Գիշերային հարձակում Կիևի վրա․ երկու մարդ է տուժել, մի քանի շրջաններում հրդեհներ են բռնկվել
Օգոստոսի 16-ի գիշերը Կիևում օդային տագնապ է հայտարարվել՝ բալիստիկ հրթիռների կիրառման սպառնալիքի պատճառով։ Հարձակման հետևանքով երկու մարդ է տուժել, մայրաքաղաքի մի քանի շրջաններում հրդեհներ են բռնկվել և շենքեր վնասվել, հայտնում է РБК-Украина-ն։
Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տվյալներով, Օբոլոնսկի շրջանում խոցված թիրախների բեկորները խոշոր հրդեհ են առաջացրել շուկաներից մեկի տարածքում։ Հենց այնտեղ էլ արձանագրվել են տուժածները։
Բացի այդ, Օբոլոնսկի շրջանում պայթյունի ալիքը վնասել է շենքերից մեկը, իսկ մեկ այլ վայրում բեկորներն ընկել են ոչ բնակելի տարածք։ Օբյեկտներից մեկի մոտ նաև մի քանի ավտոմեքենա է այրվել։
Եվս մեկ հրդեհ է տեղի ունեցել Գոլոսեևսկի շրջանում՝ ոչ բնակելի կառուցապատման տարածքում։ Փրկարարները տեղայնացրել են հրդեհը։
Գիշերային հարձակումը դարձել է Ուկրաինայի մի քանի շրջանների վրա հասցված զանգվածային հարվածի մի մասը։ ԶԼՄ-ներում նաև հաղորդվում էր Պոլտավայում և Դնեպրում պայթյունների մասին, իսկ Կրիվոյ Ռոգը ենթարկվել է համակցված հարձակման՝ բալիստիկ հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ։

Ночная атака на Киев: два человека пострадали, в нескольких районах произошли пожары
В ночь на 16 августа в Киеве объявляли воздушную тревогу из-за угрозы применения баллистических ракет. В результате атаки пострадали два человека, в нескольких районах столицы произошли возгорания и повреждения зданий, сообщает РБК-Украина.
По данным Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям, в Оболонском районе обломки сбитых целей вызвали масштабный пожар на территории одного из рынков. Именно там были зафиксированы пострадавшие.
Кроме того, в Оболонском районе взрывная волна повредила здание по одному из адресов, а в другом месте обломки попали в нежилое помещение. Возле одного из объектов также загорелись несколько автомобилей.
Еще один пожар произошел в Голосеевском районе на территории нежилой застройки. Спасатели локализовали возгорание.
Ночная атака стала частью массированного удара по нескольким регионам Украины. В СМИ также сообщалось о взрывах в Полтаве и Днепре, а Кривой Рог подвергся комбинированной атаке с применением баллистических ракет и беспилотников.