Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը կառավարության օրակարգային առաջնահերթություններից է. ԱԳՆ
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ռազմավարություն է որդեգրել եւ բնականաբար այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն է դրսեւորում:
Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը, մենկաբանելով Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհում Բայրամովի այն հայտարարությունը, թե "Ադրբեջանը բազմիցս Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկություն է արել եւ որ չնայած դժվարություններին, կարելի է մտածել հարաբերությունների կարգավորման մասին":
"Ինչ վերաբերում է կոնկրետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուն, մի քանի անգամ բարձրագույն մակարդակով հայտարարվել է, որ դա կառավարության օրակարգային առաջնահերթություններից է",- հավաստել է Հունանյանը:

Подписание мирного договора с Азербайджаном является одним из приоритетов повестки правительства Армении: МИД
Правительство Армении приняло стратегию открытия эры мирного развития для Армении и региона и, естественно, проявляет готовность предпринять шаги в этом направлении. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, комментируя заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхума Байрамова о том, что "Азербайджан неоднократно предлагал Армении заключить мирный договор и что, несмотря на трудности, можно подумать о нормализации отношений".
"Что касается подписания конкретного мирного договора, то несколько раз на высшем уровне говорилось, что это один из приоритетов повестки правительства Армении", - заверил Унанян.