Ադրբեջանը՝ կրոնական ազատությունների վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության հատուկ դիտարկման երկրների ցուցակում
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, հրապարակելով ամենամյա նշումների ինդեքսը, պահպանել է բոլոր 12 երկրները, որոնք եղել են անցյալ տարվա սև ցուցակում, ներառյալ Չինաստանը, Իրանը, Պակիստանը և Սաուդյան Արաբիան, հաղորդում է France24-ը:
Միակ փոփոխությամբ Բլինքենն Ադրբեջանին ավելացրել է դիտարկման ցուցակում, ինչը նշանակում է, որ նա կմիանա սև ցուցակին, որը ենթադրում է հնարավոր պատժամիջոցներ ՝ առանց բարելավումների:
Պաշտոնական Վաշինգտոնի այս որոշումը հաջորդել է Լեռնային Ղարաբաղում քրիստոնեական սրբավայրերի պահպանման առնչությամբ Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով Միացյալ Նահանգների հանձնաժողովի բարձրաձայնած մտահոգություններին:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի գրեթե ամբողջ հայ բնակչությունը՝ շուրջ 105 հազար մարդ, ստիպված եղավ հեռանալ Հայաստան:
Ամերիկյան հանձնաժողովը տագնապ է հնչեցրել նաև Իլհամ Ալիևի ղեկավարած՝ մահմեդական մեծամասնություն ունեցող երկրում կրոնական գործունեության կարգավորումների առնչությամբ, այդ թվում՝ կրոնական կազմակերպությունների գրանցման և պաշտոնական մարմնի կողմից նրանց գրականության հաստատման պահանջների:
Բլինքենն իր հայտարարության մեջ նշել է, որ «կրոնի ազատության զգալի խախտումներ են տեղի ունենում նաեւ այն երկրներում, որոնք ընդգրկված չեն ցուցակում»:
"Կառավարությունները պետք է վերջ դնեն այնպիսի չարաշահումներին, ինչպիսիք են հարձակումները կրոնական փոքրամասնությունների համայնքների անդամների և նրանց պաշտամունքի վայրերի վրա", - ասաց նա:
"Սև ցուցակում" հատկապես մտահոգիչ երկրներ են Չինաստանը, Կուբան, Էրիթրեան, Իրանը, Մյանման, Նիկարագուան, Հյուսիսային Կորեան, Պակիստանը, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, Տաջիկստանը և Թուրքմենստանը:
Բացի Ադրբեջանից, դիտացանկում ընդգրկված երկրներն են Ալժիրը, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը, Կոմորոսը և Վիետնամը:

США добавили в перечень кандидатов на попадание в черный список по вопросам свободы вероисповедания только Азербайджан
США включили Азербайджан в перечень кандидатов на попадание в черный список по вопросам свободы вероисповедания из-за опасений за христианское наследие после того, как страна захватила анклав этнических армян. Об этом сообщает AFP.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, опубликовав ежегодный список, сохранил все 12 стран, которые были в черном списке в прошлом году, включая Китай, Иран, Пакистан и Саудовскую Аравию.
Единственным изменением является то, что Блинкен добавил Азербайджан в список кандидатов. Это означает, что он присоединится к черному списку, который несет в себе потенциальные санкции.
Комиссия США по международной религиозной свободе в рекомендации Госдепартаменту указала на обеспокоенность по поводу христианских религиозных объектов в Нагорном Карабахе, откуда практически все население, составляющее 100 000 этнических армян, бежало в Армению.
Комиссия также выразила обеспокоенность по поводу требования о регистрации всех религиозных групп и одобрении их литературы официальным органом Азербайджана.
При этом Блинкеном отказался вносить Индиию в черный список.
«Странами особого беспокойства» в черном списке являются Китай, Куба, Эритрея, Иран, Мьянма, Никарагуа, Северная Корея, Пакистан, Россия, Саудовская Аравия, Таджикистан и Туркменистан.
Помимо Азербайджана, странами в списке кандидатов являются Алжир, Центральноафриканская Республика, Коморские Острова и Вьетнам.