Բորելը միացել է Գազայի հատվածում հումանիտար դադարի անհրաժեշտության կոչերին
Եվրամիության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը միացել է Գազայի հատվածում հումանիտար դադարի անհրաժեշտության կոչերին, որպեսզի թույլ տրվի ապահովել ավելի շատ հումանիտար մատակարարումներ Գազայի հատված։
«Այժմ ամենագլխավորն այն է, որպեսզի հումանիտար օգնությունը հասնի Գազայի հատված»,- ասել է Բորելը՝ ժամանելով ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը, որը տեղի է ունենալու Լյուքսեմբուրգում։ Նա ասել է, որ նախարարները քննարկելու են ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի կոչը դադարի մասին, որպեսզի թույլ տրվի ապահովել ավելի շատ հումանիտար մատակարարումներ Գազայի հատված։
«Չեմ կարող կանխատեսել հանդիպման արդյունքը, բայց, դա, իհարկե, այն է, ինչ նախարարները պետքէ քննարկեն... ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը խնդրել է այդ մասին։ Անձամբ ես կարծում եմ, որ հումանիտար դադարն անհրաժեշտ է»,- նշել է նա։

Жозеп Боррель присоединился к призывам о необходимости гуманитарной паузе в секторе Газа
Глава внешнеполитического ведомства Европейского Союза Жозеп Боррель присоединился к призывам о необходимости гуманитарной паузе в конфликте между Израилем и ХАМАС, чтобы позволить обеспечить больше поставок гуманитарной помощи в Газу.
«Сейчас самое главное — чтобы гуманитарная помощь поступала в сектор Газа», —заявил Боррель, прибыв на встречу министров иностранных дел ЕС в Люксембурге. Он сказал, что министры обсудят призыв генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша сделать паузу, чтобы позволить гораздо большему количеству гуманитарной помощи для палестинского гражданского населения попасть в сектор Газа.
«Я не могу предвидеть результат встречи, но это, безусловно, то, что министрам придется обсудить... Генеральный секретарь ООН очень просил об этом. Лично я считаю, что гуманитарная пауза необходима», - отметил он.