2021 թվականին ԵԱՏՄ երկրներ Հայաստանի արտահանման առաջանցիկ աճ է գրանցվել. Թավադյան
2021 թվականին գրանցել է ԵԱՏՄ երկրներ Հայաստանի արտահանման առաջանցիկ աճ։  Արտահանումն այդ երկրներ աճել է 12.9% - ով ՝ կազմելով 801 մլն դոլար կամ երկրի ընդհանուր արտահանման մոտ 30% - ը։  «ԵՏՄ-ում Հայաստանի ապրանքաշրջանառության դինամիկան 2021թ. – ին» թեմայով մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ներկայացնելով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ տարեկան տնտեսական հետազոտությունը, ասաց «Տնտեսական անորոշության մոդելավորման լաբորատորիայի» վարիչ Աշոտ Թավադյանը:
Նա նշել է, որ 2021 թվականին Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստանի Դաշնություն աճել է 12.4% – ով, Բելառուս ՝ 13.4% – ով, Ղազախստան ՝ 51.0% – ով, իսկ Ղրղզստան ՝ 28.8% - ով: Եվրամիությանն արտահանումն աճել է 40.9 տոկոսով ՝ հիմնականում գունավոր մետաղների հանքանյութի գների աճի հաշվին: Արտահանումը Միջին Արևելք կրճատվել է 21.7% - ով ՝ հիմնականում ծխախոտի և ծխախոտային արտադրանքի արտահանման նվազման հաշվին։
Թավադյանը նշել է, որ 2021 թվականին գունավոր մետաղների հանքանյութի արտահանումն աճել է 13.4 տոկոսով, ինչի վրա ազդել է համաշխարհային շուկաներում դրանց գների զգալի աճը: Գունավոր մետաղների արտահանումը 2021 թվականին կազմել է ամբողջ արտահանման 30.7% - ը, ինչը 5% - ով գերազանցում է 2019 թվականի ցուցանիշը: "Հիմնական հոդվածներից այս տարի թանկարժեք եւ կիսաթանկարժեք քարերի արտահանումն է կրճատվել 19.9% - ով, ծխախոտը ՝ 14.9% - ով։  Ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային արտադրանքի արտահանումը աճել է 9.3% - ով, մրգերն ու ընկույզները` 20.6% - ով, բանջարեղենն ու արմատապտուղները` 44.4% - ով, ձկները և խեցգետինները` 18.0% - ով: 2019-2020թթ. կրճատվել է թեթեւ արդյունաբերության արտադրանքի արտահանումը, որի տեսակարար կշիռը 2018 թվականին կազմել է ամբողջ արտահանման 8.8 տոկոսը ՝ 211 մլն դոլար ցուցանիշով, իսկ 2020 թվականին այդ ցուցանիշն կազմել է ամբողջ արտահանման 5.2 տոկոսը ՝ 131 մլն դոլար արժեքով", - պարզաբանել է Թավադյանը։
Հատկանշական է, որ նկատել է նա, որ արդեն 2021 թվականին թեթեւ արտադրանքի արտահանման աճ է գրանցվել։  Տրիկոտաժի արտահանումը 2021 թվականին աճել է 22.8 տոկոսով (129-ից մինչեւ 159 մլն դոլար):), կազմելով ամբողջ արտահանման 5.9% - ը: "Վերածնված թեթև արդյունաբերությունը ներուժ ունի դառնալու Հայաստանի տնտեսական աճի ապահովման լոկոմոտիվներից մեկը։  Նախատեսվում է տեքստիլ և տրիկոտաժի արտադրանքի արտահանման վերականգնման աճ։  Թեթև արդյունաբերության աճի ամրապնդումն ու ապահովումը պետք է լինի Հայաստանի համար առաջնահերթություններից մեկը։  Սա կարեւոր է, քանի որ ապահովում է զգալի աճ զբաղվածության ոլորտում: Հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հնարավորությունները ՝ պետք է ուշադրություն դարձնել հայրենական թեթև արդյունաբերության համար պաշտպանական մեխանիզմների կիրառմանը, մասնավորապես ՝ մաքսային և բուսասանիտարական պաշտպանական միջոցների վրա։  Հակառակ դեպքում դա վնաս կհասցնի ոչ միայն ԵԱՏՄ մեր տեքստիլ արդյունաբերության արտահանմանը, այլեւ գյուղատնտեսությանը", - նկատել է Թավադյանը։
Նրա խոսքով ՝ ներմուծման առումով գրեթե նույն դինամիկան է։  2020թ. ներմուծումը կրճատվել է 17.7% - ով (5,538-ից մինչև 4,559 մլն դոլար)։  2021 թվականին գրանցվել է 2.9% աճ (մինչև 4,706 մլրդ դոլար)։
Փորձագետն ընդգծեց, որ Հայաստանի առջև դրված է բացասական առևտրային հաշվեկշռի վիճակի էական բարելավման, ՀՆԱ-ի նկատմամբ արտահանման հարաբերակցության աճի ապահովման, արտահանման հետագա դիվերսիֆիկացման, պատրաստի արտադրանքի արտադրության խթանման խնդիր: Նրա խոսքով ՝ այդ խնդիրների լուծման համար զգալի ներուժ կա ԵՏՄ շրջանակներում, ինչը, իհարկե, կբարձրացնի Հայաստանի տնտեսության մրցունակությունը։
Թավադյանը նաեւ նշել է, որ 2021 թվականին աճել է դեպի Հայաստան տրանսֆերտների ծավալը։
Նրա խոսքով ՝ 2020-ի իրադարձություններից հետո պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել միգրացիոն գործընթացներին։  "Ռուսաստանում հայկական սփյուռքը վերջին տարիներին զգալիորեն ավելացել է և, տարբեր գնահատականներով, կազմում է մոտ 2.5 մլն մարդ։  Դա համադրելի է Հայաստանի բնակչության հետ։  Բելառուսում և Ղազախստանում սփյուռքը կազմում է մոտ 30 հազար մարդ։  Հայաստանում գործազրկության մակարդակը ավելի քան 3 անգամ գերազանցում է ԵՏՄ այլ երկրների գործազրկության մակարդակը։  Դա, իհարկե, մեծացնում է Հայաստանի բնակիչների արտագաղթի ձգտումը դեպի տվյալ երկրներ",- պարզաբանեց փորձագետը։
Նրա խոսքով ՝ Հայաստանի համար աշխատանքային միգրացիան, այդ թվում ՝ "ուղեղների արտահոսքը", ընկալվում է որպես բացասական սոցիալական հետևանք՝ բարձր որակավորում ունեցող կադրերի և դրանց պատրաստման վրա ծախսված միջոցների կորուստ, անվերադարձ միգրացիայի դեպքում, սակայն կա նաև դրա  դրական ասպեկտը՝ վերաարտահանման դեպքում միգրանտները ստանում են օտարերկրյա փորձ, սովորում են արդյունավետ ծրագրերով, բարձրացնում են որակավորումը, բարելավվում է աշխատանքային միգրանտների ընտանիքների նյութական վիճակը, նվազում է աշխատաշուկայում լարվածությունը: Այդ կապակցությամբ, նշել է նա, ԵԱՏՄ աշխատանքի միասնական շուկայի ձեւավորումը կհանգեցնի անդամ պետություններում աշխատանքային ներուժի ավելացմանը, աշխատավորների հնարավորությունների ընդլայնմանը եւ նրանց մրցունակության ավելացմանը:
Ըստ Թավադյանի ՝ ընդհանուր առմամբ ստեղծված իրավիճակը նպաստում է միգրացիայի գործընթացների ինտենսիվացմանը։  "ԵՏՄ-ն Հայաստանի համար զգալիորեն ավելացրել է իր միգրացիոն գրավչությունը վերջին շրջանում։  Դրան, մասնավորապես, հանգեցրել է աշխատանքի տեղավորման, որոշ կատեգորիաների քաղաքացիների համար քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգի պարզեցումը, ինչպես նաեւ բարձրագույն կրթություն ստանալու ընդլայնված հնարավորությունները, պարտադիր բժշկական ապահովագրության հասանելիությունը, սոցիալական եւ կենսաթոշակային իրավունքների ապահովման կարգավորված կարգը",- պարզաբանել է փորձագետը ՝ ընդգծելով, որ մարդկային կապիտալի կորուստը կարող է դանդաղեցնել Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացն արդեն միջնաժամկետ հեռանկարում:
Ընդ որում, նա նշել է, որ ԵՏՄ անդամակցության շնորհիվ Հայաստանի առջեւ բացվող հեռանկարները կարող են դրական ազդեցություն ունենալ տնտեսության աճի եւ միգրացիոն սալդոյի վրա: "Միության բոլոր երկրների ներուժի բարձրացման համար խիստ արդիական է մնում կոոպերացիայի եւ արդիականացման ճանապարհային քարտեզի մշակումը", - ընդգծել է Թավադյանը:
Նրա խոսքով, հաշվի առնելով տարածաշրջանի մարտահրավերները, ԵԱՏՄ երկրների անվտանգության առանցքային երաշխիքը Եվրասիական տնտեսական և ռազմաքաղաքական ինտեգրումն է: "Ակնհայտ է, որ ինտեգրացիոն գործընթացները և ռազմաքաղաքական համագործակցությունը սերտորեն փոխկապակցված են։  Առանց միության անդամների տնտեսության արդիականացման եւ հատկապես կոոպերացիայի հնարավոր չէ նաեւ տնտեսական զարգացում ապահովել ռազմարդյունաբերական համալիրի հաշվին", - եզրափակել է Թավադյանը:

В 2021 году e зарегистрирован опережающий рост экспорта Армении в страны ЕАЭС: Тавадян
В 2021 году e зарегистрирован опережающий рост экспорта Армении в страны ЕАЭС. Экспорт в эти страны вырос на 12.9%, составив $801 млн, или порядка 30% от всего совокупного экспорта страны. Об этом сегодня на пресс-конференции на тему «Динамика товарооборота Армении в ЕАЭС в 2021году», представляя Седьмое ежегодное экономическое исследование Евразийского экспертного клуба, заявил заведующий лабораторией «Моделирования экономической неопределённости» Ашот Тавадян.
Он отметил, что в 2021 году экспорт Армении в Российскую Федерацию вырос на 12.4%, в Беларусь – на 13.4%, в Казахстан – на 51.0%, а в Киргизию – на 28.8%. В Евросоюз экспорт вырос на 40.9%, в основном за счет роста цен на руду цветных металлов. Экспорт на Средний Восток сократился на 21.7% в основном за счет снижения экспорта табака и табачных изделий.
Тавадян заметил, что в 2021 году вырос экспорт руды цветных металлов на 13.4%, на что повлиял значительный рост их цен на мировых рынках. Экспорт цветных металлов в 2021 году составил 30.7% от всего экспорта, что на 5% больше показателя 2019 года. «Из основных статьей в этом году сократились экспорт драгоценных и полудрагоценных камней на 19.9%, табака на 14.9%. Вырос экспорт алкогольной и безалкогольной продукции на 9.3%, фруктов и орехов на 20.6%, овощей и корнеплодов на 44.4%, рыб и ракообразных на 18.0%. В 2019-2020гг. сократился экспорт продукции легкой промышленности, удельный вес которой в 2018 году составлял 8.8% от всего экспорта с показателем в 211 млн долларов, а в 2020 году этот показатель упал до 5.2% от всего экспорта со значением в 131 млн долларов»,- пояснил Тавадян .
Примечательно, заметил он, что уже в 2021 году зарегистрирован рост экспорта легкой продукции. Экспорт трикотажной и текстильной продукции в 2021 году вырос на 22.8% (от 129 до 159 млн дол.), составив 5.9% от всего экспорта. «Возрожденная легкая промышленность имеет потенциал стать одним из локомотивов для обеспечения экономического роста Армении. Предполагается восстановительный рост экспорта текстильной и трикотажной продукции. Укрепление и обеспечение роста легкой промышленности должно стать одним из приоритетов для Армении. Это имеет важное значение, ибо обеспечивает значительное повышение уровня занятости. С учетом возможностей открытия границы с Турцией следует обратить внимание на применение защитных механизмов для отечественной легкой промышленности, в частности на таможенные и фитосанитарные защитные меры. Иначе это нанесет ущерб не только экспорту в ЕАЭС нашей текстильной промышленности, но и сельскому хозяйству»,- заметил Тавадян.
По его словам, в плане импорта Армении практически та же динамика. В 2020 году импорт сократился на 17.7% (с 5,538 до 4,559 млн дол. США). В 2021 году зарегистрирован рост на 2.9% (до 4,706 млрд дол. США).
Эксперт подчеркнул, что перед Арменией стоит задача существенного улучшения состояния отрицательного торгового баланса, обеспечения роста соотношения экспорта к ВВП, дальнейшей диверсификации экспорта, стимулирования производства готовой продукции. По его словам, для решения этих задач имеется значительный потенциал в рамках ЕАЭС, что, конечно же, повысит конкурентоспособность экономики Армении.
Тавадян также отметил, что в 2021 году вырос и объем трансфертов в Армению.
По его словам, после событий 2020 следует обратить особое внимание на миграционные процессы. «Армянская диаспора в России за последние годы значительно увеличилась и, по разным оценкам, составляет около 2.5 млн человек. Это сопоставимо с населением Армении. В Беларуси и Казахстане диаспора составляет примерно 30 тысяч человек. Уровень безработицы в Армении более чем в 3 раза превосходит уровень безработицы в других странах ЕАЭС. Это кончено же повышает стремление к миграции жителей Армении в данные страны»,- пояснил эксперт.
По его словам, для Армении трудовая миграция, в том числе «утечка умов», обуславливает как негативные социальные последствия – потерю высококвалифицированных кадров и средств, затраченных на их подготовку, в случае безвозвратной миграции, так и позитивные – при реэмиграции мигранты получают иностранный опыт, обучаются по эффективным программам, повышают квалификацию, улучшается материальное положение семей трудовых мигрантов, снижается напряжение на рынке труда. В связи с этим, отметил он, формирование единого рынка труда ЕАЭС приведет к наращиванию трудового потенциала в государствах-членах, расширению возможности трудящихся и увеличению их конкурентоспособности.
По мнению Тавадяна, в целом сложившаяся ситуация способствует интенсификации процессов миграции. «ЕАЭС для Армении значительно увеличил свою миграционную привлекательность в последнее время. К этому, в частности, привело, упрощение процедуры трудоустройства, получения гражданства для некоторых категорий граждан, а также расширенные возможности получения высшего образования, доступ к обязательному медицинскому страхованию, налаженный порядок обеспечения социальных и пенсионных прав»,- пояснил эксперт, подчеркнув, что потеря человеческого капитала способна замедлить процесс экономического развития Армении уже в среднесрочной перспективе.
При этом он заметил, что перспективы, открывшиеся перед Арменией благодаря членству в ЕАЭС могут оказать положительное влияние на рост экономики и миграционное сальдо. «Для повышения потенциала всех стран Союза остается весьма актуальным разработка дорожной карты кооперации и модернизации»,- подчеркнул Тавадян.
По его словам, учитывая вызовы региона, ключевой гарантией безопасности стран ЕАЭС является евразийская экономическая и военно-политическая интеграция. «Очевидно, что интеграционные процессы и военно-политическое сотрудничество тесно взаимосвязаны. Без модернизации и особенно кооперации экономики членов Союза невозможно также обеспечить экономическое развитие за счет военно-промышленного комплекса»,- заключил Тавадян.