Գրանադայի գագաթնաժողովը ֆիասկո էր․ Politico
Գագաթնաժողովը, որին մասնակցում էին մոտ 50 եվրոպացի առաջնորդներ, տասնյակ օգնականներ և լրագրողների լեգեոններ, ֆիասկո էր: Հավաքվածները չկարողացան որևէ զգալի առաջընթաց գրանցել Եվրոպայի դռան շեմին հակամարտությունների կարգավորման հարցում, կամ որևէ այլ տարածաշրջանային խնդրի, գրում է եվրոպական Politico պորտալը։
Էմանուել Մակրոնի «Եվրոպական քաղաքական համայնք» նախագծի երրորդ հանդիպումը խորհրդականների կողմից ներկայացվեց որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու, Բալկաններում լարվածությունը նվազեցնելու և մայրցամաքի անվտանգության մասին ռազմավարական զրույց վարելու հնարավորություն։
Մինչ առաջնորդները հավաքվում էին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու շուրջ, ով Գրանադայում էր՝ թմբկահարելու եվրոպական աջակցությունը Ուկրաինային՝ ԱՄՆ-ի օգնության վերաբերյալ մտահոգությունների ֆոնին, նրանք չկարողացան առաջընթաց գրանցել այլ հակամարտություններում՝ առանցքային խաղացողների բացակայության պատճառով:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար քայլեր ձեռնարկելու մասնակիցների հույսերը փլուզվեցին, երբ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը որոշեցին բաց թողնել հանդիպումը: Ղեկավարները հույս ունեին անցկացնել Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը կայծակնային հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որը հանգեցրեց 100,000 փախստականների արտագաղթի։
Ադրբեջանը մեղադրել է Ֆրանսիային բանակցություններում կողմնակալության մեջ և, ի վերջո, համաձայնել է բանակցություններին, բայց միայն ԵՄ հովանու ներքո Բրյուսելում, սոցցանցում ասել է նախագահ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Կոսովոյի և Սերբիայի միջև լարվածությունը թուլացնելու փորձերը նույնքան անօգուտ են: Կոսովոյի նախագահ Վյոսա Օսմանին հրաժարվել է բանակցել իր սերբ գործընկեր Ալեքսանդր Վուչիչի հետ, եթե Բելգրադի դեմ պատժամիջոցներ չկիրառվեն։
Ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ապարդյունության զգացումը գագաթնակետին հասավ, երբ ընդունող երկիրը՝ Իսպանիան, վերջին պահին չեղյալ հայտարարեց ծրագրված մամուլի ասուլիսը, որը գագաթնաժողովի ակնկալվող իրադարձությունն էր մոտ 700 լրագրողների համար: Այն պետք է ներառեր հայտարարություններ և պաշտոնապես նշեր Եվրոպական քաղաքական համայնքի ղեկավարության փոխանցումը Իսպանիայից Միացյալ Թագավորությանը:
Գագաթնաժողովի նկատմամբ առաջնորդների ոգևորության բացակայությունն ակնհայտ էր օրվա սկզբից, շատ հրավիրվածներ չանհանգստացան կանգ առնել և մի քանի մտքեր փոխանակել լրագրողների սպասող զանգվածի հետ: Իտալացի Ջորջիա Մելոնին անցավ լրագրողների կողքով՝ խոսելով բջջային հեռախոսով։
Ո՛չ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ո՛չ էլ Մեծ Բրիտանիայի նախագահ Ռիշի Սունակը մամուլի հետ չեն խոսել։ Էմանուել Մակրոնը, ում գաղափարն էր ստեղծել Եվրոպական քաղաքական համայնք, հանդիպման ճանապարհին եւս ասելիք չուներ։
Օրվա վերջին ասուլիսներից մեկի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահը համարձակորեն խոսեց օրվա իրադարձությունների մասին։ Ի հավելումն Եվրոպական քաղաքական համայնքի 47 անդամների միջև կիբերհանցագործության դեմ պայքարում համագործակցության ամրապնդմանը, նա որպես հանդիպման օգտակարության վկայություն ներկայացրեց Հայաստանի վերաբերյալ բանակցությունները, որոնք անցկացվեցին ոխերիմ հակառակորդ Ադրբեջանի բացակայության պայմաններում:
Պատասխանելով դիտարկմանը, որ ԱՄՆ-ն ձգձգում է օգնությունն Ուկրաինային, Ֆրանսիայի նախագահը ԱՄՆ միլիարդավոր դոլարների աջակցությունն անվանել է «մեծ լրացում» ԵՄ-ի ներդրման համար, սակայն զգուշացրել է, որ այն «չի կարող փոխարինել մեր եվրոպական մոբիլիզացիային»: Բայց Մակրոնը, ով կանգնած էր Եվրոպական քաղաքական համայնքի սկզբնական գաղափարի հետևում, սովորականից ավելի քիչ հարցերի պատասխանեց՝ նախքան Ալհամբրայի երեկոյան շրջագայության մյուս առաջնորդներին միանալը:
Իսպանիայի վարչակազմը հրաժարվել է բացատրել, թե ինչու է չեղարկվել գլխավոր մամուլի ասուլիսը։ Ըստ ԵՄ դիվանագետներից մեկի՝ «հիմնական խնդիրներ» չկային և մամուլի հայտարարությունների կարիք գրեթե չկար։ «Սա մինի-ՄԱԿ է, սա շուկա է, որտեղ առաջնորդները կարող են գործել և գործարքներ կնքել», - ասել է դիվանագետը:
Երբ Մակրոնը 2022-ի մայիսին Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայից հետո առաջ մղեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի գաղափարը, նրա վեհ հավակնություններն էին ստեղծել «համագործակցության նոր տարածք» և խթանել խաղաղությունն ու անվտանգությունը, այլ ոչ թե առաջնորդների համար պարզապես Դավոս լինել:
Թեև հակամարտությունների կարգավորման հարցում քիչ առաջընթաց է գրանցվել, բանակցությունները մնացին կենտրոնացած միգրացիայի վրա, որը բրիտանացի առաջնորդ Ռիշի Սունակի համար թեժ թեմա է, որի երկիրը Brexit-ից հետո եվրոպական երկրների հետ հարցը քննարկելու քիչ կարողություն ունի:
Մակրոնն ասել է, որ Սունակի, Մելոնիի և Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամայի կողմնակի միջոցառման ժամանակ պարտավորություններ են ստանձնվել՝ ավելացնելու համագործակցությունը տեղեկատվության փոխանակման և թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ոլորտում տարանցիկ և մեկնող երկրներում:

Politico: Саммит в Гранаде потерпел фиаско
Саммит, на котором присутствовало около 50 европейских лидеров, десятки помощников и легионы журналистов, потерпел фиаско. Собравшиеся не смогли добиться какого-либо существенного прогресса в разрешении конфликтов на пороге Европы — или любого другого регионального вопроса, пишет европейский портал Politico.
Третье собрание любимого проекта Эммануэля Макрона, Европейское политическое сообщество, было представлено советниками как возможность добиться мира между Арменией и Азербайджаном, снизить напряженность на Балканах и провести стратегический разговор о безопасности континента.
Хотя лидеры действительно сплотились вокруг украинского президента Владимира Зеленского, который находился в Гранаде, чтобы заручиться поддержкой Европы на фоне опасенийпо поводу помощи  США Украине, им не удалось добиться прогресса в других конфликтах из-за отсутствия ключевых игроков.
Надежды участников на принятие мер по разрешению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе были разбиты, когда Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган решили пропустить встречу. Лидеры надеялись провести первую встречу Алиева и Никола Пашиняна после того, как Азербайджан начал молниеносное наступление на Нагорный Карабах, спровоцировавшее исход 100 000 беженцев.
Азербайджан обвинил Францию в предвзятости на переговорах и в конечном итоге согласился на переговоры, но только под эгидой ЕС в Брюсселе, сообщил в социальных сетях помощник президента Алиева Хикмет Гаджиев.
Попытки разрядить напряженность в отношениях между Косово и Сербией оказались столь же тщетными. Президент Косово Вьоса Османи отказалась вести переговоры со своим сербским коллегой Александром Вучичем, если только не будут введены санкции против Белграда.
Ощущение бесплодности неформального саммита достигло кульминации, когда принимающая страна, Испания, в последнюю минуту отменила запланированную пресс-конференцию, которая была ожидаемым событием саммита для около 700 журналистов. Она должна был включать заявления и официально отметить передачу руководства Европейским политическим сообществом от Испании к Соединенному Королевству.
Отсутствие энтузиазма у лидеров по поводу саммита было очевидно с самого начала дня, когда многие приглашенные не удосужились остановиться и поделиться несколькими мыслями с ожидающей массой журналистов. Мимо прошла итальянка Джорджия Мелони, разговаривая по мобильному телефону.
Ни канцлер Германии Олаф Шольц, ни британский президент Риши Сунак не общались с прессой. Эммануэлю Макрону, чья идея заключалась в создании Европейского политического сообщества, нечего было сказать по пути на встречу.
Во время одной из пресс-конференций ближе к концу дня президент Франции смело отозвался о событиях дня. Помимо укрепления сотрудничества в борьбе с киберпреступностью между 47 членами EPC, он рекламировал переговоры по Армении, проводимые в отсутствие главного антагониста Азербайджана, как свидетельство полезности встречи.
Отвечая на вопрос о том, что США задерживают помощь Украине, президент Франции назвал миллиарды долларов американской поддержки «прекрасным дополнением» к вкладу ЕС, но предупредил, что она «не может заменить нашу европейскую мобилизацию». Но Макрон, который стоял за первоначальной идеей создания EПC, ответил на меньшее количество вопросов журналистов, чем обычно, прежде чем присоединиться к другим лидерам для вечерней экскурсии по Альгамбре.
В администрации Испании отказались объяснить, почему была отменена основная пресс-конференция. По словам одного дипломата ЕС, «не было фундаментальных вопросов», почти не было необходимости в заявлениях для прессы. «Это мини-ООН, это рынок, где лидеры могут действовать и заключать сделки», — сказал дипломат.
Когда Макрон запустил ЕПК после агрессии России против Украины в мае 2022 года, его благородные амбиции заключались в том, чтобы создать «новое пространство для сотрудничества» и способствовать миру и безопасности, а не быть простым Давосом для лидеров.
Несмотря на то, что в разрешении конфликтов был достигнут небольшой прогресс, переговоры все же были сосредоточены на миграции, горячей теме для британского лидера Риши Сунака, чья страна имеет мало возможностей обсуждать этот вопрос с европейскими странами после Брексита.
По словам Макрона, на параллельном мероприятии между Сунаком, Мелони и премьер-министром Албании Эди Рамой были взяты обязательства по расширению сотрудничества в области обмена информацией и операций по борьбе с торговлей людьми в странах транзита и выезда».