ԵՄ-ն չի ծրագրում Հայաստանի հետ զորավարժություններ անցկացնել
Եվրամիությունը մտադիր չէ Հայաստանի հետ զորավարժություններ անցկացնել, «Իզվեստիա» - ին հայտնել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն:
«ԵՄ-ն չի դիտարկում Հայաստանի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու հնարավորությունը։ ԵՄ-ն ռազմական դաշինք չէ, դա արժեքների քաղաքական եւ տնտեսական հանրություն է», - հայտարարել է Ստանոն ։
Բացի այդ, Եվրամիությունում հայ զինծառայողներին ԵՄ անդամ երկրների տարածքում մարզելու ծրագրեր չկան, հստակեցրել է նա:
Եվրամիությունում ուսումնասիրում են հայկական բանակին խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի գծով «ոչ մահացու ձեւաչափով» աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունը, սակայն կոնկրետ որոշումներ դեռեւս չկան, հայտնել է Ստանոն:

ЕС не планирует проведение военных учений с Арменией
Евросоюз не намерен проводить с Арменией военные учения, сообщил «Известиям» официальный представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
«ЕС не рассматривает возможность проведения совместных военных учений с Арменией. ЕС –– это не военный альянс, это политическое и экономическое сообщество ценностей», –– заявил Стано.
Кроме того, в Евросоюзе нет планов тренировать армянских военнослужащих на территории стран — членов ЕС, уточнил он.
В Евросоюзе изучают возможность оказания поддержки армянской армии по линии Европейского фонда мира «в нелетальном формате», но конкретных решений пока нет, сообщил Стано.