Պետբյուջեի դեֆիցիտը 2024թ. ավելին կլինի նախատեսվածից. ֆիննախ
ՀՀ պետբյուջեի դեֆիցիտը 2024թ. փոքր-ինչ ավելին կլինի նախատեսվածից։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, 2024թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, նոյեմբերի 8-ին ասել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագծում դրված էր դեֆիցիտ՝ ծախսերի մասի 3,2 տոկոսի չափով։ «Սակայն բյուջեում Արցախից բռնի տեղահանվածների աջակցության ծրագրերի ներառումը ծախսերը կավելացնի 144 մլրդ դրամով, ինչն իր հերթին կավելացնի դեֆիցիտի չափը՝ 4,6 տոկոսի»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Նա միաժամանակ հավաստիացրել է, որ դա որեւէ էական ազդեցություն չի ունենա ֆիսկալ վիճակի վրա, քանի որ ավելի վաղ այդ միջոցները հատկացվել էին Հայաստանի կողմից որպես վարկ։ «Այժմ դրանք պարզապես կդառնան պետբյուջեի ծախսային մաս»,- նշել է նախարարը։

Минфин: Дефицит госбюджета Армении в 2024 году окажется больше запланированного
Дефицит госбюджета Армении в 2024 году окажется несколько больше запланированного. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год заявил 8 ноября министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
По его словам, в проекте заложен дефицит в размере 3,2% от расходной части. «Однако включение в бюджет программ поддержки для насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха увеличит расходы на 144 млрд. драмов, что в свою очередь увеличит размер дефицита до 4,6%», - пояснил  Ованнисян.
Одновременно он заверил, что это не окажет какого-либо существенного влияния на фискальное состояние, поскольку ранее данные средства выделялись со стороны Армении в виде кредита. «Сейчас они просто становятся расходной частью госбюджета», - заключил министр.