Իսրայելի նախագահը հայտնել է, որ պատերազմն այլընտրանք չունի
Իսրայելը անտարբեր չէ Գազայի հատվածում ապրող պաղեստինցիների տառապանքների հանդեպ, բայց պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման ոչնչացման ուժային սցենարը այլընտրանք չունի։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել հրեական պետության նախագահ Իցհակ Հերցոգը՝ ելույթ ունենալով Դավոսում, Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում։
«Մենք պետք է հասկանանք. եթե մենք ինքնապաշտպանության իրավունք ունենք, դա [Գազայի հատված] գնալու, ահաբեկիչներին բռնելու, տները մաքրելու եւ պատանդներին վերադարձնելու անքակտելի իրավունքն է։ Ահա թե ինչ ենք մենք փորձում անել։ Ես չեմ խուսափում Գազայում հումանիտար ողբերգությունից։ Եվ գիտե՞ք ինչ։ Մենք ցավում ենք։ Մեզ համար ցավալի է, որ մեր հարեւաններն այդքան ուժեղ տառապում են, բայց այլապես ինչպե՞ս մենք կկարողանանք պաշտպանել մեզ, եթե մեր թշնամին որոշել է խրամատավորվել անհավանական չափի ու մասշտաբի ահաբեկության ենթակառուցվածքում։ Դա շատ բարդ ճակատամարտ է»,- ասել է նա։
Նախագահի խոսքով՝ իսրայելցի զինվորականները բախվում են պաղեստինյան արմատականների զինված ջոկատներին ամենուրեք քաղաքացիական կառույցներում՝ «խանութներում, հյուրասենյակներում, ննջարաններում, դպրոցներում»։ «Եկեք համաձայնենք. եթե աշխարհն ուզում է արժանավայել աջակցել աշխարհակարգին, որն ստեղծվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, նա պետք է պայքարի ահաբեկչության դեմ եւ աջակցի նրա դեմ պայքարին»,- նշել է Հերցոգը։

Президент Израиля заявил, что альтернативы войне нет
Израиль небезразличен к страданиям палестинцев, проживающих в секторе Газа, однако силовому сценарию устранения радикального палестинского движения ХАМАС альтернативы нет. Такое мнение выразил президент еврейского государств Ицхак Герцог, выступая на Всемирном экономическом форуме (ВЭФ) в Давосе.
«Мы должны понимать: если у нас есть право на самооборону, это неотъемлемое право пойти [в сектор Газа], поймать террористов, зачистить дома и вернуть назад заложников. Вот что мы пытаемся делать. Я не уклоняюсь от гуманитарной трагедии в Газе. И знаете что? Мы переживаем. Нам больно, что наши соседи так сильно страдают, но как иначе мы можем защитить себя, если наш враг решил окопаться в инфраструктуре террора невероятного размера и масштаба? Это очень сложная битва», - сказал он.
По словам президента, израильские военные сталкиваются с вооруженными отрядами палестинских радикалов повсеместно в гражданской застройке: «в магазинах, в гостиных, в спальнях, в школах». «Давайте согласимся: если мир хочет поддерживать достойным образом миропорядок, сложившийся после Второй мировой войны, он должен сражаться с террором и поддерживать борьбу с террором», - уверен Герцог.