Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները
Մարտի 3-ին աշխատանքային այցով Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը, որը փետրվարի 20-ից պաշտոնապես մեկնարկել է իր գործունեությունը։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերի։ Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու հրամայականը՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։ Այս համատեսքտում կարևորվել է միջազգային հանրության գործուն ներգրավվածությունը, որպեսզի Ադրբեջանը կյանքի կոչի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը:

Министр ИД Армении встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности
3 марта в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем. Об этом InfoPort.am сообщили в МИД РА.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки РА-ЕС. Обоюдно была отмечена важность размещения миссии гражданского мониторинга ЕС в Армении, которая с 20 февраля официально начала свою деятельность.
Были упомянуты вопросы региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил Жозепу Боррелю последние развития в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Коснувшись гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся вследствие блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость разблокирования Лачинского коридора без предварительных условий в соответствии с положениями заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте была отмечена и важность активного участия международного сообщества, чтобы Азербайджан выполнил решение Международного суда ООН по снятию блокады, имеющего обязательную юридическую силу.