гуманитарный кризис в Арцахе », - отметил Ара Айвазян.