Հեղափոխությոյունից առաջ և հետո Հայաստանի տնտեսության կարևոր նվաճումներից է ազգային տարադրամի կայունությունը․ Մանասերյան
2018 թ. մայիսից մինչև 2019 թ. նոյեմբերի 29 Հայաստանում ստեղծվեց կամ «ստվերից» հանվեց 81 534 աշխատատեղ: Ուսուցիչների և զինվորականների աշխատավարձը ավելացավ 10 տոկոսով, 24 մլն դրամի շրջանառությունը չգերազանցող փոքր ձեռնարկություններն ազատվեցին եկամտահարկից և շրջանառության հարկից, մասնավոր տաքսիի վարորդները նույպես ազատվեցին հարկից, 2020 թ. հունվարից երկրում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացավ 55 000-ից 68 000 դրամ: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում նշեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։
Չնայած դրան, նշեց նա, Սփյուռքը դեռևս ակտիվորեն չի մասնակցում Հայաստանի տնտեսական բարեփոխումներին, ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը լուծարվեց, երկրում դեռևս պահպանվում են նախկին իշխանություններից ժառանգած Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված խնդիրները ներդրողների հետ, գիտության համակարգը գտնվում է ծանր վիճակում և դրա վերափոխման որևէ ծրագիր չկա, պետական կառավարման համակարգում լայն տարածում է գտել պետական բյուջեի հաշվին պաշտոնյաների խոշոր չափերով պարգևատրման համակարգը, բռնի կերպով միավորվում են համայնքներն ու գյուղերը:
«Այս պայմաններում Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո հասավ ռեկորդային 7.8% մակարդակի: Ընդ որումՙ դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը 2018 թ. համադրելի շրջանի համեմատ կազմեց 10.7%: Ավելի լավ ցուցանիշներ են արձանագրված ծառայությունների ոլորտում: Տրանսպորտի ոլորտում բեռնափոխադրումների ծավալը անցյալ տարվա համեմատ աճել է 25 տոկոսով: Ինչ վերաբերում է արդյունաբերական արտադրությանը՝ դրա աճի տեմպերը կրկնապատկվել են, կազմելով 9%, մասնավորապես, Թեղուտի հանքավայրում լեռնահանքային աշխատանքների վերսկսման հաշվին: Հարկ է նշել, որ մշակող արդյունաբերությունը աճել է 7.6 տ.կ. (կազմելով 10%): Շինարարության աճը կազմել է 4.5%, ինչը նույնպես արտացոլում է տնտեսության աշխուժացման միտումը: Միակ բնագավառը, որտեղ տեղի է ունեցել 4 տոկոսանոց անկում՝ գյուղատնտեսական արտադրանքն է[1]:
Հեղափոխությոյունից առաջ և հետո Հայաստանի տնտեսության կարևոր նվաճումներից է ազգային տարադրամի կայունությունը և դրա հետ կապված վստահությունը երկրի բանկային և ընդհանրապես ֆինանսական համակարգի հանդեպ: Օրինակ, նախորդ տարվա համեմատ 2019 թ. վարկերն ու դեպոզիտները աճել են համապատասխանաբար 17 ու 21 տոկոսով: Արդյունքում բարելավվել է վարկ-դեպոզիտ հարաբերակցությունը, կազմելով 1.92%: Բացի այդ դրամային պորտֆելի առաջանցիկ աճի պայմաններում նվազելէ վարկերի դոլարիզացիան, կազմելով 2019 թ. ավարտին 51%, 2018-ի 56-ի փոխարեն[2]: 2019 թ. Հայաստանի պետբյուջեով նախատեսված էր 4.9% տնտեսական աճ և 2.7% արժեզրկում: ՀՀ տնտեսության փաստացի աճը զգալիորեն գերազանցեց կանխատեսումը, մինչդեռ արժեզրկումը կազմեց 0.7%, միայն դեկտեմբերին հասնելով 1.3 տոկոսի նոյեմբերի համեմատ, իսկ 2019 թ. հունվար-դեկտեմբերին՝ 1.4 տոկոսի 2018 թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ:
Փոխարժեքի դեկտեմբերյան աննշան արժեզրկմանը 2020 թ. հունվարին հետևեց դրամի ամրացում, որը շարունակվեց նաև փետրվարին: Արդեն երկու տարի է, ինչ ՀՀ ԿԲ-ն ոչ թե վաճառում, այլ գնում է օտար տարադրամը բաց շուկաներից: 2018 թ. ապրիլից մինչև 2020 թ. հունվար այդ գումարը հասել է ռեկորդային՝ ավելի քան 500 մլն ամերիկյան դոլար մակարդակի: Ազգային տարադրամը նախանձելիորեն կայուն է ոչ միայն հարևան, այլ և հետխորհրդային երկրների մեծամասնության համեմատ:
Արժեզրկման աճի տեմպերը շարունակում են ցածր մնալ: Նախորդ տարվա համադրելի շրջանի համեմատ 2019 թ. դեկտեմբերին այն կազմեց 0.7%, իսկ 2020 թ. հունվարից էլ ավելի կրճատվեց: Ընդ որում դեկտեմբերին արժեզրկման աճին նպաստեց ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտային արտադրանքի 4.6 տոկոսանոց աճը, ինչպես նաև տրանսպորտային ծախսերի ավելացումը 2.3 տոկոսով, իսկ նախորդ տարվա միջին տարեկան արժեզրկումը կազմել էր 1.4 %:
Պետք է նշել, որ փաստացի արժեզրկումը զգալիորեն զիջում է ԿԲ-ի կողմից սահմանված առավելագույն թույլատրելի մակարդակին (4 ±1.5%), ինչը թույլ տվեց ԿԲ Խորհրդին անփոփոխ թողնել ռեֆինանսավորման դրույքաչափը 5.5% մակարդակին, հաշվի առնելով, որ հնարավոր ավելի ընդլայնված հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կարող է խթանել արժեզրկման աճը: Վերջապես, չնայած Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցության հետ կապված գնաճի ակնկալիքներին (2019 թ. ավարտվեցին երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծման արտոնյալ տարիֆային պայմանները), 2020 թ. հունվարին գները գործնականում չեն փոխվել և անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ արժեզրկումը կազմել է ընդամենը 0.2%:
Առևտրական դեֆիցիտի առումով 2019 թ. դեկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ արձանագրվել է ներմուծման 52 և արտահանման 13 տոկոսանոց աճ: Ներմուծման բարձր աճը կապված է առաջին հերթին մինչև մաքսատուրքերի հունվարյան բարձրացումը ավտոմեքենաների ներմուծման ռեկորդային մակարդակի հետ: Ընդհանուր առմամբ անցյալ տարի ներմուծվել է 189 հազ. ավտոմեքենա, ինչը համարյա երեք անգամ (64 հազ) ավել է, քան 2018 թվականին: Բացի այդ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ հանքանյութի և քիմիական արտադրանքի ներմուծումը աճել է համապատասխանաբար 10 և 20 տոկոսով: Հետևաբար, արտահանման հետ համեմատ ներմուծման առաջանցիկ աճի (10.8%) արդյունքում բացասական սալդոն ավելացել է ավելի քան 300 մլն դոլարով: Բացի այդ արտահանման կառուցվածքը բավարար չափով չի դիվերսիֆիկացված. առյուծի բաժինը կազմում է հանքանյութը՝ 28%, քարերը և մետաղները՝ 26% և սննդամթերքը՝ 24%: Արտահանման այլ կարևոր ոլորտներից պետք է նշել տուրիզմը. Օտարազգի տուրիստների քանակի աճը 2019 թ. կազմել է 14.7% (1.9 մլն մարդ): Շարունակվում է նաև չգրանցված ռե-էքսպորտի հետ կապված արտասահմանյան մասնավոր փոխանցումների աճը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանից Եվրասիական Միություն արտահանմանը՝ այն աճում է առաջանցիկ տեմպերով: Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ այլ երկրներ աճել է 11 տոկոսով, իսկ երկրի ընդհանուր ցուցանիշը՝ 4.6 տոկոսով: Դեպի Եվրասիական երկրներ արտահանումը տարբերվում է նաև իր կառուցվածքով. հումքը շատ ավելի քիչ է, իսկ պարտրաստի արտադրանքը (կոնյակ, գինի, մրգաբանջարեղենային պահածոներ, հագուստ, պակաս ծավալներով ոսկերչական ապրանքներ) ավելի շատ: Մոտ ապագայում ապրանքների փոխադրումը ԵԱՏՄ այլ հանրապետություններ էլ ավելի դյուրին կդառնա: ԵԱՏՄ երևանյան վերջին գագաթնաժողովում որոշվեց կրճատել ապրանքների տեղափոխման ընթացքում կատարվող ստուգումները, ինչը կբարձրացնի դրանց փոխադրման արագությունը և կնվազեցնի փոխադրման հետ կապված ծախսերը: Հիշեցնենք, 2018 թ. Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծումը կազմել էր 654 մլն դոլար, Բելառուս՝ մոտ 12 մլն, Ղազախստան՝ մոտ 10 մլն, Ղրղզստան՝ մոտ 1 մլն: 2015 թ. համեմատ (ՀՀ ԵԱՏՄ անդամակցության 1-ին տարին) արտահանումը դեպի Ռուսաստան աճել է ավելի  քան 400 միլիոն դոլարով, Բելառուս՝ մոտ 9 միլիոնով, Ղազախստան՝ մոտ 6 միլիոնով, իսկ Ղրղզստան՝ ավելի քան 600 հազարով[3]:
Շարունակվում է պետական գանձարանից կապիտալ ծախսերի ավելացմանն ուղղված տնտեսական քաղաքականությունը, որի պատճառով դեկտեմբերյան 40 մլրդ դրամի բյուջեի պրոֆիցիտը տարվա վերջին վերածվեց 71 մլրդ դրամի դեֆիցիտի, որի չափը սակայն չի գերազանցում մինչև 98 մլրդ դրամի սահմանված թույլատրելի մակարդակը: Դա կապված է 5% լրացուցիչ զուտ հարկերը՝ բացարձակ արտահայտությամբ 42 մլրդ դրամ կազմակերպություններին նախորդ հարկային պարտավորությունները վերադարձնելու, ինչպես նաև կապիտալ ծախսերը 15 տոկոսով թերակատարելու հետ: Բացի այդ, կապիտալ ծախսերի դեկտեմբերյան ավելացումը կապված է նոր զինտեխնիկայի ձեռքբերման հետ: Իջել է պետական պարտքի վճարման հետ կապված ռիսկը, որի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետության պարտքի մասով կազմել է մոտ 50%:
Նշված դրական արդյունքները երկրի տնտեսական ցուցանիշների բարելավման հույս են ներշնչում ոչ միայն նախորդ տարիների, այլ նաև հարևան երկրների հետ համեմատությամբ: Մասնավորապես, կանխատեսվում է, որ 2020 թ. Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 5.1 տոկոսով, Ադրբեջանինը՝ 2.3, Վրաստանինը՝4.3, իսկ Թուրքիայինը՝ 3 տոկոսով: Ընդ որում Իրանը զրոյական աճ կունենա: Այլ կերպ ասած, 2020 թ. ՀՆԱ-ի աճով Հայաստանն կշրջանցի Վրաստանին, Թուրքիային, Ադրբեջանին և Իրանին: Ինչ վերբերում է մեկ շնչին հասնող ՀՆԱ-ին, 2019 թ. Հայաստանն արդեն առաջ է անցել Վրաստանից, իսկ 2020-ին կհասնի Ադրբեջանի ցուցանիշին[4]:
Այս ամենը, մեր համոզմամբ, ոչ միայն դրական ներտնտեսական միտումների, այլ և արտաքին գործոնների արդյունք է, որոնց թվում պետք է հատուկ ընդգծել Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունը և նախագահությունը: Վերջինս նշանավորվեց միանգամից մի քանի իրադարձություններով, որոնցից կարևորվում են հիմնականները: Առաջին հերթին, դա ԵԱՏՄ թվայնացման օրակարգի առաջխաղացմանը վերաբերող Հայաստանի նախաձեռնությունն է, որը լիովին համահունչ է նախագահող երկրի տնտեսական առաջնահերթույունների և դրանց առավել լիակատար իրականացման հետ: ԵԱՏՄ արտաքին կապերի դիվերսիֆիկացիան ենթադրում էր արևտրատնտեսական կապերի զարգացում մասնավորապես Իրանի, Չինասատանի և Եգիպտոսի հետ: 2019 թ. արդյունքներով հաջողվեց էականորեն առաջ մղել ԵԱՏՄ «թվայնացման օրակարգը»[5], որը կոչված է դառնալու գլխավոր գործիքակազմ բյուրոկրատական պատնեշների և կոնտրաֆակտի հետ պայքարում: Այս ոլորտում Հայասատանն ունի որոշակի դրական փորձ. ակտիվորեն զարգանում է թվային բանկինգը, որոշ խոշոր վարկային կազմակերպություններ ներդրել են ավտոմատացված սքորինգային (թվային վիճակագրական մեթոդների վրա հենված) վարկավորման համակարգ ֆիզիկական անձանց ու փոքր բիզնեսի համար: Զարգանում է ոչ-կոնտակտային վճարումների համակարգը սմարթֆոնների միջոցով գնումներ կատարելու և բանկային հաշվի դիստանցիոն բացման հնարավորություններով; ընդլայնվում են մոբայլ բանկային կիրառական ծրագրերի հնարավորությունները, զգալիորեն կրճատելով քաղաքացիների և ձեռնարկությունների օպերացիոն ծախսերը: Որոշ ուղղություններով լրացուցիչ ջանքեր են հարկավոր: Այսպես, ապրանքների և բեռների տրանզիտի միասնական սկզբունքների ներդրումը դեմ է առնում տեխնիկական խոչընդոտների՝ օպերատորի սուբյեկտությանը, տվյալների բազայի պահպանման վայրին ու պայմաններին, այնպես որ այստեղ դեռ շատ անելիք կա:
ԵԱՏՄ անդամակցության լույսի ներքո Հայաստանի համար մեկ այլ կարևոր իրադարձություն դարձավ 2019 թ. դեկտեմբերին «կենսաթոշակային» համաձայնագրի ստորագրումը Ս. Պետերբուրգի ոչ-ֆորմալ գագաթնաժողովում: Միասնական կենսաթոշակային շուկան ենթադրում է, որ թոշակ ստանալու ժամանակ ԵԱՏՄ մտնող երկրների քաղաքացիների ստաժը հաշվի կառնվի: Վճարումները կկատարվեն նաև մասնակից-երկրների թոշակային համակարգերից: Նոր համակարգը թույլ կտա հաշվի առնել այլ երկրում կատարած աշխատանքի ժամանակը և ներառել այն թոշակային ստաժի մեջ, ստանալ վճարներ այլ թոշակային համակարգերից, ընդ որում միջոցները կարող են կամ արտահանվել մշտական բնակության երկիր, կամ, պայմանագրի համաձայն, ստացվել այլ երկրներում, ինչը կհանգեցնի քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության և սոցիալական արդարության ավելի բարձր մակարդակի: Սա նշանակում է, որ հարյուր հազարավոր հայ աշխատանքային միգրանտները, որոնք աշխատում են նախ և առաջ Ռոսաստանում, ինչպես նաև Ղազախստանում ու Բելառուսում, կարող են աշխատել առանց ավելորդ բյուրոկրատական քաշքշուկի:
Էական իրադարձություն դարձավ նաև Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառության ռեկորդը, որը 2019 թ. արդյունքներով գերազանցեց 2 մլրդ դոլարը: Ռուսաստանը շարունակում է առաջնորդել Հայաստանի առևտրային գործընկերների ցանկը: Այդ ցուցանիշի նվաճումը շատ առումներով կապված է ԵԱՏՄ անդամակցության և Ռուսաստանի հետ ու նրա միջոցով նաև միավորման այլ երկրների հետ առանց մաքսատուրքերի առևտուր անելու հետ: Անշուշտ այս ցուցանիշը գերազանցելու ամեն հնարավորություն կա, արտահանումը ԵԱՏՄ այլ երկրներ բարձրացնելու միջոցով, հատկապես, եթե ապահով լուծվի Հայաստանի կոմունիկացիոն մեկուսացման հիմնահարցը: Ավելին, ԵԱՏՄ-ի միջոցով Հայաստանը հավակնում է կրկին արդյունաբերական երկիր դառնալու[10]:
2019 թ. ԵԱՏՄ ստեղծման և միավորման մեջ երկրի մասնակցության հինգերորդ տարելիցն էր և այդ ժամանակը բավարար է նախնական գնահատական տալու համար: ԵՏՀ Ինտեգրացիայի և մակրոտնտեսության նախարար, ՌԳԱ ակադեմիկոս Սերգեյ Գլազյևը, մասնավորապես, համեմատեց Հայաստանի և Ուկրաինայի տնտեսական ցուցանիշները վերջին հինգ տարում, որի ընթացքում  Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքը աճել է 57 տոկոսով, մինչդեռ Ուկրաինայում ընկել է 22 տոկոսով: Հայաստանի ներդրումներն աճել են  57 տոկոսով, Ուկրաինայում ընկել մեկ քառորդով: Հայաստանի արտահանումն աճել է 67 տոկոսով, Ուկրաինայում ընկել մեկ երրորդով[11]:
Վերոհիշյալի օգտին վկայում են նաև այլ ցուցանիշները և ԱՄՀ-ի տվյալները երկու երկրներում մեկ շնչին հասնող ՀՆԱ-ի վերաբերյալ: 2020 թ. կանխատեսման համաձայն այդ ցուցանիշը կկազմի 4670 դոլար, մինչդեռ Ուկրաինայում՝ 3880 դոլար: Հարկ է նկատել, որ երկու երկրների ռեսուրսային և դեմոգրաֆիական հնարավորությունները անհամադրելի են, բացի այդ ի տարբերություն Ուկրաինայի, Հայաստանի չորս սահմաններից երկուսը շրջափակված են հարևանների կողմից: Կան նաև ԱՄՆ ԿՀԳ-ի տվյալներ մեկ շնչին հասնող ՀՆԱ-ի վերաբերյալ՝ ըստ 2017 թ. երկու երկրների պարիտետային գնողունակության (Ուկրաինա – 8 800, Հայաստան – 9 500 դոլար):
Առկա են նաև այլ նվաճումներ, որոնք էական նշանակություն ունեն ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության համար: Կան և չլուծված խնդիրներ, որոնցից առանցքայինը մնում է տրանսպորտային խնդիրը, և, մասնավորապես, Վերին Լարսի միջանցքի գործարկման հետ կապված խնդիրները: Սակայն այդ խնդիրները ոչ մի կերպ չեն կարող գերակշռել Հայաստանի ԵԱՏՄ-ի հետ ինտեգրացման և անդամակցության օգտին խոսող կռվանները: Այսպիսի տարածաշրջանային ինտեգրացիան այլընտրանք չունի:
Նշենք, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը արդեն հինգերորդ անգամ ամփոփել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ցուցանիշները:

Важным достижением экономики Армении до и после революции является стабильность национальной валюты: Манасерян
При оценке состояния экономики Армении в 2019г. нельзя абстрагироваться от воздействия как внутренних, так и внешних факторов. Среди внутренних факторов следует учитывать достижения и упущения Бархатной революции, а среди внешних – не только членство, но председательство страны в ЕАЭС. Об этом на пресс-конференции заявил член Евразийского экспертного клуба, экономист Татул Манасерян.
В частности, отметил он, в период с мая 2018 года до 29 ноября 2019-го в Армении было создано или выведено из «тени» 81 534 рабочих места. Заработная плата учителей и военнослужащих увеличилась на 10%, микропредприятия с оборотом не превышающим 24 миллиона драм, освобождены от подоходного налога и налога с оборота, частные водители такси освобождены от уплаты налогов, с января 2020г. минимальная зарплата в стране поднялась с 55.000 до 68.000 драмов. Несмотря на это, Диаспора пока активно не участвует в экономических реформах Армении, упразднено Министерство диаспоры Армении, сохраняются проблемы с инвесторами по эксплуатации Амулсарского рудника, унаследованные от прежних властей, система науки в стране находится в тяжелом состоянии и нет никаких проектов ее реформирования, в системе государственного управления широко распространилась практика премирования чиновников в крупных размерах за счет государственного бюджета, насильственно объединяются общины и деревни.
«В этих условиях рост экономической активности в Армении достиг рекордного после глобального финансового кризиса уровня – 7,8%.  При этом, рост экономической активности в декабре по сравнению с тем же периодом 2018 года составил 10,7%. Лучшие показатели зафиксированы в сфере услуг: в сфере транспорта рост грузоперевозок по сравнению с прошлым годом достиг 25%. Что касается темпа роста промышленного производства, то он удвоился и составил 9%, в частности, за счет возобновления горнорудных работ на Техутском руднике. Важно заметить, что обрабатывающая промышленность выросла на 7,6 п.п. (данный показатель составил 10%). Рост строительства составил 4,5%, что также выражает тенденцию оживления экономики.  Единственная отрасль, где произошел 4% спад деловой активности – сельскохозяйственное производство[1].
Важным достижением экономики Армении до и после революции является стабильность национальной валюты и обусловленное этим доверие к банковской и шире – финансовой системе страны. Так например, кредиты и вклады в 2019 году по сравнению с предыдущим годом выросли, соответственно, на 17% и 21%, в результате которого улучшилось соотношение кредиты-вклады, составив 1,92%. Кроме того, в условиях более опережающего роста драмового портфеля долларизация кредитов снизилась, составив в конце 2019 года 51% против 56% в 2018 году[2]. В госбюджете Армении на 2019 год экономический рост был заложен в размере 4,9%, а инфляция — 2,7%.  Фактический рост экономики Армении в 2019 году намного превысил прогноз. Что касается инфляции, то она составила 0,7%, только в декабре по сравнению с ноябрем в стране зафиксирована инфляция на уровне в 1,3%, а в январе-декабре 2019 года по сравнению с аналогичным периодом 2018 года — 1,4%.
Вслед за незначительной девальвацией обменного курса в декабре, драм укрепил свои позиции в январе 2020 года, что продолжается и в феврале. Уже два года, как ЦБ Армении не продает, а покупает иностранную валюту на открытом финансовом рынке. С апреля 2018 года по январь 2020 года эта сумма достигла рекордного уровня – более 500 млн. долларов США. Национальная валюта демонстрирует завидную стабильность не только по отношению к валютам соседних, но и большинства постсоветских стран.
Низкими остаются также темпы роста инфляции. В декабре 2019 года  она составила 0,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и сократилась дальше в январе 2020 года. При этом, в декабре инфляции способствовали 4,6%-ный рост на алкогольные напитки и табачную продукцию и повышение транспортных расходов на 2,3%, а в прошлом году среднегодовая инфляция составила 1,4%.
Следует заметить, что фактическая инфляциянамного уступает максимально допустимый уровень ЦБ (4 +/- 1,5%), что позволило Совет ЦБ в конце января оставить неизменной ставку рефинансирования на уровне 5,5%, учитывая, что возможная более расширительная налогово-бюджетная политика может стимулировать рост инфляции. Наконец, несмотря на ожидания роста цен, связанные с членством Армении в ЕАЭС (в 2019г. закончились льготные тарифные условия ввоза товаров из третьих стран), в январе 2020 г. цены практически не изменились, инфляция по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года составила всего 0,2%.
Что касается торгового дефицита, то в декабре 2019г. по сравнению с тем же периодом прошлого года зарегистрирован 52%-ный рост импорта и 13%-ный рост экспорта. Высокий рост импорта связан, в первую очередь, рекордным уровнем импорта автомобилей до повышения таможенных пошлин в январе. В целом, в прошлом году было импортировано 189 тысяч автомобилей, что почти втрое больше (64 тысяч), чем в 2018 году. Кроме того, вырос импорт руды и химической продукции на 10% и 20% соответственно по сравнению с декабрем предыдущего года.  Следовательно,в результате опережающего роста импорта (10,8%) по сравнению с экспортом (9,4%), отрицательное сальдо увеличился на более чем 300 млн. долларов. Кроме того, недостаточно диферсифицирована структура экспорта: львиную долю составляют руда – 28%, камни и металлы – 26% и  продукты питания – 24%. Среди других важных отраслей экспорта следует отметить туризм: рост числа иностранных туристов в 2019 году составил 14,7% (1,9 млн. человек). Продолжают также расти зарубежные частные переводы, что связано с незарегистрированным реэкспортом. Что касается экспорта из Армении в Евразийский союз, то он растет ускоренными темпами. Экспорт из Армении в другие страны ЕАЭС вырос на 11%,а общий показатель страны вырос на 4,6%. Экспорт в страны Евразийского союза отличается и по своему составу. В нем намного меньше сырья и намного больше готовых продуктов: коньяка и вина, плодоовощных консервов, одежды, в меньших объемах – ювелирных изделий. В скором времени перевозка товаров в другие республики ЕАЭС станет еще проще. На последнем саммите ЕАЭС в Ереване было принято решение сократить проверки по ходу перемещения товаров. Это повысит скорость их перемещения и снизит затраты, связанные с перевозкой. Напомним, в 2018 году экспорт из Армении в Россию составил около 654 миллионов долларов, в Беларусь – около 12 миллионов, в Казахстан – около 10 миллионов, в Кыргызстан – около 1 миллиона. По сравнению с 2015 годом (первым годом членства Армении в ЕАЭС), экспорт в Россию вырос на 400 с лишним миллионов долларов, в Беларусь – примерно на 9 миллионов, в Казахстан – примерно на 6 миллионов и в Кыргызстан – более чем на 600 тысяч[3].
Продолжается экономическая политика государства, направленная на увеличение капитальных затрат из государственной казны, из-за которой в декабре профицит в размере 40 млрд. драмов в конце года превратился в дефицит в 71 млрд. драмов.  Однако размер дефицита не превышает допустимый уровень, установленный до 98 млрд. драмов, что связано с 5% дополнительных чистых налогов, в абсолютном выражении – 42 млрд. драмов после возвращения организациям прежних налоговых обязательств, а также недовыполнением капитальных расходов на 15%. Кроме того, увеличение капитальных расходов в декабре было связано с приобретением новой военной техники. Снизился риск по выплате госдолга, соотношение которого по части долга правительства по отношению к ВВП составило около 50%.
Все положительные результаты вселяют надежду на улучшение экономических показателей страны не только по сравнению с предыдущими годами, но и по отношению к аналогичным показателям в соседних странах.  В частности, прогнозируется, что в 2020 году валовой внутренний продукт (ВВП) Армении вырастет на 5,1%, Азербайджана – на 2,3%, Грузии – на 4,3%, Турции — на 3%. При этом Иран покажет нулевой рост. Иными словами, Армения опередит Грузию, Турцию, Иран и Азербайджан по росту ВВП в 2020 году. Что касается показателя ВВП на душу населения, то в 2019г. Армения уже опередила Грузию, а в 2020г. догонит тот же показатель Азербайджана[4].
Все это, по нашему убеждению, является результатом не только положительных внутриэкономических тенденций, но и внешних факторов, среди которых особо следует отметить членство и председательство Армении в ЕАЭС. Последнее ознаменовалось сразу несколькими событиями, среди которых важно учитывать следующие основные. Во-первых, это инициатива Армении по продвижению цифровой повестки ЕАЭС, полностью созвучной с экономическими приоритетами страны-председателя, и её возможно более полноценной реализации. Диверсификация внешнеэкономических связей ЕАЭС предполагала развитие торгово-экономических связей, в частности с Ираном, Китаем и Египтом. По итогам 2019 года удалось существенно продвинуть «цифровую повестку» дня в ЕАЭС[5], призванную стать главным инструментарием в борьбе с бюрократическими препонами и контрафактом. В этой сфере у Армении есть определенный позитивный опыт: активно развивается цифровой банкинг, некоторые крупные кредитные учреждения внедрили автоматизированную скоринговую (основанную на численных статистических методах) систему кредитования для физических лиц и малого бизнеса. Развивается система бесконтактных платежей по покупкам через смартфоны и дистанционному открытию банковского счёта. Расширяются возможности мобильных банковских приложений, заметно снижая операционные расходы граждан и предприятий. По некоторым направлениям нужны дополнительные усилия. Так, внедрение единых принципов транзита товаров и грузов упирается в технические детали – субъектность оператора, место и условия хранения баз данных, так что здесь ещё много работы. 1 октября 2019 года во время заседания Высшего экономического совета в Ереване было подписано соглашение о свободной торговле между Сингапуром и ЕАЭС. Цель документа – создание взаимовыгодных условий для развития торговых отношений и стимулирования направлений сотрудничества, представляющих взаимный интерес. Соглашение нацелено также на нивелирование препятствий на пути торговли и инвестиций, сокращение расходов бизнеса и повышение экономической эффективности. Переговоры с Сингапуром велись несколько лет, однако достичь соглашения удалось только после официального визита премьер-министра Армении Н. Пашиняна и его переговоров с премьер-министром Ли Сянь Луном[6]. В период председательства Армении вступило в силу также временное соглашение о зоне свободной торговли с Ираном[7], инициированная Арменией в рамках ЕАЭС. Кроме того, 25 октября 2019 года было подписано соглашение о ЗСТ между ЕАЭС и Республикой Сербия, подписанное главой коллегии Евразийской экономической комиссии Тиграном Саркисяном, премьер-министрами стран Союза и премьер-министром Сербии Аной Брнабич.Оно гармонизирует условия торговли Беларуси, Казахстана и России с Сербией и создаёт особый режим для армянских и кыргызстанских товаров, преференции для которых при доступе на сербский рынок ранее отсутствовали[8]. Подписанию соглашения с Сербией предшествовал официальный визит в эту страну президента Армении.Таким образом, председательство Армении в ЕАЭС во многом было признано удачным именно потому, что Армения полностью выполнила не только свои функциональные обязанности, но и заявленные приоритеты, что получило высокую единодушную оценку со стороны партнеров по Союзу[9].
Существенным событием стал также рекорд товарооборота с Россией, который по итогам 2019 года превысил 2 млрд долларов. Россия продолжает оставаться лидером среди торговых партнеров Армении. Достижение этого показателя во многом связано с членством в ЕАЭС и возможностью беспошлинно торговать в России, а через неё – и с другими странами объединения. Безусловно, имеются все возможности превзойти и этот показатель, наращивая и далее экспорт в страны ЕАЭС, особенно  если надёжно решить проблему коммуникационной изолированности страны. Более того, с помощью ЕАЭС Армения вновь рассчитывает стать индустриальной страной[10].
2019 год был пятым со времени создания ЕАЭС и членства страны в объединении и этот срок достаточен для подведения предварительных оценок. Министр по интеграции и макроэкономике ЕЭК академик РАН Сергей Глазьев, в частности, сравнил экономические показатели Армении и Украины за последние 5 лет. За этот период промышленное производство в Армении выросло на 57%, в то время как на Украине упало на 22%. Инвестиции в Армении выросли на 57%, на Украине – упали на четверть. Экспорт в Армении увеличился на 67%, на Украине снизился на треть[11].
В пользу отмеченного свидетельствуют и другие показатели и данные МВФ об уровне ВВП на душу населения в обеих странах. Согласно прогнозу на 2020 год этот показатаель составит 4670 долл., а для Украины –3880 долл.. Следует учитывать, что ресурсные и демографические возможности обеих стран несопоставимы, к тому же, в отличие от Украины, две из четырех границ Армении блокируются её соседями. Имеются также данные ЦРУ США по ВВП на душу населения по паритетной покупательной способности для обеих стран за 2017 год (Украина – 8800 долл., Армения – 9500 долл.).
Есть и другие достижения, которые имеют существенное значение с точки зрения председательства Армении в ЕАЭС. Есть и нерешенные проблемы, среди которых ключевой остается транспортная проблема и, в частности, задачи, связанные с функционированием корридора через Верхний Ларс. Однако, существующие проблемы никак не смогут перевесить аргументы в пользу интеграции и членства Армении в ЕАЭС. Такой региональной интеграции нет другой альтернативы»,- констатировал эксперт.
Отметим, что это пятый отчет по экономическому развитию Армении, составленный Евразийским экспертным клубом.