Թուրքիան և տարածաշրջանի երկրները մտադիր են քննարկել ԻՊ-ի և PKK-ի դեմ պայքարը. Ֆիդան
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ իր հորդանանցի գործընկեր Այման աս-Սաֆադիի հետ քննարկել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման և Քրդստանի բանվորական կուսակցության դեմ պայքարի հարցերը և ցանկանում է այս քննարկումը տեղափոխել ավելի լայն, տարածաշրջանային ձևաչափ։
«Այսօր կայացած բանակցությունների ընթացքում մենք մանրամասն քննարկել ենք, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել ԻՊ-ը ստեղծված իրավիճակում, որտեղ խմբավորումը կարող է ապստամբել։ Եվ այս առումով, մարտավարական և ռազմավարական մակարդակներում ինչ համատեղ պատասխան քայլեր ենք ձեռնարկելու։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ տարածաշրջանի մեր մյուս գործընկերները, հատկապես Իրաքը, կմիանան մեզ և կքննարկեն ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերը մեզ հետ»,- ասել է Ֆիդանը Աս-Սաֆադիի հետ հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիսում։
Նա նաև հայտնել է, որ հորդանանցի գործընկերոջ հետ քննարկել է PKK-ի և նրա սիրիական կառույցների գործունեության դադարեցման թեման։ «Խնդիրն այն է, որ խմբավորումը պետք է վայր դնի զենքը և աշխատի սիրիական նոր վարչակազմի հետ, իսկ ահաբեկիչները պետք է հեռանան տարածաշրջանից։ Ապագայում մենք ակնկալում ենք կրկին հանդիպել այնպիսի ձևաչափով, որը կներառի իրաքյան և սիրիական պաշտոնյաների մասնակցությունը՝ տարածաշրջանի երկրների հետ միասին այդ հարցերը քննարկելու համար»,- նշել է Ֆիդանը։

Фидан: Турция и страны региона намерены обсудить вопросы борьбы с ИГ и РПК
Глава турецкого МИД Хакан Фидан заявил, что обсудил с иорданским коллегой Айманом ас-Сафади вопросы борьбы с террористической группировкой «Исламское государство» и Рабочей партией Курдистана и хочет перевести эту дискуссию в более широкий, региональный формат.
«В ходе состоявшихся сегодня переговоров мы подробно обсудили, какие шаги может сделать ИГ в нынешней ситуации, где группировка может поднять восстание. И в связи с этим какие совместные ответные шаги мы предпримем на тактическом и стратегическом уровнях. Мы договорились, что другие наши партнеры в регионе, особенно Ирак, присоединятся к нам и обсудят с нами эти вопросы борьбы с терроризмом», - сказал Фидан на пресс-конференции после встречи с ас-Сафади.
Он также сообщил, что обсудил с иорданским коллегой тему прекращения деятельности РПК и ее сирийских структур. «Вопрос заключается в том, что группировка должна сложить оружие и работать с новой администрацией Сирии, а также в том, что террористы должны покинуть регион. В дальнейшем мы рассчитываем снова собраться в формате, который предполагал бы участие иракских и сирийских официальных лиц, чтобы рассмотреть эти вопросы вместе со странами региона», - отметил Фидан.