Վարչապետին ներկայացվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտե՝ կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ռոբերտ Բազիկյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Պատասխանատուները զեկուցել են, որ 2022 թվականի ընթացքում զգալիորեն ավելացել է մասնավորեցման ենթակա պետական գույքերի նկատմամբ պահանջարկը: Արդյունքում՝ նախորդ տարի օտարվել է ընդհանուր 20 մլրդ 700 մլն դրամ ծավալի 16 պետական անշարժ գույք: Մասնավոր ներդրողները պարտավորվել են հստակ ժամկետներում, ընդհանուր առմամբ, իրականացնել 84 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրեր:
Հաշվետու ժամանակահատվածում օտարման է ներկայացվել 220 տրանսպորտային միջոց, որից օտարվել է 101-ը: 2023 թվականին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին է ամրացվելու ևս 654 տրանսպորտային միջոց, որից կոմիտեն նախատեսում է այս տարվա ընթացքում օտարել 500-ը: Այս տարվա առաջին ամսվա ընթացքում արդեն իսկ օտարվել է 60 տրանսպորտային միջոց: Միաժամանակ, տեղեկացվել է, որ վարձակալության տրված պետական գույքերի դիմաց 2022-ին հավաքագրվել և պետբյուջե է վճարվել 11 մլրդ դրամ, ինչը 2021-ի համեմատ ավելի է 200 տոկոսով:
Աշխատանքներ են տարվել նաև պետական գերատեսչություններին վարձակալված մասնավոր տարածքներից պետական տարածքներ ներգրավելու ուղղությամբ: Արդյունքում՝ ակնկալվում է առաջիկա տարիներին ունենալ ավելի քան 300 մլն դրամի խնայողություն:
Նշվել է, որ ներկայումս առկա է մասնավորեցման ենթակա 25 անշարժ գույք, այդ թիվը տարվա ընթացքում հնարավոր է ավելանա:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ոլորտում իրականացված համակարգային բարեփոխումներին: Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ ներդրվել է պետական մասնակցությամբ առևտրային կազմակերպությունների ֆինանսատնտեսական վիճակի մշտադիտարկման և գնահատման նոր համակարգ, իրականացվել է պետական գույքի օգտագործման արդյունավետության մոնիթորինգ, կանոնակարգվել է պետական կարիքների համար տարածքների վարձակալության գործընթացը, ներդրվել է պետական մարմինների միջև շարժական գույքի փոխանցման պարզեցված կարգ, Մարզահամերգային համալիրը վերակազմակերպվել է ՓԲԸ-ի, փոփոխություններ են իրականացվել Հողային օրենսգրքում: Բարեփոխումներ են իրականացվել պետական գույքի անհատույց օգտագործման, ներդրումային պարտավորությունների կատարման նկատմամբ հսկողության, պետական գույքի վարձակալության ոլորտներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև էլեկտրոնային աճուրդների համակարգի ներդրման, գույքի ներդրմամբ պետական ՓԲԸ ստեղծելու աշխատանքներին:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է մշակել առանձին հարթակ, որտեղ ներկայացված կլինեն մասնավորեցման ենթակա պետական բոլոր անշարժ գույքերը՝ լիարժեք տեղեկատվությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այնպիսի կարգավորումների և մեխանիզմների կիրառումը, որոնք կապահովեն պետական գույք ձեռք բերած ներդրողների կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունների լիարժեք իրականացումը, ըստ սահմանված ժամանակացույցի: «Այս ոլորտում պետք է լինենք ճկուն: Անհրաժեշտ է մասնավորեցման գործընթացում առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել կապիտալ ներդրումներին և ծրագրի բովանդակային հատվածին: Հիմնական խնդիրը գույքի արդյունավետ օգտագործումն է, այն, թե տարածքը որքանո՞վ է չօգտագործելիից դառնալու օգտագործելի: Մեր երկարաժամկետ նպատակն է, որպեսզի մասնավորեցվող ձեռնարկությունն աշխատի, հարկեր վճարի և զարգանա»,- ասել է վարչապետը:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Комитета по управлению государственным имуществом за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет по управлению государственным имуществом министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр территориального развития и инфраструктур Гнел Саносян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, председатель Комитета по управлению государственным имуществом Арнак Аветисян, заместитель руководителя Службы государственного надзора Роберт Базикян и другие должностные лица.
Ответственные лица доложили, что в течение 2022 года значительно увеличился спрос на подлежащее приватизации государственное имущество. В результате в прошлом году было отчуждено 16 объектов государственной недвижимости общим объемом в 20 млрд 700 млн драмов. Частные инвесторы обязались в установленные сроки реализовать инвестиционные проекты на сумму 84 млрд драмов.
За отчетный период на отчуждение было представлено 220 транспортных средств, из них отчужден 101 автомобиль. В 2023 году за Комитетом по управлению государственным имуществом будет закреплено еще 654 автомобиля, из которых в течение этого года Комитет планирует отчуждать 500 единиц. За первый месяц этого года уже отчуждено 60 автомобилей. В то же время было доложено, что за сданное в аренду государственное имущество в 2022 году было собрано и уплачено в госбюджет 11 млрд драмов, что на 200% больше, чем в 2021 году.
Также были проведены работы по привлечению государственных структур из частных помещений, которые они берут в аренду, на государственные территории. В результате в ближайшие годы ожидается экономия более 300 млн драмов.
Было отмечено, что в настоящее время приватизации подлежат 25 объектов недвижимости, в течение года это число может увеличиться.
Были также затронуты проводимые в отрасли системные реформы. В частности, было доложено, что внедрена новая система контроля и оценки финансово-экономического состояния коммерческих организаций с государственным участием, осуществлен контроль за эффективностью использования государственного имущества, регулирован процесс сдачи помещений в аренду для государственных нужд, введен упрощенный порядок передачи движимого имущества между государственными органами, Спортивно-концертный комплекс реорганизован в ЗАО , внесены изменения в Земельный кодекс. Проведены реформы в сферах безвозмездного пользования государственным имуществом, контроля за выполнением инвестиционных обязательств, сдачи в аренду государственного имущества.
Были также затронуты работы по внедрению системы электронных аукционов и созданию государственного ЗАО путем инвестирования имущества.
Подводя итоги совещания, премьер-министр Пашинян поручил разработать отдельную платформу, где будет представлена полная информация обо всех объектах государственной недвижимости, подлежащих приватизации. Никол Пашинян подчеркнул важность применения таких регламентов и механизмов, которые обеспечат полное выполнение в соответствии с установленным графиком всех обязательств, взятых на себя инвесторами, приобретшими госимущество.
“Мы должны быть гибкими в этой области. В процессе приватизации особое внимание необходимо уделять капитальным вложениям и содержательной части проекта. Главной задачей является эффективное использование имущества, то, в какой степени площади можно превратить из неиспользуемой в используемую. Наша долгосрочная цель — сделать так, чтобы приватизированное предприятие работало, платило налоги и развивалось”, — сказал премьер-министр.