ԿԲ նախագահը՝ դրամի արժեզրկման մասին
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալաստյանը խոսել է դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառերի մասին: Նա հաստատեց վերջին օրերին տնտեսագետների վերլուծություններն այն մասին, որ տնտեսության իրական հատվածում դրամի արժեզրկման պատճառ չկա, հիմնական խնդիրը՝ բացասական սպասումներն ու անորոշություններն են:
«Տնտեսության իրական հատվածում դրամի արժեզրկման ֆունդամենտալ խնդիրներ չկան», - այսօր ԿԲ-ում հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, որի խոսքով, դրամի փոխարժեքի տատանումները պայմանավորված չեն տնտեսության մեջ կատարվող գործընթացներով:
Որևէ արտառոց բան, նշում է նա, չի դիտարկվում տնտեսության իրական հատվածում՝ ներկրում, արտահանում, միջազգային ուղղակի ներդրումներ և տրանսֆերտներ: «Արտահանումն, իհարկե, նվազել է այս տարի, սակայն ներմուծման ծավալներն էլ ավելի են նվազել։ Երբ այն համադրում ենք տնասֆերտների հետ, որոնց ծավալն անցյալ տարվա համեմատ չի նվազել, ապա լուրջ խնդիրներ չենք տեսնում: Այս առումով դրամի փոխարժեքի տատանումների հետ կապված որևէ խնդիր չենք տեսնում»,- ասաց նա:
Իրավիճակը կայունացել է նաև միջազգային ֆինանսական շուկաներում Հայաստանի ռիսկի հավելավճարի տեսանկյունից: «Ուստի դրամի արժեզրկումը (իսկ այսօր փոխանակամն կետերում մեկ դոլարը վաճառվում է 530 դրամով) պայմանավորված չէ տնտեսության իրական հոսքերով և միջազգային ֆինանսական շուկաներում երկրի ռիսկի հավելավճարով», - նկատեց ԿԲ նախագահը:
Վերջինս խոսեց դրամի փոխարժեքի վրա բացասական ազդող հիմնական գործոնի՝ քաղաքական անորոշությունների մասին: Անորոշություններն են բացասական սպասումներ ձևավորում տնտեսվարողերի շրջանում:
«Դրամի փոխարժեքի ներկա միտումների վրա անմիջական ազդեցություն են ունեցել ապագայի հեռանկարների վրա ձևավորված անորոշությունների պայմաններում մասնավոր հատվածի մոտ և ֆինանսական համակարգում պորտֆելային կառուցվածքային տեղաշարժերը և արտարժութային փոխարկումները», - նշեց նա:
Ստեղծված իրավիճակը, Գալստյանի խոսքով, հանգեցրել է տնտեսվարողների բալանսների փոփոխության ի օգուտ արտարժույթի: «Դոլարի նկատմամբ պահանջարկն աճել է, որն էլ բանականաբար արտարժույթի գինը բարձրացրել է»,- ասաց Մարտին Գալստյանը:
Դրամի արժեզրկումը, ԿԲ նախագահի խոսքով, նաև նպաստում է սպառողական շուկայում գնաճային զարգացումներին:
«Սպառողական շուկայում որոշ ապրանքատեսակների գծով կան գնաճային զարգացումներ՝ պայմանավորված տարբեր գործոններով: Բավականին մեծ աճեր կան միջազգային շուկայում պարենային ապրանքների մասով։ Այս ամենին նպաստում է նաև հայկական դրամի արժեզրկումը: Հենց այդ պատճառով որոշում է կայացվել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացնել 1 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 5,25 տոկոս», - եզրափակեց Գալստյանը:
Վերջում Մարտին Գալաստյանը նշեց, որ ԿԲ-ն հավատարիմ է մնալու իր մանդատին՝ ուղղված ֆինանսական շուկաների բնականոն գործունեությանը, ֆինանսական համակարգի և գների կայունությանը: «Խնդիրը քննարկվել է նաև առևտրային բանկերի հետ, որոնց Կենտրոնական բանկը շարունակելու է տրամադրել դրամային, ինպես նաև արտարժութային իրացվելիություն, որպեսզի արտարժութային իրացվելիության որևէ խնդիր չունենան», - ասել է նա:

Реальных предпосылок для девальвации драма нет, ее порождает политическая неопределенность и негативные ожидания: председатель ЦБ
Председатель Центрального банка Армении Мартин Галастян сообщил основные причины девальвации драма. Он подтвердил анализ экономистов о том, что в реальном секторе экономики нет причин для обесценивания драма, основная проблема - негативные ожидания и неопределенность.
"Фундаментальных проблем для девальвации драма в реальном секторе экономики нет", - заявил на сегодняшней пресс-конференции Галстян, по словам которого, колебания курса драма не обусловлены происходящими в экономике процессами. По его словам, в реальном секторе экономики ничего необычного не происходит.
"Экспорт в этом году, конечно, сократился, однако объемы импорта еще больше сократились. Когда мы сопоставляем его с трансфертами, объем которых по сравнению с прошлым годом не уменьшился, мы не видим серьезных проблем. В этом плане нет проблем с колебаниями курса драма", - сказал он.
Ситуация стабилизировалась и с точки зрения рисковости Армении на международных финансовых рынках.
"Поэтому девальвация драма (а сегодня в обменных пунктах один доллар продается за 530 драмов) не обусловлена реальными процессами в экономике и повышением рисковости страны на международных финансовых рынках", - заметил председатель ЦБ.
Последний коснулся основного фактора, отрицательно влияющего на курс драма - политической неопределенности, которая формирует негативные ожидания среди хозяйствующих субъектов. "На нынешние тенденции курса драма непосредственное влияние оказали структурные изменения портфеля и валютные преобразования в условиях неопределенности относительно будущего", - отметил он.
Создавшаяся ситуация, по словам Галстяна, привела к изменению баланса у хозяйствующих субъектов в пользу валюты. «Спрос на доллар возрос, что, естественно, повысило цену на валюту», - сказал Мартин Галстян. Девальвация драма, по словам председателя ЦБ, также способствует инфляции на потребительском рынке.
"По части некоторых видов товаров на потребительском рынке есть инфляция, обусловленная различными факторами. Есть довольно большой рост цен на международном рынке по части продовольственных товаров. Всему этому способствует и девальвация армянского драма. Именно по этой причине было принято решение повысить ставку рефинансирования на 1 процентный пункт, установив на уровне 5,25%", - заключил Галстян.
В заключение Мартин Галастян отметил, что ЦБ останется верным своему мандату, направленному на нормализацию финансового рынка и обеспечение стабильности финансовой системы и цен.
"Проблема обсуждалась и с коммерческими банками, которым Центральный банк продолжит предоставлять драмовую, а также валютную ликвидность, чтобы не было никаких проблем с валютной ликвидностью", - сказал он.