Զախարովան խոսել Է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի առաջիկա շփումների մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ խոսել է Ուկրաինայի հետ երկխոսության՝ Ռուսաստանի տրամադրվածության մասին: Այս մասին հայտնում է "ՌԻԱ Նովոստի" - ն ։
Ինչպես նշել է դիվանագետը՝ Մոսկվան միշտ տրամադրված է եղել երկխոսության եւ որոշում է կայացրել Կիեւի հետ շփումների մասին՝ անկախ այն բանից, թե ինչ է արել ուկրաինական ռեժիմը:
Նա նաեւ գնահատել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հայտարարությունն այն մասին, որ իրեն եւ Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին անհրաժեշտ է նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ:
"Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է խնդրում նախագահ Զելենսկին իր ուղերձներում, եւ նրա թիմը չպետք է այլ ազդանշաններ տա իր՝ նման դիմումներից հետո",-ասել Է Զախարովան:
Նա նաեւ նշել է, որ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները "երբեք ոչ մի բանակցություն չեն ձախողել", նրանք "կարողանում են զգացմունքներն առանձնացնել պրոֆեսիոնալիզմից": Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով՝ ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների աշխատանքը կարող է սկսվել ցանկացած ժամանակ, գլխավորն այն է, որ Կիեւը Արեւմուտքի ազդեցության չսկսի ստել:
Դիվանագետը հավելել է, որ ՌԴ-ի եւ Ուկրաինայի հնարավոր բանակցությունների լույսի ներքո ռուսական հատուկ գործողության խնդիրները դուրս չեն եկել, դրանք արդիական են:
Վերջերս ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է պատվիրակություն ուղարկել՝ Մինսկ Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար ։
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ որոշում է կայացրել Դոնբասի պաշտպանության համար ռազմական հատուկ գործողություն անցկացնելու մասին՝ ի պատասխան Լուգանսկի և Դոնեցկի Ժողովրդական հանրապետությունների ղեկավարներից օգնություն խնդրելու:
Ուկրաինան խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Գերագույն ռադայում համընդհանուր մոբիլիզացիայի մասին օրինագիծ է ներկայացրել։

Захарова рассказала о предстоящих контактах России и Украины
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова во время брифинга рассказала о настрое России на диалог с Украиной. Об этом сообщает РИА «Новости».
Как указала дипломат, Москва всегда была настроена на диалог и приняла решение о контактах с Киевом, не взирая на все то, что украинский режим содеял.
Она также оценила заявление президента Украины Владимира Зеленского о том, что ему и главе России Владимиру Путину необходимо сесть за стол переговоров.
«Мы должны понимать, о чем просит в своих обращениях президент Зеленский, и его команда не должна давать иные сигналы после таких его обращений», — сказала Захарова.
Она также отметила, что представители России «никогда не срывали никаких переговоров», они «умеют отделять эмоции от профессионализма». По словам представителя внешнеполитического ведомства, работа по переговорам с украинской стороной может начаться в любое время, главное, чтобы Киев под влиянием Запада не начал юлить и врать.
Дипломат добавила, что в свете возможных переговоров РФ и Украины задачи российской спецоперации не снимались, они актуальны.
Недавно пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Россия готова направить в Минск делегацию для переговоров с Украиной.
Украина разорвала дипломатические отношения с Россией. Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную раду законопроект о всеобщей мобилизации.