Ալիևն ամենեւին խաղաղարար չէ. Հակոբ Արշակյան
Ալիեւը ամենեւին խաղաղարար չէ, ես նման բան չեմ ասել, ես ասում եմ՝ հռետորաբանության փոփոխությունը դրական եմ գնահատում: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
«Հրաշալի կլինի, որ դա գործի հետ զուգահեռվի, որ դա շարունակվի, հրաշալի կլինի, եթե մենք փոխադարձաբար ճնաչենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, որ մեր ճանապարհները ապաշրջափակվեն, դրանցով բեռները տեղափոխվեն երկրների իրավազորության եւ օրենսդրության համապատասխան: Այս ամենը հրաշալի կլնի: Արդյոք այդ ուղղությամբ բավարար չափով ակտիվ քայլեր կան: Ոչ, չկան, բայց կան որոշոկի հռետորաբանության փոփոխություններ, որը գնահատելի է»,-ասաց Արշակյանը:
Նա շարունակեց, որ հակառակորդի կողմից բավարար քայլեր չեն արվում խաղաղության հասնելու համար, եթե արվեին, խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրված կլիներ. «Ես հույս եմ հայտնում, որ առաջիկայում այդ քայլերը բավարար կլինեն: Մենք գնալու ենք այս ուղղությամբ»:

Аршакян: Алиев отнюдь не миролюбивый
Алиев отнюдь не миролюбивый, я такого не говорил. Я лишь сказал, что изменение риторики оцениваю положительно. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 2 ноября вице-спикер Национального Собрания республики Акоп Аршакян.
«Было бы замечательно, если бы это совпадало и с делом, было бы замечательно, если бы мы взаимно признали территориальную целостность друг друга, чтобы наши дороги были разблокированы, и через них перевозились грузы в соответствии с юрисдикцией и законодательством стран. Все это было бы чудесно. Есть ли достаточно активные шаги в этом направлении? Нет, но есть некоторые изменения в риторике, и это заметно», - заявил Аршакян.
По его словам, противник не предпринимает достаточных шагов для достижения мира, если бы они были, мирное соглашение давно бы подписали. «Надеюсь, что этих шагов будет достаточно в ближайшем будущем. Мы будем идти в этом направлении», - заключил вице-спикер.