ՌԴ ԱԳՆ-ն Ուկրաինայի ներկայիս իշխանություններին անվանել է «ինքնիշխանությունից զուրկ խամաճիկներ»
Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունները զրկված են ինքնիշխանությունից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
"Ներկայիս իշխանությունը, Կիևի ռեժիմը, այդ մարդիկ խամաճիկներ են, որոնք իրենց հռչակել են այդ երկրի կառավարիչներ՝ նվաստացնելով մարդկանց արժանապատվությունը և ծաղրելով նրանց, նրանք զրկված են որևէ ինքնիշխանությունից կամ նպատակասլացությունից՝ ի շահ ուկրաինացի ժողովրդի",-ասել Է Զախարովան ուրբաթ օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
"Միակ բանը, որ Կիևի ռեժիմը կարող է անել, այն է՝ օգտագործել այն ցուցումները, որոնք ստացվում են օվկիանոսից, բայց դա, մեղմ ասած, միշտ չէ, որ հաջող է անում, և հակառակ ժողովրդի շահերի", - հավելել է նա:
Ռուսաստանը հուսով է, որ ուկրաինացի ժողովուրդը "կազատվի ազգայնական կառավարության ճնշումից, որը երկիրը շահագործում է արտասահմանյան խաղացողների շահերից ելնելով, եւ կսկսի ապրել լիարժեք ինքնիշխան կյանքով՝ պահպանելով իր բոլոր քաղաքացիների իրավունքները, ազատություններն ու շահերը՝ առանց ազգային, լեզվական կամ կրոնական խտրականության", - ասել Է Զախարովան:

В МИД РФ назвали нынешние власти Украины марионетками, лишенными суверенитета
Нынешние украинские власти лишены суверенитета, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Нынешняя власть, киевский режим, эти люди-марионетки, которые себя провозгласили правителями этой земли, унижая достоинство людей и издеваясь над ним, лишены какого-либо суверенитета или целеполагания в интересах украинского народа", - сказала Захарова на брифинге в пятницу.
"Единственное, что киевский режим может делать, - использовать указания, которые поступают из-за океана, но при этом делает это, мягко говоря, не всегда успешно, и вопреки интересам народа", - добавила она.
Россия надеется, что украинский народ "освободится от гнета националистического правительства, эксплуатирующего страну в интересах зарубежных игроков, и начнет жить полноценной суверенной жизнью, соблюдая права, свободы и интересы всех своих граждан без разделения по национальному, языковому или религиозному признакам", сказала Захарова.