Հայաստանից պահածոների և հյութերի արտահանումը 2020 թվականին աճել է. վարչապետ
Հայաստանից պահածոների և հյութերի արտահանումը 2020 թվականին աճել է համապատասխանաբար 30 և 38 տոկոսով։ Այս մասին կառավարության նիստում տեղեկացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոսելով կարևորության մասին՝ նա ասաց. ՛՛Սա ինչո՞վ է կարևոր, որ վերամշակող արդյունաբերությունն աշխատել է։ Սա շատ կարևոր ցուցանիշ է։ Բայց ունենք մի վատ ցուցանիշ, երբ խաղողի գինիների և կոնյակի սպիրտի արտահանումը նվազել է 18 և 23 տոկոսներով։ Երեկ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը շատ հետաքրքիր տվյալներ ներկայացրեց, որից իմացանք, որ մեր ավանդական շուկաներում, սակայն, իրականում այս ապրանքատեսակների վաճառքներն ավելացել են՛՛։
Նա նշեց, որ վերլուծությունը ցույց է տվել հետաքրքիր բան՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ շուկաներում աճը տեղի է ունեցել օնլայն վաճառքների հաշվին։
՛՛Մենք կանգնել ենք մի իրողության առաջ, որ մեր ընկերությունները, ցավոք, այդ օնլայն վաճառքի հարթակներում պատշաճ ներկայացված չեն։ Սա վկայում է այն մասին, որ մենք «աջակցության ծրագիր» վերնագիրն ընդհանրապես պետք է փոխենք, պետք է ունենանք զարգազման ծրագրեր։ Աջակցելու պրոցեսը որպես կանոն պահպանողական է՛՛,-ասաց վարչապետը:

Экспорт консервов и соков из Армении вырос, а экспорт вина и коньяка резко сократился
На заседании правительства 11 февраля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в 2020 году экспорт консервов и соков из Армении вырос на 30% и 38%, однако экспорт виноградных вин и коньячного спирта снизился на 18% и 23% соответственно. Рост экспорта консервов и соков, по словам премьера, свидетельствует об эффективной работе перерабатывающей промышленности.
«И это очень важный показатель», - сказал Пашинян, рассказав также и о «плохих показателях».
«У нас есть плохой показатель - экспорт виноградных вин и коньячного спирта сократился на 18% и 23% соответственно. Между тем, вчера заместитель министра экономики представил очень интересные данные, из которых мы узнали, что на наших традиционных рынках в действительности продажи этих товаров увеличились. Но наш экспорт сократился», - заметил он.
Анализ, по словам премьера, показал интересную тенденцию, что рост на этих рынках произошел за счет онлайн-продаж, что обусловлено изменениями традиционных подходов вследствие коронавируса.
"Мы зафиксировали, что наши компании, к сожалению, должным образом не представлены на онлайн-платформах продаж. Это свидетельствует о том, что мы должны пересмотреть имеющиеся стратегии, изменить программы развития. Процесс поддержки, как правило, консервативен", - заметил Пашинян.