Երբ մեր տարածքներից հեռու երկրները հայտնում են Սյունիքում անվտանգության ապահովման մասին, դա հարցեր է առաջացնում. Լավրով
Ժամանակի ընթացքում Հարավային Կովկասի երկրներն ինքնուրույն կլուծեն տարածաշրջանային խնդիրները։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով «3+3» ձեւաչափի արդիականությունը, որում ընդգրկված են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Իրանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան եւ Վրաստանը, որը չի մասնակցում հանդիպումներին։
Նրա խոսքով՝ այդ ձեւաչափը առավել արդյունավետն է տարածաշրջանում հարցերի լուծման համար։ Լավրովը ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցային գործընթացին ԱՄՆ եւ ԵՄ միջամտելու փորձերը միայն բարդացնում են այն։
«Երբ երկրները, որոնք հեռու են մեր տարածքներից, ավանդույթներից եւ պատմությունից, հայտնում են, որ կապահովեն անվտանգությունը Սյունիքի մարզում, դա հարցեր է առաջացնում։ Օրինակ՝ ես այնքան էլ չեմ հասկանում, թե ինչպես կարող է Եվրամիության առաքելությունը նման խնդիր կատարել»,- նշել է նախարարը։
Նա նաեւ ուշադրություն է հատկացրել Բրյուսելի եւ Վաշինգտոնի՝ իրենց մասնակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացին ցուցադրելու ձգտմանը։
«Հիմա էլ ես լսել եմ, թե իբր Ադրբեջանը եւ Հայաստանն արդեն գրեթե պայմանավորվել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Եվ հասկանալի է, որ երկու մնացող հարցեր կան, այնտեղ դժվար է դրանք շրջանցել։ Եվ հենց այստեղ էլ Եվրահանձնաժողովը, Եվրամիությունը սկսում են խոսել, թե մենք հիմա կգանք, ձեզ կօգնենք։ Դա Ադրբեջանի, Հայաստանի ինքնիշխան որոշումն է, թե որտեղ ստորագրեն փաստաթուղթը, երբ այն համաձայնեցվի։ Բայց Բրյուսելի եւ Վաշինգտոնի ձգտումը նույնպես՝ ինչ-որ կերպ ցույց տալ, որ այդ իրենք են ամեն բան արել... Այսպիսի ասացվածքներ կան, դրանք այնքան էլ պարկեշտ չեն, բայց ահա ամեն տեղ ուզում ես ցույց տալ, որ տերը դու ես»,- ասել է նա։

Лавров: Когда страны, далекие от наших территорий, заявляют, об обеспечении безопасности в Сюнике, это вызывает вопросы
Со временем страны Южного Кавказа будут самостоятельно решать региональные проблемы. Об этом глава МИД России Сергей Лавров заявил на пресс-конференции, комментируя востребованность формата «3+3», который включает Россию, Армению, Иран, Азербайджан, Турцию и Грузию, которая не принимает участие во встречах.
По его словам, этот формат является наиболее продуктивным для решения вопросов в регионе. Лавров подчеркнул, что попытки США и ЕС вмешаться в переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном лишь усложняют его.
«Когда страны, далекие от наших территорий, традиций и истории, заявляют, что они обеспечат безопасность в Сюникском районе, это вызывает вопросы. Например, я не совсем понимаю, как миссия Евросоюза может выполнять подобную задачу», — отметил министр.
Он также обратил внимание на стремление Брюсселя и Вашингтона продемонстрировать свое участие в процессе заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
«Сейчас я слышал, вроде бы Азербайджан и Армения уже практически договорились по мирному договору. И понятно, что два остающихся вопроса, там трудно как-то их обойти. И тут же Еврокомиссия, Евросоюз стали говорить, мы сейчас придем, вам будем помогать. Это суверенное решение Азербайджана, Армении, где подписывать документ, когда он будет согласован. Но стремление Брюсселя, да и Вашингтона тоже как-то показать, что это они все сделали… Есть такие пословицы, они не очень приличные, но вот везде хочется, вот везде хочется показать, что ты хозяин», — заявил он.