Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցներից հետո 2022 թ․ Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստան եռապատկվել է, իսկ 2023 թ․՝ կրկնապատկվել․ EurActiv
Չնայած Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև քաղաքական հարաբերությունների վատթարացմանը՝ երկկողմ առևտուրը ծաղկում է ապրում։ Այս մասին գրում է EurActiv եվրոպական լրատվական կայքը։
Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցներից հետո 2022 թվականին Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստան եռապատկվել է, իսկ 2023 թվականի հունվար-օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում՝ կրկնապատկվել։
Թեև Հայաստանի քաղաքական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում զգալիորեն վատթարացել են, Ռուսաստանի հետ երկկողմ առևտուրը ծաղկում է ապրել:
2023 թվականին Ռուսաստանի հետ առևտուրը կազմել է երկրի արտաքին առևտրի ավելի քան 35%-ը, մինչդեռ ԵՄ-ի մասնաբաժինը ընդհանուրում կազմել է 13%:
Ռուսաստանի հետ առևտրից Հայաստանի տնտեսության մեծ կախվածությունը գործնականում անհնար է դարձրել երկրի համար միանալ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցներին՝ առանց տնտեսական աննախադեպ անկման վտանգի: Այնուամենայնիվ, ռուսական շուկայից աճող տնտեսական կախվածությունը չի խոչընդոտում Հայաստանի կառավարության՝ երկրի աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումն աստիճանաբար դեպի Արևմուտք փոխելու փորձերին։
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2022 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտուրը գրեթե կրկնապատկվել է՝ հասնելով 5,3 միլիարդ դոլարի, ինչը արագ տեմպերով շարունակվել է 2023 թվականին և 2024 թվականի առաջին ամիսներին։ Ռուսաստան հայկական արտահանման աճը մեծապես պայմանավորված է երրորդ երկրներից ապրանքների վերաարտահանմամբ։
ՄԱԿ-ի Comtrade տվյալների բազայի համաձայն՝ վերջին երկու տարիներին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանված ապրանքների ցանկը ներառում է բջջային հեռախոսներ, համակարգիչներ, ականջակալներ և այլ սարքավորումներ։ Վերջին ամիսներին աճում է նաև ադամանդի և ոսկու վերաարտահանումը։
Հայաստանում գրանցված ընկերությունների կողմից պատժամիջոցների հնարավոր շրջանցման նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու նպատակով 2023 թվականին երկրի իշխանությունները պարտադիր պետական ​​լիցենզիաներ են մտցրել Ռուսաստանին միկրոչիպերի, տրանսֆորմատորների, տեսախցիկների, ալեհավաքների և այլ էլեկտրոնային սարքավորումների մատակարարման համար։
Նոյեմբերին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության կողմից ձեռնարկված բարեփոխումները, որոնք թույլ են տալիս ԱՄՆ վարչակազմին վերահսկել Ռուսաստանի հետ առևտուրը:
2024 թվականի մարտին Եվրախորհրդարանը նույնպես դրական է գնահատել պատժամիջոցների պայմաններում Հայաստանի համագործակցության ընդհանուր փորձը։
Եվրախորհրդարանը նշել է, որ չնայած դեպի Ռուսաստան արտահանման աճին, պատժամիջոցների հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը որևէ մտահոգություն չի հայտնել ԵՄ-ի հետ Հայաստանի իշխանությունների համագործակցության վերաբերյալ պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու հարցում։

EurActiv: Несмотря на ухудшение политических отношений между Арменией и Россией, двусторонняя торговля процветает
Несмотря на ухудшение политических отношений между Арменией и Россией, двусторонняя торговля процветает. Об этом пишет европейский новостной сайт EurActiv.
После санкций против Москвы экспорт Армении в Россию утроился в 2022 году, а затем удвоился в период с января по август 2023 года.
Хотя политические отношения Армении с Россией за последние несколько лет значительно ухудшились, двусторонняя торговля с Россией процветала.
В 2023 году торговля с Россией составила более 35% внешней торговли страны по сравнению с долей ЕС в общем объеме 13%.
Высокая зависимость экономики Армении от торговли с Россией сделала практически невозможным для страны присоединиться к санкциям против Москвы, не рискуя при этом беспрецедентным экономическим спадом. Однако растущая экономическая зависимость от российского рынка не мешает попыткам правительства Армении постепенно сместить геополитическую ориентацию страны в сторону Запада.
По данным Статистического комитета Армении, в 2022 году объем торговли между Арменией и Россией увеличился почти вдвое, достигнув $5,3 млрд. Эта тенденция продолжалась быстрыми темпами в 2023 году и в первые месяцы 2024 года. Увеличение экспорта Армении в Россию во многом связано с реэкспортом продукции из третьих стран.
Согласно базе данных UN Comtrade, в список товаров, экспортированных из Армении в Россию за последние два года, входят, мобильные телефоны, компьютеры, наушники и другое оборудование. В последние месяцы растет также реэкспорт алмазов и золота.
Чтобы усилить контроль за возможным обходом санкций со стороны зарегистрированных в Армении компаний, власти страны ввели в 2023 году обязательные государственные лицензии на поставку в Россию микрочипов, трансформаторов, видеокамер, антенн и другого электронного оборудования.
В ноябре помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен высоко оценил реформы, предпринятые правительством Армении, которые позволяют администрации США отслеживать торговлю с Россией.
В марте 2024 года Европарламент также положительно оценил общий опыт сотрудничества Армении в условиях санкций.
Европарламент отметил, что, несмотря на увеличение экспорта в Россию, специальный посланник ЕС по санкциям не выразил никакой обеспокоенности по поводу сотрудничества властей Армении с ЕС в предотвращении обход санкций.