Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ «Հայաստանին են փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին»
Ինչպես արդեն հաղորդվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
Համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ Բայրամովը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին»։
«Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում շատ բաց և պարզ է։ Մենք, համաձայն նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, հայկական կողմին ենք հանձնել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք վերցվել են ռազմական գործողությունների ժամանակ եւ մինչեւ դրանց սկսվելը», - ասել է Բայրամովը։
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմից ներկայումս պահվող հայ զինծառայողներին՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ դրանք ռազմագերիներ չեն համարվում, քանի որ ձերբակալվել են ոչ ռազմական գործողությունների ժամանակ:
«Այդ մարդիկ ձերբակալվել են ռազմական գործողությունների ավարտից եւ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից, ավելի ճիշտ ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին։ Նրանք զորակոչվել են Շիրակի մարզից և տեղափոխվել Ղարաբաղ, կատարել հանցագործություններ, որոնց հետևանքով զոհվել են ադրբեջանցի զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք։ Նրանց նկատմամբ գործողությունները շարունակվում են», - հավելել Է նախարարը։

В Азербайджане заявили, что передали Армении всех военнопленных
Азербайджан в соответствии со своими обязательствами передал Армении всех военнопленных. Об этом заявил в понедельник министр иностранных дел страны Джейхун Байрамов на брифинге по итогам переговоров с главой МИД Швеции, действующим председателем ОБСЕ Анн Линде.
"Позиция азербайджанского государства в этом вопросе очень открытая и ясная. Мы в соответствии с трехсторонним заявлением [от 9 ноября прошлого года] передали армянской стороне всех военнопленные, взятых во время военных действий (в Карабахе) и до их начала", - сказал азербайджанский министр.
Касаясь удерживаемых в настоящее время азербайджанской стороной армянских военнослужащих, глава МИД подчеркнул, что они не считаются военнопленными, так как были задержаны не во время военных действий. "Эти люди были задержаны значительно позднее завершения боевых действий и подписания трехстороннего заявления, а точнее, 26 ноября 2020 года. Они были призваны из Ширакской области Армении и переброшены в Карабах, совершили преступления, в результате которых погибли азербайджанские военнослужащие и гражданские лица. Следствие действия в отношении них продолжаются", - добавил министр.