Խորհրդարանական մեծամասնության և ընդդիմության միջև առկա է անհաղթահարելի անջրպետ․ Սամվել Մանուկյան
Արդի Հայաստանի ներքին իրավիճակի հիմնական առանձնահատկությունը դրա անկայունությունն է, որը պայմանավորված է չորս հիմնական գործոններով: Նման կարծիք Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված «Ետընտրական Հայաստան. իրողություններ և ակնկալիք» «ուղեղային գրոհի» ժամանակ հայտնեց սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Սամվել Մանուկյանը:
Ըստ նրա` խորհրդարանական մեծամասնության և ընդդիմության միջև առկա է անհաղթահարելի անջրպետ, որն ըստ ընդդիմադիր ուժերի հայտարարությունների և նախընտրական ծրագրային դրույթների, բացառում է որևէ համագործակցություն։
«Հայաստանի և նրա անվտանգության ըստ էության միակ երաշխավորի՝ Ռուսաստանի քաղաքական վերնախավերի միջև շարունակվող անվստահությունը։
Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերն ընկալում են երկրի սուվերենության ցածր մակարդակը, սակայն նրանց նշանակալի մասի փաստացի գործողությունները մեծացնում են անվստահությունը Հայաստանի և Ռուսաստանի վերնախավերի միջև։
Հայկական բանակի վերականգնումը ժամանակին համահունչ և իր դաշնակցային պարտավորությունների իրականացման համար բավարար հզորությամբ, լավագույն դեպքում պահանջում է առնվազն երկու-երեք տարի»,- նշեց փորձագետը։
Ըստ Մանուկյանի` ներկայումս արդեն չի վիճարկվում, որ Հայաստանն ունակ չէ ինքնուրույն՝ առանց որևէ գերտերության հովանավորության, ապահովել իր անվտանգությունը թուրք-ադրբեջանական վտանգից և, միաժամանակ ակնհայտ է, որ մոտակա տարիների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնությունը որպես Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր և, հետևաբար, արտաքին կողմնորոշման առաջին գերակայություն՝ այլընտրանք չունի։ Այս փաստն արտացոլված է խորհրդարանական երեք ուժերի ծրագրերում։
«Այդուհանդերձ, կուսակցությունների ծրագրերում երկրների և միջազգային կազմակերպությունների միջև գերակայությունների բաշխման հարցում առկա են էական տարբերություններ։
«Քաղաքացիական Պայմանագրի» համար արտաքին քաղաքական երկրորդ գերակայությունը ԱՄՆ-ն է։ Նրան հետևում են ԵՄ-ն և ԵՄ երկրները, որոնց շարքում առանձնահատուկ նշվում է Ֆրանսիան։ Ընդ որում, կուսակցությունը հայտարարում է, որ ԱՄՆ հետ հարաբերությունները բարձրացվելու են «ռազմավարական երկխոսության մակարդակի»։ Այդ կոնտեքստում, հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ն իր ռազմավարական փաստաթղթերում ՌԴ-ն սահմանել է որպես թշնամի պետություն, պետք է ենթադրել, որ Հայաստանի և իր անվտանգության հիմնական երաշխավորի՝ ՌԴ-ի վերնախավերի միջև առկա անվստահությունը շարունակվելու և, հավանաբար, խորանալու է։
Կարճ ձևակերպմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» արտաքին կողմնորոշումն է Արևմուտքը՝ ԱՄՆ գլխավորությամբ։
Այդ ռազմավարական մոտեցումը կերկարաձգի հայաստանյան ոչ միայն ներքին, այլև արտաքին անկայուն իրավիճակը՝ լրջորեն դժվարացնելով իշխանության նախընտրական ծրագրի իրականացվելիության մակարդակը։ Այդ պրոցեսը որոշ չափով կարող է կոմպենսացվել գործադիր իշխանությունում համապատասխան կադրային նշանակումներով։
«Հայաստան» դաշինքի արտաքին քաղաքականության երկրորդ և երրորդ գերակայությունները Հայաստանի հարևաններն են՝ Վրաստանը և Իրանը։ Չորրորդը՝ Չինաստանն է, որին հետևում են միջազգային կազմակերպությունները՝ ՄԱԿ, ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ, ԵԽ, ԵՄ։ Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ն և ԵՄ երկրները միավորված են մեկ խմբում և ունեն բավական ցածր՝ 6-րդ գերակայությունը։ Կարճ ձևակերպմամբ՝ «Հայաստան» դաշինքի կողմնորոշումն է՝ մեր հարևանները և Չինաստանը։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի արտաքին քաղաքական երկրորդ գերակայություն է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավորած տարածաշրջանային կառույցները՝ ՀԱՊԿ-ը, ԵԱՏՄ-ն և ԱՊՀ-ն։ Երրորդ և չորրորդ գերակայություններն են՝ Վրաստանը և Իրանը։ Չորրորդ տեղում է ԵՄ-ն, իսկ 5-րդում՝ ԱՄՆ-ն։ Չինաստանն ունի 6-րդ գերակայությունը։ Իրանի հետ հարաբերությունները լրացված են երկու ձևաչափով՝ Հայաստան-Իրան-Հունաստան և Հայաստան-Իրան-ՌԴ։ Հարկ է նշել, ԵՄ հետ հարաբերություններում դաշինքի դիրքորոշումն այն է, որ դրանք պետք է «հենված լինեն ընդհանուր արժեքների վրա»՝ «հիմք ունենալով հայ ժողովրդի քաղաքակրթական արմատները, ազգային արժեքներն ու ավանդույթները»։
Կարճ ձևակերպմամբ՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կողմնորոշումն է՝ մեր հարևանները և Եվրոպան»,- պարզաբանեց փորձագետը։
Ըստ նրա` Արցախի հարցում երեք ուժերի մոտեցումները համանման են և ներառում են՝ ՌԴ խաղաղապահների երկարատև ներկայություն, բանակցությունների վերսկսում Մինսկի խմբի շրջանակներում, Արցախի տարածքի դեօկուպացիա, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրականացում։
«ՔՊ-ի մոտեցման առանձնահատկությունն այն է, որ, ըստ նրա՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը պետք է դիտարկվի «Անջատում հանուն փրկության» սկզբունքով: Կուսակցությունը սահմանում է, որ Հայաստանի առաջնահերթություն է այն տարածքների դեօկուպացիան, որի վրա ինքնորոշվել է Արցախի ժողովուրդը, նախևառաջ՝ նախկին ԼՂԻՄ բնակավայրերի վերադարձը։
«Հայաստան» դաշինքը նույնպես շեշտում է «ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Արցախի տարածքի վերականգնումը», սակայն դաշինքը «Արցախի տարածք» հասկացությունը չի կոնկրետացնում։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի մոտեցման առանձնահատկությունն այն է, որ Արցախում ՌԴ խաղապահները պետք է ստանան ԵԱՀԿ ներկայացուցչության կարգավիճակ։ Բացի դրանից՝ «Արցախին [պետք է ] վերադարձվեն Շուշիի, Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների օկուպացված տարածքները, Շուշի և Հադրութ քաղաքները»»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանային համագործակցությանը` բոլոր երեք ուժերն ընդունում են 2021 թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում սահմանված այն դրույթը, որ տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցության ուղիները պետք է ապաշրջափակվեն։ Ակնհայտ է, որ այդ դրույթի առավել խնդրահարույց տարրերից է՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները։ Այս տեսակետից երեք ուժերն ունեն տարբերվող դիրքորոշումներ։
«Ըստ ՔՊ-ի՝ «Հայաստանը մշտապես պատրաստ է եղել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը»։
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարում է․ «առանձնահատուկ կերպով հետամուտ ենք լինելու Հայաստանի՝ որպես դեպի ծով ելք չունեցող երկրի կարգավիճակից բխող իրավունքների իրացմանը»։
Իսկ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը համարում է, որ Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի գործողությունները որևէ լավատեսության տեղիք չեն տալիս, սակայն․ «պետք է մշակվի և իրականացվի Թուրքիայի հասարակության հետ ուղիղ շփման, մեր մոտեցումների և պատկերացումների ներկայացման գործիքակազմ, որը կնպաստի հանրությունների միջև երկխոսության հաստատմանը»,- պարզաբանեց Մանուկյանը:
Տնտեսության ոլորտում, ըստ նրա, առավել կարևոր է անդրադառնալ իշխանական նախընտրական ծրագրին։ «Այն կառուցված է յուրաքանչյուր ոլորտում՝ «ինչ ենք արել և ինչ ենք անելու» ձևաչափով։ «Ինչ ենք արել» հատվածում առկա են բազմաթիվ թվային ցուցանիշներ, որոնք ցույց են տալիս Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի բարելավումը։ Մասնավորապես, 2019 թ.-ին ՀՆԱ աճը կազմել է 7.6%։ 2019 թ.-ին 2017 թ. համեմատ[3] բյուջետային ծախսերը 6.8%, այդ թվում, պաշտպանության ոլորտում՝ 7.1%, առողջապահության ոլորտում՝ 19.3%, կրթության ոլորտում՝ 3.9%, սոցիալական պաշտպանության ոլորտում՝ 11.0%, բնակարանային շինարարության և կոմունալ ծառայությունների ոլորտում՝ 28.8%։ Ծրագրում առկա են IT ոլորտի, փոքր բիզնեսի ոլորտի գործունեության պայմանների բարելավման, սոցիալական ոլորտում կոնկրետ բարելավումների վերաբերյալ տպավորիչ թվային տվյալներ»,- նշեց Մանուկյանը։
Ըստ նրա` կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերի մնացած հատվածներն ունեն այդ նպատակի համար համարյա բոլոր կուսակցությունների կողմից արդեն մոտ երկու տասնամյակ որպես շաբլոն հանդիսացող կառուցվածքը։ Ներառված են պետական կառավարման, տնտեսական և սոցիալական բոլոր ոլորտները։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվում պատերազմի հետևանքների վերացմանը, ժամանակակից բանակի կազմավորմանը, պետական կառավարման ապարատի վերակազմավորմանը և արդյունավետության բարձրացմանը, գործազրկությանը, աղքատությանը, սփյուռքի ներուժի համախմբմանը և այլն»,- հավելեց փորձագե։
Այդուհանդերձ, նշում է Մանուկյանը, սպասվող կոնֆլիկտային քաղաքական զարգացումներում հանգուցային նշանակություն ունի ոչ այնքան արձանագրված հաջողությունները, որքան բնակչության սոցիալական վիճակն այսօր և մոտակա ժամանակահատվածում։ Դրական զարգացումները նշանակալիորեն կբարձրացնեն իշխանության, իսկ բացասական զարգացումները՝ ընդդիմության հանրային հաղորդակցության արդյունավետությունը։ Դիտենք ներկայիս վիճակը և դրա հավանական միտումները։
«— 2021 մայիսին նախորդ տարվա մայիսի համեմատ նշանակալիորեն աճել են հիմնական սննդամթերքի գները, այդ թվում՝ շաքարը՝ 43.3%, ձուն՝ 46.1%, բրինձը 10.9%, կաթնամթերքը՝ 11.5%, կարագը՝ 9.6%, խոզի միսը՝ 22.9%, ձուկը՝ 15.9%, յուղերն ու ճարպերը՝ 33.4%։ Սպառողական գներն աճել են 10.9%-ով։
— Գործազրկության մակարդակը մնում է շատ բարձր՝ 18%-ի մոտակայքում և, սեզոնայնության հաշվառմամբ, ըստ էության չի փոխվում։
— Չնայած 2017-2019 թթ․ նոր մեթոդաբանությամբ հաշվարկված աղքատության մակարդակը 47.5%-ից նվազել է մինչև 43.8%, այդուհանդերձ այդ ցուցանիշը շատ բարձր է, իսկ նշված թանկացումներից հետո այն վստահաբար աճել է։
— Համաշխարհային բանկը Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2021 և 2022 թթ․ համար կանխատեսել է համապատասխանաբար 3.1% և 4․3%, իսկ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, համապատասխանաբար՝ 1% և 3․5%: Նշենք, որ հասարակության լայն շրջանակները ՀՆԱ մինչև 5% աճի ազդեցությունը չեն զգում։
— Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները՝ 2020 հուլիսից հետո ընդունել են բացասական արժեքներ՝ երրորդ եռամսյակում՝ -10.3$ և -2.7$ միլիոն դոլար համապատասխանաբար։
— Սրընթաց վատթարանում է գյուղատնտեսության ընդհանուր վիճակը։ Վերջին 5 տարիներին արագորեն նվազել են հիմնական մշակաբույսերի ընդհանուր ցանքատարածությունները, բերքատվությունը և համախառն բերքը, այդ թվում՝ հացահատիկի, կարտոֆիլի, բանջարեղենի, պտուղների, բոստանային, կերային և տեխնիկական մշակաբույսերի։ Բոլոր նշված ցուցանիշների կրճատումը գտնվում է 25-70% միջակայքում։
Հետևաբար, պետք է սպասել պարենի հիմնական տեսակների հետագա գնաճ»,- պարզաբանում է փորձագետը։
Սակայն, մյուս կողմից, նշում է նա, ԵՄ-ն պատրաստվում է մոտակա հինգ տարիների ընթացքում, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանին տրամադրել 1․6 միլիարդ եվրո աջակցություն։ Համեմատության համար նշենք, որ Վրաստանին նույն ծրագրով կտրվի 3.9 միլիարդ եվրո։

Сравнительный анализ основных положений предвыборных программ парламентских сил Армении от социолога Самвела Манукяна
Главной особенностью внутриполитической ситуации в современной Армении является ее нестабильность, которая обусловлена ​​четырьмя основными факторами. Такое мнение сегодня во время организованного Евразийским экспертным клубом «мозгового штурма» на тему «Поствыборная Армения: реалии и ожидания» выразил кандидат социологических наук Савмел Манукян.
По его словам, существует непреодолимый разрыв между парламентским большинством и оппозицией, который, согласно публичным заявлениям оппозиционных сил, а также преамбул их предвыборных программ, исключает какое-либо сотрудничество.
«Сохраняющееся недоверие между политическими элитами Армении и России, тогда как Россия является единственным реальным гарантом безопасности Армении.
Все политические силы Армении воспринимают низкий уровень суверенитета страны, но фактические действия их значительной части усиливают недоверие к Армении среди российских элит.
Для восстановления боеспособной и современной армянской армии, которая в состоянии защищать страну и выполнять свои союзнические обязательства, требуется по крайней мере 2-3 года»,- отметил он.
По его словам, в настоящее время ни кем не оспаривается то, что Армения не в состоянии самостоятельно, без поддержки какой-либо сверхдержавы, обеспечить свою безопасность от турецко-азербайджанской угрозы. «Этот тезис отражен в программах трех парламентских сил. В то же время очевидно, что в ближайшем будущем не существует альтернативы Российской Федерации, как гаранта безопасности Армении. Поэтому, все парламентские силы главным внешнеполитическим приоритетом определяют развитие отношений с Россией. Однако существуют значительные различия в распределении приоритетов между другими странами и международными организациями»,- пояснил он.
По его словам, второй слой внешнеполитических приоритетов партии «Гражданский договор» возглавляют  США, далее следуют ЕС и страны ЕС, среди которых особенно выделяется Франция. «При этом, партия заявляет, что отношения с США будут подняты до «уровня стратегического диалога». В этом контексте, учитывая, что Соединенные Штаты в своих стратегических документах обозначили Россию как враждебное государство, следует предположить, что недоверие между элитами Армении и России будет продолжаться и даже усиливаться.
Во внешнеполитических приоритетах партии Иран имеет пятое место, Грузия – шестое. Затем следует группа Китай, Индия и Япония.  Седьмой приоритет – Ближний и Средний Восток. Заключают список страны Америки, Азии, Африки и Тихоокеанского региона.
Обобщая можно констатировать, что внешняя ориентация «Гражданского договора» — это Запад, возглавляемый США»,- отметил Манукян.
По его словам, такие внешнеполитические приоритеты в состоянии продлить не только внутреннюю, но и внешнюю нестабильность в Армении, серьезно осложнив уровень реализуемость правительственной программы. Это, в какой-то мере, можно компенсировать соответствующими кадровыми назначениями в исполнительной власти.
«Для блока «Армения», вторым и третьим внешними приоритетами являются соседи Армении: Грузия и Иран. На четвертом месте Китай, за ним следуют международные организации: ООН, СНГ, ЕАЭС, ОДКБ, ОБСЕ, СЕ, ЕС. Примечательно, что США и страны ЕС объединены и имеют довольно низкий, шестой приоритет.
Обобщенно, внешнеполитическая ориентация блока «Армения», это соседние государства и Китай.
Приоритеты блока «Честь имею» несколько отличаются от приоритетов блока «Армения». Во втором слое внешнеполитических приоритетов блока — региональные структуры возглавляемые Россией — ОДКБ, ЕАЭС и СНГ. Третий и четвертый приоритеты, это соответственно, Иран и Грузия, пятый — ЕС, шестой — США, седьмой — Китай. Блок дополняет отношения с Ираном двумя форматами: Армения-Иран-Греция и Армения-Иран-Россия. Следует отметить, что блок констатирует, что отношения с ЕС должны быть основаны «на общих ценностях», а также «на цивилизационных корнях, национальных ценностях и традициях армянского народа».
Обобщенно, внешнеполитическая ориентация блока «Честь имею», это соседние государства и Европа»,- пояснил эксперт.
По его словам, подходы трех парламентских сил к Арцахскому вопросу схожи — они включают долгосрочное присутствие российских миротворцев, возобновление переговоров в рамках Минской группы, де-оккупацию территории Арцаха, полную реализацию права народа Карабаха на самоопределение. Имеются также различия.
«Особенность подхода «Гражданского договора» состоит в том, что, партия считает, что право Арцаха на самоопределение следует рассматривать в контексте принципа «Отделение ради спасения». Партия считает, что приоритетным является де-оккупация территорий, на которых самоопределился народ Арцаха, в первую очередь, возвращение территорий бывшего НКАО.
Блок «Армения» также делает упор на «восстановление территории Арцаха на основе права на самоопределение». Однако, блок не конкретизирует что означает «территория Арцаха».
Особенность подхода блока «Честь имею» в том, что по их мнению, российские миротворцы в Арцахе должны получить статус представительства ОБСЕ. Кроме того, «Арцаху должны быть возвращены оккупированных территории районов Шуши, Гадрута, Мартакерта, Мартуни и Аскеранского районов, а также города Шуши и Гадрут»»,- отметил он.
Что касается регионального сотрудничества, то, по мнению Манукяна, все три силы принимают положение заявления от 9 ноября 2021 года, что все коммуникации региона должны быть разблокированы. «Очевидно, что одним из самых проблемных элементов этого положения являются армяно-турецкие отношения. С этой точки зрения у трех сил разные позиции:
Партия Гражданский Договор заявляет: «Армения всегда была готова к нормализации отношений с Турцией без предварительных условий».
Позиция Блока «Армения» следующая: «Мы будем настойчиво добиваться реализации прав Армении как страны, не имеющей выхода к морю».
Блок «Честь имею» считает, что хотя действия Турции в отношении Армении не вызывают никакого оптимизма, однако: «необходимо разработать инструментарий для прямого общения с турецким обществом, представления ему наших подходов и представлений, которые будут способствовать установлению диалога между обществами»»,- заметил он.
В сфере экономики, по мнению эксперта, наиболее важно обратится к предвыборной программе правительства. «Она построена по принципу «что сделано — что будет сделано». Данные приведенные в разделах «что сделано», показывают улучшение экономической ситуации Армении. В частности, рост ВВП в 2019 г. составил 7.6%, что является наибольшим значением этого показателя с 2008 г.. В 2019 г. по сравнению с 2017 годом – последнем предыдущего правительства бюджетные расходы выросли на 6.8%, в том числе, в сфере обороны на 7.1%, в сфере здравоохранения на 19.3%, в сфере образования на 3.9%, в сфере социальной защиты на 11.0%,  в сфере жилищного строительства и ЖКХ на 28,8%. В программе присутствуют впечатляющие цифры развития ИТ-сектора, сектора малого бизнеса, а также конкретных улучшений в социальной сфере»,- заявил он.
Остальные части предвыборных программ, как отметил Манукян, имеют стандартную структуру, которую в течение последних 20-и лет использовали все основные партии Армении. В программы включены все сферы, в том числе государственное управление, сектора экономики, наука, секторы социальной сферы, здравоохранение, образование, культура, экология и т.д. Особое внимание уделяется ликвидации последствий войны, формированию современной армии, реорганизации государственного аппарата, повышению эффективности, сокращению безработице и бедности, консолидации потенциала диаспоры и т. д..
«Тем не менее, в контексте ожидаемых конфликтных внутриполитических процессов, гораздо важнее экономическое состояние общества сегодня и ее тенденций в ближайшем будущем. Положительные тенденции поднимут эффективность публичной коммуникации правительства, а отрицательные – оппозиции. Рассмотрим сегодняшнее состояние и вероятные тенденции.
— В мае 2021 года по сравнению с маем прошлого года значительно выросли цены на основные продукты питания, в том числе рис на 10.9%, сахар на 43.3%, молочные продукты на 11.5%, яйца на 46.1%, масло на 9.6%, свинину на 22,9%, рыбу на 15,9%, масла и жиры — на 33,4%. В целом потребительские цены выросли на 10.9%.
— Уровень безработицы остается очень высоким, около 18% и, с учетом сезонности этого показателя, его значение практически не меняется.
— Хотя уровень бедности, рассчитанный по новой методике, за 2017-2019 гг. снизился с 47.5% до 43.8%, тем не менее, это очень высокий показатель, и вследствие повышения цен, уровень бедности, безусловно, увеличился.
— Всемирный банк прогнозирует рост ВВП Армении в 2021 году на 3.4%, а в 2022 на 4.3%. Прогноз Международного валютного фонда, соответственно 1% и 3.5%. В этом контексте следует отметить, что широкие слои общества рост ВВП до 5% практически не чувствуют.
— В следствие войны, во втором полугодии 2020 г. прямые иностранные инвестиции — после июля 2020 года снизились до отрицательных значений — в третьем квартале составили соответственно -10.3 и -2,7 миллионов ​​долларов.
— Общие тенденции состояния сельского хозяйства Армении чрезвычайно отрицательные. За последние 5 лет монотонно сокращаются общие посевные площади, валовый сбор и урожайность основных сельскохозяйственных культур, в том числе зерновых, картофеля, овощей, бахчевых, технических культур, а также кормовых культур, сена, кукурузного силоса и кормовых корнеплодов. Сокращение по всем показателям в диапазоне 25-70%.
Следовательно, существует значительная вероятность дальнейшего роста основных видов продуктов питания»,- заявил Манукян.
С другой стороны, резюмировал эксперт, ЕС намерен в ближайшие 5 лет предоставить Армении помощь в размере 1.5 млрд евро в рамках программы Восточного партнерства. Для сравнения, по той же программе, Грузии будет предоставлено 3.9 миллиарда евро.