Մերձավոր Արևելքը մի կաթսա է, որը կարող է պայթել ցանկացած պահի․ Բորել
Սիրիայի և Իրաքի տարածքներում Իրանի հետ կապված թիրախներին ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո Եվրամիությունը Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը գնահատում է կրիտիկական, մտավախություն ունի, որ այն դուրս կգա վերահսկողությունից և դեէսկալացիայի կոչ է անում ։ Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Մենք միշտ կրկնում ենք, որ Մերձավոր Արևելքը մի կաթսա է, որը կարող է պայթել ցանկացած պահի։ Մենք բոլորին դեէսկալացիայի կոչ ենք անում, մենք կրիտիկական իրավիճակ ենք ապրում», - ասել է Բորելը:
Իր հերթին, ԵՄ-ում նախագահող Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբն ասել է, որ պետք է անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի բոլորը խուսափեն հակամարտության ընդլայնումից։
ԱՄՆ զինուժը փետրվարի 2-ին ավիահարվածներ է հասցրել Իրաքում և Սիրիայում ավելի քան 85 թիրախների, որոնք կապված են Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի  և նրան աջակցող զինյալների հետ՝ ի պատասխան անցյալ շաբաթվա վերջին Հորդանանում տեղի ունեցած հարձակման, որի հետևանքով զոհվեցին ԱՄՆ 3 զինծառայողներ:

Жозеп Боррель: Ближний Восток – это котел, который может взорваться
Ближний Восток – это котел, который может взорваться, заявил сегодня, 3 февраля, глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель.
«Мы снова и снова повторяем, что Ближний Восток - это котел, который может взорваться. И, конечно, есть нападения как на границе с Ливаном, на севере, так и на юге,  есть нападения в Сирии; есть нападения в Ираке, нападения в Красном море. Вот почему мы приняли решение об этой военно-морской миссии, и вот почему мы призываем всех попытаться избежать эскалации», - отметил Боррель.
По его словам, ситуация в регионе представляет собой «эффект домино».
« Мы переживаем критическую ситуацию на Ближнем Востоке, во всем регионе. И пока продолжается война в Газе, очень трудно поверить, что ситуация на Красном море улучшится, потому что одно связано с другим. Это эффект домино в регионе», - добавил он.
Ранее США заявили о нанесении ударов по 85 объектам «иранских и проиранских сил» в Сирии и Ираке в ответ на гибель троих американских военнослужащих в результате атаки дрона на американской базе в Иордании.
В результате ночных авиаударов США по Сирии погибли по меньшей мере 18 боевиков, поддерживающих Иран, по данным базирующейся в Великобритании «Сирийской обсерватории по правам человека», передает Al Jazeera.