Ալիեւը նոր պահանջներ է առաջադրում
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, ԵԱՀԿ ԽՎ ղեկավար Պիա Կաումուի հետ հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է Հարավային Կովկասում նոր իրողությունների մասին։
Նրա խոսքով՝ «տարածաշրջանի վերջին իրադարձությունները պետք է դիտարկել  մոտ 30 տարի շարունակված օկուպացիայի եւ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի  համատեքստում։ Առանց այդ օկուպացիայի եւ ագրեսիայի հետեւանքների դիտարկման ճիշտ չէր լինի մոտեցումներ ներկայացնել՝ կապված տարածաշրջանի ապագայի հետ»։ Ալիեւը միաժամանակ քննադատել է միջնորդներին, որոնց ջանքերը «միանգամայն անհաջող էին»։
Այսպիսով, Ալիեւը ակնարկել է նոր «պայմանների» մասին, որոնց դեպքում Բաքուն կբարեհաճի համաձայնել ապրել խաղաղությամբ։ Նախկինում Ալիեւը քանիցս հայտարարել էր «վնասի փոխհատուցման» մասին։
Հիշեցնենք, որ հակամարտությունը եւ հաջորդ մի քանի պատերազմները սանձազերծվել են Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, որը փորձել է ուժային մեթոդներով ստիպել լռել Լեռնային Ղարաբաղին։

Алиев выдвигает новые претензии
Как сообщает АПА, на встрече с главой ПА ОБСЕ Пиа Кауму, Ильхам Алиев заявил о новых реалиях в регионе Южного Кавказа.
По его словам, «последние события в регионе следует рассматривать в контексте продолжавшихся почти 30 лет оккупации и военной агрессии Армении против Азербайджана. Без рассмотрения последствий этой оккупации и агрессии было бы неправильно выдвигать взгляды, связанные с будущим региона». Заодно Алиев высказал критику в адрес посредников, чьи усилия «были абсолютно безуспешными».
Таким образом, Алиев намекнул на новые «условия», при которых Баку соизволит согласиться жить в мире. В прошлом Алиев неоднократно разглагольствовал о «возмещении ущерба».
Напомним, что конфликт и последующие несколько войн были развязаны руководством Азербайджана, которое пыталось силовыми методами заставить замолчать Нагорный Карабах.