ԱՄՆ-ն հաստատել է Թուրքիային Ղարաբաղյան պատերազմում ներգրավելու փաստը
ԱՄՆ-ն հաստատել է, որ Թուրքիան ներքաշվել է Ղարաբաղյան պատերազմի մեջ անցած տարվա աշնանը ՝ Ադրբեջանին աջակցելու նպատակով։ Այս մասին ասվում է Աշխարհում մարդու իրավունքների մասին զեկույցում, որը հրապարակել Է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը։
Զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանը վերականգնել է վերահսկողությունը Արցախի չորս շրջանների նկատմամբ "Թուրքիայի աջակցությամբ", իսկ մնացած շրջանները վերադարձվել են հրադադարի արդյունքում:
"Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը ինտենսիվ մարտական գործողությունների 44 օրվա ընթացքում կողմերը հայտնել են զգալի զոհերի եւ վայրագությունների մասին։ Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ վերականգնել է վերահսկողությունը Ղարաբաղի ուժերի կողմից վերահսկվող չորս հարակից տարածքների նկատմամբ, Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9 - ին, հանգեցրել է Ադրբեջանին երեք լրացուցիչ տարածքների նկատմամբ վերահսկողության փոխանցմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը", - ասվում է զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նաեւ նշում են, որ 1995 թվականից Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգային միջնորդության առարկա է: Նշվում է, որ բացի այդ, 2020 թվականի հուլիսի 12-16-ը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջազգային սահմանին ՝ Տավուշ տարածաշրջանի մերձակայքում, բռնության բռնկում է տեղի ունեցել:
Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը երկրում հայտարարեց ռազմական դրություն, որի համաձայն սահմանվեցին խոսքի ազատության, հավաքների անցկացման և այլ սահմանափակումներ: Սահմանափակումները հանվել են դեկտեմբերի 2-ին, եւ 2020 թվականի վերջին ուժի մեջ են մնացել միայն զորքերի մասնակի զորահավաքի դրույթները:

США подтвердили факт участия Турции в карабахской войне
США подтвердили вовлечение Турции в войну в Карабахе осенью прошлого года с целью поддержки Азербайджана. Об этом говорится в докладе о правах человека в мире, опубликованного Госдепартаментом США. В докладе говорится, что Азербайджан восстановил контроль над четырьмя районами Арцаха «при поддержке Турции», а остальные районы были возвращены в результате прекращения огня.
«В течение 44 дней интенсивных боевых действий с 27 сентября по 10 ноября стороны сообщали о значительных жертвах и зверствах. После того как Азербайджан при поддержке Турции восстановил контроль над четырьмя прилегающими территориями, контролируемыми силами Карабаха с 1994 года, соглашение о прекращении огня при посредничестве России, подписанное Арменией и Азербайджаном 9 ноября, привело к передаче Азербайджану контроля над тремя дополнительными территориями, а также введению в регион российских миротворцев», - говорится в докладе.
Авторы доклада также отмечают, что с 1995 года окончательный статус Нагорного Карабаха является предметом международного посредничества сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Отмечается, что кроме того, с 12 по 16 июля 2020 года на международной границе между Арменией и Азербайджаном близ региона Тавуш произошла вспышка насилия с человеческими жертвами.
После начала военных действий 27 сентября правительство Армении объявило в стране военное положение, в соответствии с которым были введены ограничения на свободу выражения мнений, проведения собраний и проч. Ограничения были сняты 2 декабря, и в конце 2020 года оставались в силе только положения о частичной мобилизации войск.