Հինգշաբթի օրը Ներկայացուցիչների պալատը քվերակության կդնի ևս 4 նախագծեր ի պաշտպանություն Արցախի
Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի օրենսդրական նախաձեռնությունը պահանջում է պաշտպանության նախարարից պետքարտուղարի հետ համագործակցությամբ պատրաստել զեկույց՝ անդրադառնալով այն պնդմանը, որ օտարերկրյա պետությունների որոշ զինված ստորաբաժանումներ, որոնք մասնակցել են անվտանգության համագործակցության ծրագրերի 333-րդ հոդվածի համաձայն, կատարել են մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության աջակցության տրամադրման ժամանակ կամ դրանից առաջ:
Դեյվիդ Վալադաոյի առաջարկած օրեսդրական փոփոխությունն էլ պահանջում է 180 օրվա ընթացքում հաշվետվություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ԱՄՆ-ի մարդասիրական բոլոր ծրագրերի մասին, իսկ կոնգրեսական Դինա Տիտուսի հեղինակությամբ նախագիծըպետքարտուղարից պահանջում է հաշվետվություն Թուրքիայի ՛՛Գորշ գայլեր՛՛ կազմակերպության գործունեության մասին, որոնք ձեռնարկվել են ԱՄՆ, դաշնակիցների և միջազգային գործընկերների շահերի դեմ: Նախագիծն առաջարկում է ուսումնասիրել այս կազմակերպությունը ահաբեկչական խմբավորում ճանաչելու հարցը։
Կոնգրեսական Ջիմ ՄաքԳովերնի օրենսդրական նախագիծն էլ միտված է փոփոխություններ առաջարկել Մարդու իրավունքների հաշվետվողականության գլոբալ օրենքում, հայտնի որպես Մագնիցկի Ակտ, որով կթույլատրվի պատժամիջոցներ կիրառել մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ իրականացրած կամ կոռումպացված անձանց հանդեպ:

В четверг Палата представителей вынесет на голосование еще 4 поправки в поддержку Арцаха
Законодательная инициатива конгрессмена Фрэнка Паллона требует от министра обороны в сотрудничестве с госсекретарем подготовить доклад касательно вопроса о том, что некоторые вооруженные подразделения иностранных государств, участвовавшие в программе сотрудничества по безопасности в соответствии со статьей 333, совершили грубые нарушения прав человека во время или до предоставления США содействия по безопасности.
Предложенная Дэвидом Валадао законодательная поправка требует в течение 180 дней предоставить отчет о всех гуманитарных программах США в Нагорном Карабахе, а проект под авторством конгрессмена Дины Титус требует от госсекретаря отчета о деятельности турецкой организации «Серые волки» против интересов США, союзников и международных партнеров.
Проект предлагает изучить вопрос о признании этой организации террористической группировкой.
Законодательный проект конгрессмена Джима Макговерна нацелен на внесение изменений в глобальный закон о подотчетности соблюдения прав человека, которыми будет разрешено применить санкции в отношении лиц, совершивших серьезные нарушения прав человека или коррумпированных чиновников.