14 կուսակցություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ
Կոպտորեն խախտելով բազմիցս ստանձնած միջազգային հանձնառությունները, 1994 թ. հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը, ինչպես նաև արհամարհելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի պայմաններում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու կոչը, ս.թ. սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը Արցախի հետ շփման ողջ երկայնքով անցել է հարձակման:
Ադրբեջանը, Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ և խրախուսմամբ, Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսել է լայնածավալ ռազմական գործողություններ՝ թիրախավորելով նաև բնակավայրեր և խաղաղ բնակչությանը:
Պաշտպանության բանակը հաստատակամ իրականացնում է հակառակորդին դիմակայելու իր առաքելությունը:
Այս բախտորոշ պահին առաջնային է համահայկական կարողականության մեկտեղումը և միասնական համազգային պատասխանը ագրեսորին:
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող քաղաքական կուսակցություններս, ողջ ներուժով սատարում ենք Հայոց բանակին և աջակցում Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններին՝ միջազգային ասպարեզում բացահայտելու և դատապարտելու թշնամու հերթական ագրեսիան:
Կոչ ենք անում համայն հայությանը համախմբվել այս նպատակների շուրջ՝ ապահովելով ամուր թիկունք և միասնականություն:
Դիմում ենք միջազգային կազմակերպություններին, հանրությանը և պետություններին՝ դատապարտելու հայ ժողովրդի դեմ սանձազերծած ադրբեջանաթուրքական հերթական պատերազմը:

14 партий Армении выступили с заявлением, осудив азербайджанскую агрессию
«Грубо нарушая неоднократно принятые международные обязательства, трехстороннее соглашение о прекращении огня, а также игнорирование призыва Генерального секретаря ООН прекратить боевые действия в условиях конфронтации, утром 27 сентября азербайджанская армия перешла в наступление по всему периметру линии соприкосновения с Арцахом.
Азербайджан при открытой поддержке и поощрении Турции начал широкомасштабные военные действия в отношении Республики Арцах, нацелившись также на населенные пункты и мирное население.
Армия обороны уверенно осуществляет свою миссию по противостоянию противнику.
В этот судьбоносный момент первостепенным является объединение Общеармянского потенциала и единый общенациональный ответ агрессору.
Мы, действующие в Республике Армения политические партии, всем потенциалом поддерживаем армянскую армию, Республику Армения и Республику Арцах для выявления и осуждения очередной агрессии противника на международной арене.
Призываем все армянство сплотиться вокруг этих целей, обеспечив крепкий тыл и единство.
Обращаемся к международным организациям, обществу и государствам с призывом осудить очередную азербайджано-турецкую войну, развязанную против армянского народа».