Թուրքիայի հետ միջազգային լուրջ խնդիրների ընկալման մեջ անհամապատասխանություններ կան․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ և դրական ձևով։ Քաղաքական երկխոսությունը արդյունավետ է։ Այս մասին հայտարարել է փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, փոխանցում է TASS-ը։
«Կան մի շարք խոշոր նախագծեր, որոնք հիմք են դնում մեր տնտեսական գործընկերության համար՝ առաջիկա տարիների և տասնամյակների համար։
Կան նրբերանգներ և բնականաբար կան որոշակի անհամապատասխանություններ, այդ թվում՝ լուրջ միջազգային խնդիրների ընկալման մեջ։ Սա նորմալ է։ Երկրների միջև հասուն հարաբերությունները, հատկապես այնպիսի երկրների միջև, ինչպիսիք են Ռուսաստանը և Թուրքիան, քանի որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, ենթադրում են, որ ամեն ինչ կատարյալ չէ և կան պատճառներ այս քննարկումները շարունակելու համար։ Մեր կառավարական ապարատի բոլոր մակարդակները, տնտեսական բլոկը և իհարկե, երկխոսության առաջնորդները լավ հարաբերությունների մեջ են։
Այստեղ, մեծամասամբ, ներուժը ոչ միայն չի օգտագործվել, այլև մենք նոր ենք սկսում գիտակցել, թե ինչ է հնարավոր անել Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններում», - հավելել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարարը։

МИД России: С Турцией есть нестыковки в восприятии серьезных международных проблем
Отношения России с Турцией развиваются динамично и позитивно. Продуктивный политический диалог. Об этом заявил замглавы МИД РФ Сергей Рябков, передает ТАСС.
«Есть целый ряд крупных проектов, которые закладывают основу для нашего, в том числе и экономического партнерства на годы и десятилетия вперед.
Есть нюансы, есть, разумеется, определенные нестыковки, в том числе в восприятии серьезных международных проблем. Это нормально. Зрелые отношения между странами, тем более такими, как Россия и Турция, при всем том Турция - это член НАТО, предполагают, что не бывает все безоблачно и есть повод для того, чтобы продолжать эти обсуждения. В хорошем контакте находятся все наши звенья государственных аппаратов, экономический блок, разумеется, лидеры в диалоге.
Здесь по большому счету потенциал не просто не исчерпан, а мы только-только приступаем к реализации того, что возможно в наших отношениях с Турцией», - добавил замглавы МИД РФ.