Սպիտակ տունը դեմ է արտահայտվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի՝ ռազմական օգնություն տրամադրելու ծրագրին
Սպիտակ տունը դեմ է արտահայտվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի՝ բացառելով Ուկրաինան, Իսրայելին ռազմական օգնություն տրամադրելու ծրագրին։
Իր հայտարարության մեջ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին  Ժան-Պյերը մեղադրել է Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականներին «վերջին ցինիկ քաղաքական մանևրի համար»:
«Ամիսներ շարունակ վարչակազմն աշխատել է սենատորների երկկուսակցական խմբի հետ ազգային անվտանգության համաձայնագրի շուրջ, որը կապահովի մեր սահմանը և աջակցություն կցուցաբերի Ուկրաինայի և Իսրայելի ժողովրդին: Հենց  այն պահին, երբ պատրաստվում է օրենքի տեքստը, Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները հանդես են գալիս իրենց վերջին ցինիկ քաղաքական մանևրով: Իսրայելի անվտանգությունը պետք է սրբազան լինի և ոչ թե քաղաքական խաղ։ Մենք կտրականապես դեմ ենք այս հնարքին, որը ոչինչ չի անում սահմանի ապահովման համար, ոչնչով չի օգնում Ուկրաինայի ժողովրդին պաշտպանվելու Պուտինի ագրեսիայից և մերժում է մարդասիրական օգնությունը պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին, որոնց մեծ մասը կանայք և երեխաներ են, որոնց աջակցել են իսրայելցիները՝ մուտքի ճանապարհ բացելով։ Սրա փոխարեն Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները պետք է աշխատեն երկկուսակցական հիմունքներով, ինչպես  դա անում է վարչակազմը և Սենատը, ազգային անվտանգության այս հրատապ խնդիրների շուրջ»,- ասվում է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ:
Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը կքվեարկվի հաջորդ շաբաթ։
Ավելի վաղ Ներկայացուցիչների պալատը որոշել էր 14,3 միլիարդ դոլարի օգնություն տրամադրել Իսրայելին, սակայն Սենատը, որում մեծամասնություն են կազմում  դեմոկրատները, մերժել է այդ ծրագիրը։

Белый дом выступил против плана Палаты представителей США предоставить Израилю военную помощь, исключив Украину
Белый дом высказался против плана Палаты представителей США предоставить Израилю военную помощь, исключив Украину.
В своем заявлении пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер обвинила республиканцев в Палате представителей в «последнем циничном политическом маневре».
«В течение нескольких месяцев администрация работала с двухпартийной группой сенаторов над соглашением о национальной безопасности, которое обезопасит нашу границу и обеспечит поддержку народу Украины и Израиля. Как раз в тот момент, когда готовится текст закона, республиканцы Палаты представителей придумывают свой последний циничный политический маневр. Безопасность Израиля должна быть священной, а не политической игрой. Мы решительно выступаем против этой уловки, которая ничего не делает для обеспечения безопасности границы, ничего не делает для того, чтобы помочь народу Украины защититься от агрессии Путина, и отказывает в гуманитарной помощи палестинским гражданским лицам, большинство из которых женщины и дети, которую израильтяне поддержали, открыв подъездной путь. Республиканцы Палаты представителей должны вместо этого работать на двухпартийной основе, как это делают администрация и Сенат, над этими насущными вопросами национальной безопасности», -  отмечается в заявлении пресс-секретаря Белого дома.
Голосование по представленному Палатой представителей законопроекту пройдет на следующей неделе.
Ранее Палата представителей приняла решение о предоставлении Израилю помощи в размере 14,3 млрд. долларов, однако Сенат,  большинство в котором представляют демократы, отклонил данный план.