ԱՄՆ եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները Վաշինգտոնի մեղքով կարող են խզվել ամեն պահի. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները Վաշինգտոնի մեղքով վտանգում են խզվել ամեն պահի, դա Մոսկվայի ընտրությունը չէ։ Այս մասին նշվել է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում, որն արվել է Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման 90-ամյակի առիթով։
«Տեկտոնական աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի ֆոնին, որոնք փոխում են ուժերի դասավորությունը համաշխարհային ասպարեզում, Վաշինգտոնում փորձում են գլոբալ առումով զսպել Մոսկվային եւ Պեկինին, իսկ վերջնարդյունքում՝ համաշխարհային ամբողջ մեծամասնությանը, որը համաձայն չէ Արեւմուտքի պարտադրած աշխարհակարգին՝ հիմնված իրենց կանոնների վրա»,- նշել են դիվանագիտական գերատեսչությունում։
«Սա է ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների խորագույն ճգնաժամի նախապատճառը։ Վաշինգտոնի մեղքով, որը որդեգրել է մոլի ռուսատյացությունը, այդ հարաբերությունները «բարակել» են, վտանգում են խզվել ցանկացած պահի։ Դա Ռուսաստանի ընտրությունը չէ, բայց ԱՄՆ անպատասխանատու քայլերը, ներառյալ դոկտրինալ խնդիրը՝ Մոսկվային հասցնել «ռազմավարական պարտության», կարող են հանգեցնել աղետալի հետեւանքների»,- ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
1933-ից հետո երկու երկրների հարաբերություններն ունեցել են թռիչքներ եւ անկումներ՝ ենթարկվելով սառը պատերազմի տրամաբանությանը եւ հավասարակշռվելով անգամ միջուկային հակամարտության եզրին, բայց եւ չեն հատել «ճակատագրական կետը, որտեղից վերադարձ չկա»։ «Այն դարաշրջանի ԱՄՆ պետական գործիչները ողջամտություն ունեցան, որպեսզի կանգ առնեն եւ սկսեն պայմանավորվել ԽՍՀՄ-ի հետ խաղաղ գոյակցության եւ սպառազինությունների վերահսկման հարցում։ Ցավոք, իրականության այդ պրագմատիկ ընկալումը բնորոշ չեղավ ամերիկյան քաղաքական էլիտային, որը վերցրեց կառավարման սանձերը 1990-ականներին եւ 2000-ականներին, որի համար «պատմության ավարտի» եւ «ԱՄՆ հեգեմոնիայի ոսկե դարի» պատրանքային հավատը  եղել եւ մնում է բազային աշխարհայացք։ Էլ չենք ասում այն մասին, որ անդրօվկիանոսյան ներկա քաղաքական գործիչները եւ փորձագիտական հանրույթը չեն կարողանում համարժեք գնահատել գործընթացները Ռուսաստանում 1991-ից հետո»,- նշված է նախարարության հաղորդագրությունում։
Ընդգծվել է, որ ԱՄՆ քաղաքական շրջանակները ցուցադրում են «անհեռանկարային եւ անհեթեթ նպատակաուղղվածություն ՌԴ-ում ռեժիմը փոխելու եւ ներռուսական խառնակություն կազմակերպելու հարցում, ինչի համար զգալի միջոցներ են ներդրվում»։
«Այսօրվա տարելիցը, այնուամենայնիվ, առիթ է հիշելու մեր երկրների պատմական փորձի դրականի մասին, երբ փոխգործակցությունը կառուցվում էր՝ հենվելով հարգանքի եւ շահերի փոխադարձ հաշվառման վրա։ Այդ սկզբունքներն էին ընկած 1933թ. դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման պայմանավորվածության հիմքում եւ պահպանում են իրենց հրատապությունն ընթացիկ աննախադեպ բարդ իրավիճակում»,-նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

МИД РФ: отношения США и России по вине Вашингтона рискуют быть разорванными в любой момент
Российско-американские отношения по вине Вашингтона рискуют быть разорванными в любой момент, это не выбор Москвы. Об этом говорится в сообщении МИД РФ по случаю 90-летней годовщины восстановления дипломатических отношений России и США.
«На фоне тектонических геополитических сдвигов, меняющих расстановку сил на мировой арене, в Вашингтоне одержимо делают ставку на глобальное сдерживание Москвы и Пекина, а в конечном счете - всего мирового большинства, несогласного с навязываемым Западом миропорядком, основанным на правилах», - отметили в дипведомстве.
«В этом первопричина глубочайшего кризиса, который переживают сейчас российско-американские отношения. По вине Вашингтона, взявшего на вооружение оголтелую русофобию, они предельно истончились, рискуют быть разорванными в любой момент. Это не выбор России, но безответственные шаги США, раскручивающие маховик эскалации, включая доктринально поставленную задачу нанести Москве «стратегическое поражение», могут привести к катастрофическим последствиям», - подчеркнули в дипведомстве РФ.
Как отметили в МИД РФ, после 1933 года отношения двух стран переживали взлеты и падения, подчиняясь логике холодной войны и балансируя даже на грани ядерного конфликта, но при этом не пересекли «фатальную точку невозврата». «Государственным деятелям США той эпохи хватило здравомыслия, чтобы остановиться и начать договариваться с СССР о мирном сосуществовании и контроле над вооружениями. К сожалению, такое прагматичное восприятие действительности оказалось несвойственным поколению американской политической элиты, взявшему бразды правления в 1990-е и 2000-е годы, для которого иллюзорная вера в «конец истории» и «золотой век гегемонии США» была и остается базовым мировоззрением. Не говоря уже о неспособности нынешних политиков и экспертного сообщества за океаном адекватно оценить процессы в России после 1991 года», - указали в министерстве.
При этом в дипведомстве подчеркнули, что политические круги в США демонстрируют «бесперспективную и абсурдную нацеленность на смену режима и организацию внутрироссийской смуты, во что вкладываются значительные средства».
«Сегодняшняя годовщина - все же повод вспомнить о позитивном историческом опыте наших стран, когда взаимодействие выстраивалось с опорой на уважение и взаимный учет интересов. Именно эти принципы легли в основу договоренности 1933 года о восстановлении дипломатических отношений и в полной мере сохраняют свою актуальность в текущей беспрецедентно сложной обстановкеж, - заключили в МИД России.