ԵՄ-ն չի կարողանա Ռուսաստանին դուրս մղել Կենտրոնական Ասիայից և Անդրկովկասից․ Լավրով
Եվրամիությունը չի թաքցնում Ռուսաստանին զսպելու և Կենտրոնական Ասիայից և Անդրկովկասից դուրս մղելու իր մտադրությունները, սակայն ոչինչ չի ստացվի։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռուստալրագրող Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Եվրամիությունը չի թաքցնում մեզ ամեն կերպ զսպելու, Կենտրոնական Ասիայից, Անդրկովկասից դուրս մղելու իր մտադրությունները։ Դա չի ստացվի: Մենք այստեղ ենք պատմականորեն, ոչ մի տեղ չենք անհետանալու։ Մեր գործընկերները, դաշնակիցները դա շատ լավ գիտեն»,-ասել է Լավրովը։
Լրագրողը նրան խնդրել է մեկնաբանել արևմտյան ԶԼՄ-ների հայտարարություններն այն մասին, որ «Ղազախստանը ՌԴ-ի հետնաբակն է», ի պատասխան Լավրովն ընդգծել է, որ հարցը ոչ միայն հրապարակումներն են, այլև որոշ արևմտյան առաջնորդները, որոնք «իրենց բավական լկտի արտահայտություններ են թույլ տալիս»:

У ЕС не получится вытолкнуть Россию из Центральной Азии и Закавказья - МИД РФ
Евросоюз не скрывает своих намерений сдерживать и выталкивать Россию из Центральной Азии и Закавказья, но у него ничего не получится․ Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью тележурналисту Павлу Зарубину. Его слова приводят РИА Новости.
"Евросоюз не скрывает своих намерений нас всячески сдерживать, выталкивать из Центральной Азии, Закавказья. Это не получится. Мы здесь исторически, никуда не исчезнем. Наши партнеры, союзники это прекрасно знают", — сказал Лавров.
На просьбу прокомментировать заявления западных СМИ о том, что "Казахстан — это задний двор" РФ, Лавров подчеркнул, что дело не только в публикациях, но и в некоторых западных лидерах, "позволяющих себе достаточно хамские высказывания".