Գերմանիայի ԱԳՆ-ն Պուտինին Ռուսաստանի նախագահ չի անվանի
Այսօրվա ասուլիսում Գերմանիայի կաբինետի ներկայացուցիչ Քրիստիանե Հոֆմանը ասել է, որ Ռուսաստանում «այսպես կոչված ընտրությունները» «ոչ ազատ, ոչ արդար» են եղել։
«Արդյունքը նախապես պարզ էր. «Դա ոչ ժողովրդավարական ընտրություններ էին», - ասել է նա: «Ահաբեկման մթնոլորտ է տիրել։  Ռուսաստանում խոսքի ազատություն չկա»։ «Ռուսաստանը, և կանցլերն արդեն խոսել են այդ մասին, այժմ բռնապետություն է և գտնվում է Վլադիմիր Պուտինի ավտորիտար կառավարման ներքո», - հավելել է Հոֆմանը: Նա կտրուկ դատապարտել է օկուպացված տարածքներում քվեարկության անցկացումը։
Այն հարցին, թե արդյոք Գերմանիայի իշխանությունները Պուտինին կանվանեն «նախագահ, կամ կառավարիչ», Գերմանիայի ԱԳՆ խոսնակ Սեբաստիան Ֆիշերը պատասխանել է, որ վերջին շրջանում գերատեսչությունն օգտագործում է միայն Պուտին ազգանունը՝ առանց որևէ պաշտոնական կոչման։

МИД Германии не будет называть Путина президентом России
На сегодняшней пресс-конференции представитель кабмина Германии Кристиане Хофман заявила, что «так называемые выборы в России» не были «ни свободными, ни справедливыми».
«Результат был заранее ясен. Это были недемократические выборы, — сказала она. — Царила атмосфера запугивания. <...> В России нет свободы слова». «Россия, и канцлер уже говорил об этом, сейчас является диктатурой и находится под авторитарным правлением Владимира Путина», — добавила Хофман. Она резко осудила проведение голосования на оккупированных территориях.
На вопрос о том, будут ли власти Германии называть Путина «президентом или правителем», представитель МИД Германии Себастьян Фишер ответил, что в последнее время ведомство использует одну лишь фамилию Путин, без какого-либо официального титула.