Իրանի և Թուրքիայի արտգործնախարարները քննարկել են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրումը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանն իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ «Պաղեստինյան դիմադրության խմբերի կողմից Իսրայելի ռեժիմի դեմ ձեռնարկված գործողությունը Պաղեստինի ժողովրդի դեմ ռեժիմի շարունակական հանցագործությունների արդյունքն է», տեղեկացնում է Mehr-ը։
Ամիր Աբդոլահիանը թուրք գործընկերոջն ասել է, որ «պաղեստինյան դիմադրության գործողությունը ինքնաբուխ քայլ է և Պաղեստինի դեմ սիոնիստական ​​ռեժիմի շարունակական հանցագործությունների արդյունքը»:
Նա կոչ է արել մուսուլմանական բոլոր  երկրներին «միասնություն պահպանել  օկուպացված սրբազան Ալ-Քուդս քաղաքի, ինչպես նաև ճնշված և դիմադրող պաղեստինյան ժողովրդի աջակցության հարցում»:
Երկու երկրների արտգործնախարարները քննարկել են նաև օկուպացված Պաղեստինում ստեղծված վերջին իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ պաղեստինցիների իրավունքները պետք է հարգվեն։
Ավելի վաղ Իրանը աջակցություն էր հայտնել Իսրայելի դեմ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման գործողություններին։
Իր հերթին, Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հրաժարվել է դատապարտել ՀԱՄԱՍ-ին կամ օգտագործել «ահաբեկչություն» բառը` ասելով միայն, որ իրենք «խորապես անհանգստացած են Իսրայելում և Պաղեստինում այսօր տեղի ունեցած բռնություններից և լարվածությունից»:

Главы МИД Ирана и Турции обсудили эскалацию палестино-израильского конфликта
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян заявил в ходе телефонного разговора с турецким коллегой Хаканом Фиданом, что «операция, начатая палестинскими группами сопротивления против израильского режима, является результатом непрекращающихся преступлений режима против народа Палестины», сообщает Mehr.
Амир Абдоллахиян сказал своему турецкому коллеге, что «операция палестинского сопротивления является спонтанным шагом и результатом непрекращающихся преступлений сионистского режима против Палестины».
Он призвал все мусульманские страны «сохранять единство в поддержке священного оккупированного города Аль-Кудс, а также угнетенной и сопротивляющейся палестинской нации».
Министры иностранных дел двух стран также обсудили последнюю ситуацию в оккупированной Палестине, подчеркнув, что права палестинцев должны соблюдаться.
Ранее Иран выразил поддержку действиям палестинской группировки ХАМАС против Израиля.
В свою очередь Министерство иностранных дел Турции отказалось осудить  ХАМАС или произносить слово «терроризм», заявляя лишь, что они «глубоко обеспокоены насилием и напряженностью, произошедшими сегодня в Израиле и Палестине».