Ֆրանսիան կոչ է արել Իսրայելին Ռաֆահում դադարեցնել մարտական գործողությունները
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Ռաֆահին Իսրայելի կողմից հասցված հարվածների կապակցությամբ։
«Ռաֆահն այսօր այն վայրն է, որտեղ ապաստան է գտել ավելի քան 1,3 միլիոն մարդ: Այն նաև կարևոր անցակետ է Գազայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար: Իսրայելի լայնածավալ հարձակումը Ռաֆահում կստեղծի նոր մասշտաբի և չարդարացված աղետալի հումանիտար իրավիճակ: Աղետից խուսափելու համար մենք կրկնում ենք ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մեր կոչը»,- ընդգծվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Փարիզը նաև Իսրայելին կոչ է անում կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել Գազայի հատվածում խաղաղ բնակիչների կյանքը պաշտպանելու համար։
«Գազայի հատվածում, ինչպես և այլուր, Ֆրանսիան դեմ է միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված բնակչության բռնի տեղափոխմանը:
Գազայի հատվածի և նրա ժողովրդի ապագան կարելի է գտնել միայն Իսրայելի կողքին խաղաղ և անվտանգ պայմաններում ապրող պաղեստինյան պետության մեջ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Франция призвала Израиль прекратить боевые действия в Рафахе
Министерство иностранных дел Франции выступило с заявлением, в котором выразило глубочайшую обеспокоенность в связи с израильскими ударами по Рафаху.
«Рафах сегодня является местом, где укрываются более 1,3 миллиона человек. Это также жизненно важный пункт пропуска для доставки гуманитарной помощи населению Газы. Крупномасштабное израильское наступление в Рафахе создаст катастрофическую гуманитарную ситуацию нового масштаба и неоправданную. Чтобы избежать катастрофы, мы повторяем наш призыв к прекращению боевых действий», - подчеркивается в заявлении МИД Франции.
Париж также призывает Израиль принять конкретные меры для защиты жизни гражданского населения в секторе Газа.
«В секторе Газа, как и везде, Франция выступает против любого насильственного перемещения населения, запрещенного международным гуманитарным правом.
Будущее сектора Газа и его жителей можно найти только в палестинском государстве, живущем в мире и безопасности рядом с Израилем», - отмечается в заявлении.