Ժամանակն է ակտիվացնել Ադրբեջանի հետ խզված մշակութային կապերը․ ՌԴ ԱԳՆ
Ժամանակն է ակտիվացնել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս թուլացած մշակութային ու հումանիտար կապերը։ Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ լիարժեք երկկողմ համագործակցությունն անհնար է պատկերացնել առանց սերտ մշակութային և հումանիտար կապերի։ «Ցավոք, վերջին շրջանում հենց այդ կապերն են մեզ մոտ «նահանջ ապրել», և այժմ դրանք ակտիվացնելու ժամանակն է»,- նշել է նա։
«Մենք ունենք հեռանկարային նախագծեր, ինչպիսիք են Ադրբեջանում Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի հիմքի վրա համատեղ բուհի ստեղծումը, ինչպես նաև Մոսկվայում և Բաքվում երկու երկրների դեսպանություններին կից դպրոցների հիմնումը։ Հույս ունենք մոտ ապագայում վերականգնել Ռուսաստանի տեղեկատվական-մշակութային կենտրոնի գործունեությունը։ Գաղափարներ կան նաև Ռուսաստանում և Ադրբեջանում մեր պետությունների ականավոր գործիչների հուշարձանների տեղադրման վերաբերյալ»,- պատմել է դեպարտամենտի տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ հանրության կողմից պահանջարկ կա ստեղծագործական խմբերի հյուրախաղերի վերսկսման, երիտասարդական և միջտարածաշրջանային համաժողովների պարբերական անցկացման ուղղությամբ։ «Մի խոսքով՝ անելիքները շատ են։ Կարևոր է, որ երկու կողմից էլ կա գիտակցում՝ անհրաժեշտ է ընդլայնել այս ուղղությամբ աշխատանքն ու լրացնել բաց թողնվածը»,- ընդգծել է դիվանագետը։

МИД РФ: пора активизировать просевшие культурные связи с Азербайджаном
Просевшие в последнее время культурно-гуманитарные связи РФ и Азербайджана пора активизировать. Об этом заявил в интервью ТАСС директор четвертого департамента стран СНГ МИД России Михаил Калугин.
Дипломат подчеркнул, что полноценное двустороннее сотрудничество немыслимо без тесных культурно-гуманитарных связей. «В последнее время именно они у нас, к сожалению, «просели», и сейчас пора их активизировать», - отметил он.
«У нас есть перспективные проекты, такие как создание в Азербайджане совместного университета на базе СПбГУ, учреждение школ при посольствах двух стран в Москве и Баку. Надеемся в ближайшей перспективе восстановить деятельность в республике Российского информационно-культурного центра. Есть идеи относительно перекрестной установки в России и Азербайджане памятников выдающимся деятелям наших государствж, - рассказал директор департамента.
По его словам, от общественности есть запрос на возобновление гастролей творческих коллективов, регулярное проведение молодежного и межрегионального форумов. «Словом, дел много. Важно, что с обеих сторон есть понимание необходимости наращивать работу в этом направлении и наверстывать упущенное», - подчеркнул дипломат.