ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ ատոմակայանները երբեք չպետք է հարձակման ենթարկվեն
Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, մեկնաբանելով Կուրսկ կատարած վերջին այցը, հայտարարել է, որ ոչ մի պարագայում չի կարելի գրոհել ատոմային էլեկտրակայանները:
՛՛Մի քանի օր առաջ այցելեցի Կուրսկ, որտեղ իրավիճակը բավականին լուրջ է։ Այդ կապակցությամբ ես ասում եմ, որ ոչ մի քաղաքացիական ատոմակայան երբեք չպետք է հարձակման ենթարկվի ոչ մի պարագայում՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են գտնվում այդ կայանները՛՛,-ասել է Գրոսին՝ ելույթ ունենալով Վիեննայում ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր համաժողովի բացմանը։
Նա հավելել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն կշարունակի ջանքերն անվտանգության ապահովման ուղղությամ:
Նշենք, որ  Գրոսին օգոստոսի 27-ին ՛՛Ռոսատոմի՛՛ ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովօ հրավերով այցելել է Կուրսկի ԱԷԿ, որպեսզի անձամբ գնահատել իրավիճակը:

Глава МАГАТЭ заявил, что АЭС никогда не должны подвергаться атакам
Гендиректор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси, комментируя недавний визит в Курск, заявил, что ни при каких обстоятельствах нельзя атаковать атомные электростанции.
"Несколько дней назад я посетил Курск, где ситуация довольно серьезная. В связи с этим я говорю, что ни одна гражданская атомная электростанция никогда не должна подвергаться нападению ни при каких обстоятельствах, вне зависимости от этого, где эти станции расположены", - сказал Гросси, выступая на открытии Генеральной конференции МАГАТЭ в Вене.
Он добавил, что МАГАТЭ продолжит усилия по обеспечению безопасности на АЭС.
Гросси 27 августа по приглашению главы "Росатома" Алексея Лихачева посетил Курскую АЭС и город атомщиков Курчатов, чтобы лично оценить ситуацию вокруг действующего атомного объекта.
По итогам командировки Гросси заявил о возможной угрозе ядерного инцидента в случае внешнего воздействия на Курскую АЭС и предостерег Киев от ударов по ней.