Հազար խոշոր հարկատուները 2018-ի առաջին եռամսյակի համեմատ կրկնապատիկից ավելի հարկ են վճարել․ Փաշինյան
Հայաստանում 2023 թվականի հունվար-մարտին 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրվել է 113.4 տոկոսով ավելի հարկ: Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումներում:
«Էականորեն փոխվել է խոշոր հարկատուների նկատմամբ վարվող հարկային քաղաքականությունը: 2023 թվականի հունվար-մարտին 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ առաջին 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրվել է 113.4 տոկոսով ավելի հարկ: Այսինքն՝ 2018-ի առաջին 3 ամիսների համեմատ խոշոր հարկ վճարողները կրկնապատիկից ավելի հարկ են վճարել: Սա կարևոր է, որ տեսնենք, որ ոչ թե փոքր տնտեսավարողներին ենք միայն հարկային դաշտ բերում, այլ նաև խոշորներին»,-ասաց վարչապետը:
Նույն ժամանակահատվածում 100 խոշոր հարկատուներից հավաքագրված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է առաջին 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրված ընդհանուր գումարի 55.7 տոկոսը, այսինքն՝ 100-ը 1000-ի կեսից շատն է վճարել:

Тысяча крупных налогоплательщиков Армении заплатили вдвое больше налогов по сравнению с первым кварталом 2018 года
В январе-марте 2023 года 1000 крупных налогоплательщиков Армении заплатили на 113,4 % больше налогов по сравнению с первым кварталом 2018 года. Օб этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном заседании постоянных комиссий НС при предварительном обсуждении годового отчета «Об исполнении государственного бюджета Республики Армения в 2022 г.»
«Существенно изменилась налоговая политика в отношении крупных налогоплательщиков. В январе-марте 2023 года по сравнению с аналогичным периодом 2018 года с первой тысячи крупных налогоплательщиков было собрано на 113,4 % больше налогов. Другими словами, по сравнению с первыми 3 месяцами 2018 года крупные налогоплательщики заплатили более чем в два раза больше налогов. Это важно, чтобы мы увидели, что приводим в налоговое поле не только мелких хозяйствующих субъектов, но и крупных», - заявил премьер-министр.
Общая сумма налогов, заплаченных 100 крупнейшими налогоплательщиками за тот же период, составила 55,7 % от общей суммы, собранной с 1000 крупнейших налогоплательщиков, то есть 100 крупнейших налогоплательщиков заплатили более половины налогов 1000 крупнейших налогоплательщиков.