G7-ի երկրները Իրանին կոչ են արել չպաշտպանել ՀԱՄԱՍ-ին եւ «Հեզբոլլահին»
Յոթի խմբի երկրներն Իրանի իշխանություններին կոչ են արել չաջակցել պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժմանը եւ լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կուսակցությանը։
«Մենք կոչ ենք անում Իրանին չաջակցել ՀԱՄԱՍ-ին եւ այն գործողություններին, որոնք կարող են ապակայունացնել Մերձավոր Արեւելքը, ներառյալ աջակցությունը լիբանանյան «Հեզբոլլահին» եւ ոչ պետական այլ ակտորների»,- նշվել է «յոթնյակի» արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունում, որն արվել է Տոկիոյում երկօրյա հանդիպման արդյունքների հիման վրա։
G7-ի երկրները Թեհրանին նաեւ կոչ են արել օգտագործել իր ազդեցությունը «այդ խմբավորումների վրա՝ տարածաշրջանային լարվածության թուլացման նպատակով»։
Իսրայելի իշխանությունները Իրանին բազմիցս մեղադրել են ՀԱՄԱՍ-ի հարձակմանը մասնակցության մեջ։ The Wall Street Journal թերթը նշել է, որ Իրանն օգնել է ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը պլանավորել Իսրայելի վրա գրոհը, ինչպես նաեւ հավանություն է տվել գործողությանը Բեյրութում հոկտեմբերի 2-ի հանդիպման ժամանակ։ Պարբերականը վկայակոչել է ՀԱՄԱՍ-ի եւ «Հեզբոլլահի» բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին, Իրանի հանցակցության մասին տեղեկությունը հաստատել են նաեւ անունը չնշած եվրոպացի պաշտոնյան եւ Սիրիայի կառավարության խորհրդականը։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին չի ընդունել այս մեղադրանքները՝ նշելով, որ «դիմադրության ուժերն ինչպես Պաղեստինում, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանում անկախ են»։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը հայտարարել է, որ պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտության թեժացման հետեւանքների համար պատասխանատվությունն ընկած է ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի վրա։

Страны G7 призвали Иран не поддерживать ХАМАС и «Хезболлах»
Страны Группы семи призвали власти Ирана воздержаться от поддержки палестинского радикального движения ХАМАС и ливанской партии «Хезболлах».
«Мы призываем Иран воздержаться от оказания поддержки ХАМАС и дальнейших действий, дестабилизирующих Ближний Восток, включая поддержку ливанской «Хезболлах» и других негосударственных акторов», - говорится в совместном заявлении глав МИД "семерки» по итогам двухдневной встречи в Токио.
Страны G7 также призвали Тегеран использовать свое «влияние на эти группировки для деэскалации региональной напряженности.
Власти Израиля неоднократно обвиняли Иран в причастности к нападению ХАМАС на территорию еврейского государства 7 октября. Кроме того, газета The Wall Street Journal утверждала, что Иран помогал руководству ХАМАС спланировать атаку на Израиль, а также одобрил операцию на встрече в Бейруте 2 октября. Издание ссылалось на высокопоставленных представителей ХАМАС и «Хезболлах», информацию о причастности Ирана подтвердили также неназванные европейский чиновник и советник сирийского правительства.
Президент исламской республики Эбрахим Раиси отверг эти обвинения, отметив, что «силы сопротивления как в Палестине, так и во всем регионе независимы». Кроме того, глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян заявил, что ответственность за последствия эскалации палестино-израильского конфликта лежит на США и Израиле.