Իսրայելը գործում է ոչ թե որպես պետություն, այլ որպես կազմակերպություն. Էրդողան
Իսրայելը գործում է ոչ թե որպես պետություն, այլ որպես կազմակերպություն։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Նրա խոսքով՝ անհամամասնական եւ չհիմնավորված գրոհները Գազայի հատվածի դեմ կարող են Իսրայելին դնել «անսպասելի եւ անցանկալի վիճակի մեջ համաշխարհային հանրային կարծիքի առումով»։ «Իսրայելը պետք է հիշի, որ եթե գործի որպես կազմակերպություն, այլ ոչ թե որպես պետություն, նրան կսկսեն վերաբերվել որպես կազմակերպության»,- նշել է նա՝ կողմերին կոչ անելով խուսափել պաղեստինցի ժողովրդի «լիակատար պատժելուն» ուղղված «իմպուլսիվ որոշումներից», ներառյալ հումանիտար օգնության մատակարարումների դադարեցումը։
Էրդողանը նույն ելույթում ասել է, որ Թուրքիան կուժեղացնի հարվածները Սիրիայի եւ Իրաքի քուրդ ապստամբների դեմ։
Նշենք, որ Թուրքիան հինգշաբթի օրվանից ռմբակոծում է Սիրիայի հյուսիսարեւելյան օբյեկտները՝ հարվածներ հասցնելով քաղաքացիական եւ ռազմական օբյեկտներին եւ ենթակառուցվածքին։

Эрдоган: Израиль действует не как государство, а как организация
Израиль действует не как государство, а как организация. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
По его словам, непропорциональные и необоснованные атаки на сектор Газа могут поставить Израиль «в неожиданное и нежелательное для него положение в глазах мирового общественного мнения». «Израилю следует помнить, что, если он будет действовать как организация, а не как государство, к нему в итоге начнут относиться как к организации»,- отметил он, призвав стороны избегать направленных на «полное наказание» палестинского народа «импульсивных решений», включая прекращение поставок гуманитарной помощи.
При этом в той же речи Эрдоган заявил, что Турция усилит удары по курдским повстанцам в Сирии и Ираке.
Отметим, что Турция с четверга бомбит объекты на северо-востоке Сирии, нанося удары по гражданским и военным объектам и инфраструктуре.