ԱՄՆ-ն չի թաքցնում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է ՌԴ-ի եւ Իրանի հետ հակամարտության համատեքստում
Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաներն իրենց հրապարակային հայտարարություններում բացահայտ ասում են, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում են  Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ հակամարտության համատեքստում։ Այս մասին հայկական 24 News ԶԼՄ-ի հարցազրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Ռուս դեսպանը մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հայտարարության մասին հարցը։ Հայտարարությունն այն մասին էր, որ ՀՀ ղեկավարությունը, «հորինված պատրվակներով, խեղաթյուրելով վերջին երեք տարիների պատմությունը, գիտակցաբար փորձում է խարխլել հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ»։
«Ինչ վերաբերում է այն բանին, թե ինչ է ասում մեր արտաքին գործերի նախարարը, ես կարծում եմ, որ նա արտաքին գործերի նախարար է եւ գիտի, թե ինչ է ասում։ Ուստի այստեղ ես լրացուցիչ ինչ-որ մեկնաբանություններ չէի անի նախարարի խոսքերի վերաբերյալ։ Կարծում եմ, որ ահա այս խոսքերը, ինչպես ես գնաահատում եմ, իսկապես շատ խոր մտահոգության արտահայտություն են այն մասին, թե ինչ է տեղի ունենում այժմ մեր հարաբերություններում, եւ մտահոգություն դրանց ճակատագրով։ Որովհետեւ մենք հասկանում ենք, ցավոք, որ մեր հարաբերություններն այժմ դառնում են ավելի լայն դիմակայության առարկա։ Դա չի թաքցնում այդ նույն Միացյալ Նահանգները»,- ասել է Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով՝ նա քանիցս հիշատակել է ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները, որոնք ասում են, որ «Միացյալ Նահանգները Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է հենց Ռուսաստանի, Իրանի հետ հակամարտության համատեքստում»։
«Շատ վատ է, շատ վտանգավոր։ Դա իսկապես այն է, ինչը կարող է իրական վնաս պատճառել մեր հարաբերություններին, եթե հայկական կողմից չկա բավական քաղաքական կամք, որպեսզի պաշտպանի մեր հարաբերությունների այդ զանգվածը, շատ կարեւոր մեր ժողովուրդների համար, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության, թե՛ հասարակ մարդկանց, հայ ընտանիքների համար»,- ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Այստեղ, իհարկե, շատ կարեւոր է, որպեսզի այն, ինչ մեզ միավորում է, այն, ինչ կենսական նշանակություն ունի՝ ոչ միայն տնտեսական, այլեւ սոցիալական, մշակութային, հոգեբանական, եւ, իհարկե, անվտանգության առումով, տարածաշրջանի կայունության, խաղաղ զարգացման հեռանկարի առումով, որպեսզի, այնուամենայնիվ, չկորչի դրսի ճնշամն տակ, այլ ելնի այն շահերից, որոնք համապատասխանում են տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների շահերին, մարդկանց, որոնք այստեղ պրում են, եւ ռուսաստանցիների շահերին, ներառյալ հայաստանցի ռուսաստանցիները, որոնք ոչ մի կապ չունեն դրա հետ եւ արմատապես դեմ են դրան»,- ասել է նա։

Копыркин: США не скрывают, что рассматривают отношения с Арменией именно в контексте противоборства с РФ и Ираном
Официальные лица Соединенных Штатов в своих публичных заявлениях открыто говорят, что Соединенные Штаты рассматривают отношения с Арменией именно в контексте противоборства с Россией, с Ираном. Об этом в интервью армянскому СМИ 24 News заявил посол России в Армении Сегей Копыркин.
Российский посол прокомментировал вопрос о заявлении главы МИД России Сергея Лаврова о том, что армянское руководство, «под надуманными предлогами, извращая историю последних трех лет, сознательно ведет дело к обрушению отношений с РФ».
«Что касается того, что говорит наш министр иностранных дел, я думаю, что он министр иностранных дел и знает, что говорит. Поэтому здесь я бы не стал дополнительно давать какие-то комментарии словам министра. Думаю, что вот эти слова, как я это оцениваю, как действительно отражение очень глубокой обеспокоенности тем, что происходит сейчас в наших отношениях и обеспокоенностью за их судьбу.  Потому что мы понимаем, к сожалению, что наши отношения сейчас становятся объектом более широкого противостояния.  В общем-то это не скрывается теми же Соединенными Штатами», - сказал Копыркин.
По словам российского посла, он неоднократно упоминал заявления официальных лиц Соединенных Штатов, в публичных заявлениях открыто говорят, что «Соединенные Штаты рассматривают отношения с Арменией именно в контексте противоборства с Россией, с Ираном».
«Это очень плохо, это очень опасно. Это действительно то, что может нанести реальный ущерб нашим отношениям, если с армянской стороны нет достаточной политической воли для того, чтобы отстаивать тот массив наших отношений, очень важный для наших народов, и для Республики Армения, и для простых людей, семей армянских», - сказал Сергей Копыркин.
«Здесь, конечно, очень важно, чтобы то, что нас объединяет, то, что имеет жизненное значение и не только в экономическом, но и в социальном, в культурном, психологическом, и, конечно, в смысле безопасности, в смысле сохранения стабильности, перспективы мирного развития региона, чтобы, все-таки, не было утрачено под давлением извне, под давлением тех интересов, которые реально к интересам народов региона, людей, которые здесь живут и к интересам россиян, включая и армянских россиян, не имеют не только  никакого отношения, но и в корне этому противоречат», - сказал он.