Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար ոչ մի հիմք չկա. Կրեմլ
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը անհեթեթ է անվանել այն գործընթացը, որն արդյունքի հասնելու, Ուկրաինայի հարցում խաղաղության որոնման պոտենցիալ չունի՝ առանց Ռուսաստանի մասնակցության, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Ահա այդ «խաղաղության բանաձեւն է», որը հիշատակվել եւ հիշատակվում է հաճախ, գիտեք, այստեղ պարզապես  պետք է բացել աչքերը եւ նայել փաստերին. խաղաղության բանաձեւը փորձում են փնտրել առանց Ռուսաստանի մասնակցության։ Դա առնվազն անհեթեթ գործընթաց է։ Իսկ եթե լուրջ, ապա, իհարկե, դա գործընթաց է, որը որեւէ արդյունքի պոտենցիալ չունի»,- ասել է լրագրողներին Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր մամուլի ասուլիսում հայտնել էր, որ ՌԴ-ի հետ բանակցությունների հարցը ակտուալ չէ, բայց Կիեւը «խաղաղության բանաձեւ» ունի։
«Մենք իսկապես կարծում ենք, որ բանակցությունների թեման այժմ ակտուալ չէ, եւ մենք բազմիցս կրկնել ենք, որ այդ բանակցությունների համար որեւէ հիմք չկա, ոչ մի բազիս, ոչ մի նախադրյալ նման բանակցությունների համար»,- նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:

Кремль: Для переговоров с Украиной нет никакого базиса
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал абсурдным процессом, не имеющим потенциала на результат, поиск формулы мира по Украине без участия России, передает ТАСС.
«Вот эта "формула мира", которая упоминалась и упоминается часто, знаете, здесь просто нужно раскрыть глаза и посмотреть на факты: формулу мира пытаются искать без участия России. По меньшей мере, это является абсурдным процессом. А если серьезно, то, конечно, это является процессом, который не имеет потенциала на какие-то результаты», - сказал представитель Кремля журналистам.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский в ходе своей пресс-конференции заявил, что вопрос о переговорах с РФ сейчас является неактуальным, но у Киева есть "формула мира".
«Мы действительно считаем, что тема переговоров сейчас не актуальна, и мы неоднократно повторяли, что для этих переговоров нет никакого базиса, никакого фундамента, нет никаких предпосылок для таких переговоров», - указал представитель Кремля.